Płukanie gardła: kiedy stosować płukanie gardła. Czym płukać?

Płukanie gardła w przypadku infekcji wirusowych lub bakteryjnych działa cuda. W ten sposób nie tylko nawilżamy podrażnione gardło, ale zwalczamy i wypłukujemy drobnoustroje, odkażamy jamę ustną i łagodzimy ból. Z czego przygotujemy takie płukanki?

Płukanie gardła - kiedy stosujemy ten zabieg?

Gardło potrafi nam nieźle dokuczyć. Gdy drapie i boli, jest wysuszone, podrażnione, utrudnia nam przełykanie, to znak że coś mu dolega. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite. Najczęstsze to infekcje wirusowe, wywołujące zapalenie gardła z towarzyszącymi symptomami, takimi jak katar, gorączka, bóle głowy. Zapalenie gardła wywodują także bakterie, głównie gronkowce oraz - dość rzadko - zakażenia grzybiczne. Ból gardła może być spowodowany także nadwerężeniem strun głosowych, co skutkuje chrypką, a nawet utratą głosu. Podrażnienie gardła może też być wywołane uporczywym kaszlem.

Zapalenie gardła miewa ostry przebieg, spowodowany infekcją wirusową lub też przewlekły, związany z innymi zapaleniami, takimi jak przewlekłe bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie migdałków podniebiennych. Ponadto zapalenie gardła może być spowodowane czynnikami podrażniającymi błonę śluzową gardła, takimi jak dym papierosowy, a także alkohol.

Bolące gardło bywa ponadto powiązane z innymi chorobami, na przykład z refluksem żołądkowo-przełykowym, gdy kwaśna zawartość żołądka pali także w gardle. Towarzyszy czasem alergii, gdy pyłki albo kurz drażnią gardło, albo bywa skutkiem przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu. Zapalenie i ból gardła może być także objawem zupełnie innego schorzenia, jak na przykład mononukleozy zakaźnej, rzeżączki, grypy, opryszczki.

Zobacz wideo

Płukanie gardła - czym płukać chore gardło?

Ból gardła zatem to objaw infekcji wirusowej lub zakażenia bakteryjnego (angina). Błona śluzowa gardła staje się wtedy zaczerwieniona i obrzęknięta. Wysuszone i podrażnione gardło trzeba zatem nawilżać, a także zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje, które osiadły w gardle i wywołują stany zapalne.

Jednym z najlepszych sposobów na walkę z bólem i zapaleniem gardła jest jego płukanie. Ma wiele zalet. Po pierwsze jest łatwe do przeprowadzenia w domu, nawet przed wizytą u lekarza. Daje też sporą ulgę i pomaga zmniejszyć ból i drapanie w gardle. Dzięki płukaniu odpowiednio je nawilżamy, co ułatwia przełykanie.

  • Sól kuchenna

Przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych można stosować płukanki zrobione z połowy łyżeczki soli kuchennej rozcieńczonej w połowie szklanki ciepłej wody. Sól ma działanie przeciwbakteryjne, nieco łagodzi ból podrażnionej śluzówki. Ponadto rozrzedza wydzielinę, ułatwiając odkrztuszanie. Płukanie powoduje też usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów z gardła. Nie należy jednak soli stosować zbyt często, albo w zbyt dużym stężeniu, ponieważ podrażnia wtedy śluzówkę.

Taka płukanka nawilża błonę śluzową, łagodzi uczucie drapania i suchości w gardle.

  • Płukanki z ziół

Tutaj do wyboru mamy spory zestaw. Może to być napar z rumianku, działający przeciwzapalnie i odkażająco, podobnie sprawdzi się do płukania gardła napar z szałwii, podbiału, prawoślazu i tymianku. Powodują obkurczanie się błon śluzowych i zmniejszają zaczerwienienie skóry dzięki uszczelnianiu ścianek naczyń włosowatych. Ponadto szałwia działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie hamując namnażanie się patogenów w gardle. Płukanie jamy ustnej wywarem z tymianku złagodzi ból i pieczenie.

  • Płukanki z dodatkiem miodu, cytryny, imbiru, kurkumy, goździków

Takie płukanki robimy na bazie ciepłej wody z jednym z dodatków lub z kilku na raz. Dobrze robi na przykład sproszkowany imbir z miodem i cytryną. Zarówno imbir, jak i miód mają działanie przeciwbakteryjne oraz doskonale nawilżą gardło, zadziałają przeciwbólowo, a cytryna dostarczy witaminy C. Także goździki mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. A kurkuma okazuje się być niezwykłą rośliną o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym oraz antygrzybicznym.

  • Płukanka z soku z czerwonych buraków z dodatkiem octu winnego
  • Płukanka z mocnej czarnej herbaty
  • Płukanka z wody utlenionej zmieszanej z wodą (łyżeczka na szklankę wody). Woda utleniona ma właściwości odkażające, zwalcza zatem bakterie i grzyby.
  • Płukanka z wody z dodatkiem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę wody)
  • Roztwór z jodyny z wodą w proporcjach 1 do 10

Płukanie gardła - jakie leki znajdziemy w aptece?

To mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Glimbax. Lek zawiera substancję czynną - diklofenak będący pochodną kwasu fenylooctowego. Ma silne działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz zmniejsza obrzęk błony śluzowej gardła.

Płukanie gardła - sposoby na nawilżenie i osłonięcie chorej śluzówki

Dobrym sposobem na drapanie w gardle spowodowane suchym powietrzem, czy pyłem jest płukanie gardła naparem z siemienia lnianego. A także z ziół, takich jak prawoślaz, mięta pieprzowa, rumianek, kora dębu i czarny bez.

Płukanie gardła - jak wykonać?

Płukanie stosujemy 3-4 razy dziennie płynem o temperaturze ciała, czyli około 36-37 stopni Celsjusza.

Więcej o: