Ból gardła latem: dlaczego latem boli gardło, leczenie

Ból gardła latem nie pojawia się przez lody czy zimne napoje. Tak samo jak zimą, powodują go wirusy i bakterie. Jednak picie bardzo zimnych napojów może ułatwić im atak. Osłabiając śluzówkę gardła, otwieramy bowiem drogę chorobotwórczym drobnoustrojom.

Ból gardła latem - dlaczego latem boli gardło?

Latem dolegliwości związane z gardłem wcale nie ustępują. Chociaż są związane zwykle z jesienno-zimową aurą, dopadają nas także wtedy, gdy na termometrach jest powyżej 20 czy nawet 30 stopni. Ból gardła oznacza, że toczy się w nim proces zapalny, za który odpowiedzialne są wirusy, takie jak rynowirusy czy koronowirusy i inne lub bakterie, w tym paciorkowce. Skąd jednak taka ich aktywność latem? Ma to związek z ekstremalnymi wahaniami temperatury, na jakie narażamy nasze gardło o tej porze roku.

Zimne napoje i lody

Wysoka temperatura na zewnątrz skłania nas do szukania sposobów na ochłodzenie się. Lody oraz zimne napoje latem są świetnym sposobem na upał. Ciało się oziębia i czujemy ulgę. Duże wahania temperatur na zewnątrz mogą jednak u osób z niższym progiem odporności spowodować, że wirusy lub bakterie znajdą furtkę i zaatakują. Dzieje się tak, gdy zbyt zimne napoje naruszają śluzówkę chroniącą nasze gardło, a bariera immunologiczna przestaje być szczelna. W takim momencie przyczajone gdzieś drobnoustroje lubią się namnażać i wywoływać stan zapalny.

Sposób na uniknięcie kłopotu jest dość prosty: nie ochładzajmy zbyt gwałtownie gardła. Można zatem pić mniej wychłodzone napoje lub dawkować, a lody jeść mniejszymi porcjami.

Czy klimatyzacja szkodzi na gardło?

Nie obwiniajmy o wszystko klimatyzacji, jeżeli nie przestrzegamy kilku zasad. Po pierwsze klimatyzacja nie powinna być włączona na maksymalne chłodzenia, jeżeli źle znosimy duże różnice temperatur. Nastawiona na temperaturę o kilka stopni niższą, niż zewnętrzna, nie powinna nas potem narazić na nadmierny stres cieplny. Zaleca się ustawianie temperatury na taką, w jakiej zwykle funkcjonujemy we wnętrzach w pozostałych porach roku. Po drugie, przed wyjściem na zewnątrz wyłączmy na kilka minut klimatyzację, aby przyzwyczaić się do innej temperatury otoczenia.

Inna sprawa, że klimatyzacja zazwyczaj wysusza powietrze w pomieszczeniu. A więc i gardło będzie z tego powodu cierpieć. Nawadniajmy zatem organizm popijając regularnie lekko schłodzoną wodę lub inny napój. Gardło będzie nam wdzięczne. Stosowanie nawilżaczy także poprawia stan powietrza. Ale w lecie wywietrzenie pokoju nie stanowi problemu.

Nadwerężenie strun głosowych

Głośne śpiewanie, wysilone używanie głosu przez dłuższy, czas może nadwerężyć nasze struny głosowe. W efekcie fundujemy sobie nazajutrz ból gardła. Postarajmy się potem dać strunom głosowym odpocząć oraz odpowiednio nawilżajmy niezbyt chłodnymi napojami.

Ból gardła - objawy oraz przyczyny

Ból gardła to znana nam doskonale bolączka, która może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej jest tą infekcja wirusowa, chociaż istnieją także inne powody bólu gardła. Najpospolitsze objawy towarzyszące chorobie to gorączka i osłabienie organizmu, ból głowy, a także bóle mięśni. Ból gardła może mieć ostry przebieg, spowodowany infekcją wirusową lub też przewlekły, związany z innymi zapaleniami, takimi jak przewlekłe bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie migdałków podniebiennych. Ponadto zapalenie gardła może być spowodowane czynnikami podrażniającymi błonę śluzową gardła, w tym dym papierosowy, a także alkohol.

Ból gardła latem - leczenie

Domowe sposoby na ból gardła to na początek płukanki z dodatkiem sody oczyszczonej lub ziół. Napary robimy z suszonych liści jeżyny, kory dębu lub szałwii, babki lancetowatej, czy rumianku. Płukanie można powtarzać kilka razy dziennie, pamiętając o tym, aby płyn nie był zbyt gorący lub zbyt zimny. Najlepszy jest taki o temperaturze ciała. Trzeba ponadto pamiętać o przyjmowaniu dużych ilości płynów. Można także zajrzeć do apteki po leki na ból i zapalenie gardła, które dostępne są bez recepty. Są to tabletki do ssania lub środki w aerozolu, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Poważniejsze objawy zapalenia gardła, w tym bakteryjne, wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Zakażenie bakteryjne powoduje, że nasze gardło pokrywa się białym nalotem lub jest intensywnie czerwone, bolą nas mięśnie, pojawia się gorączka. Tutaj domowe sposoby już nie dadzą rady. Lekarz, po oględzinach gardła, decyduje o dalszym postępowaniu.

Więcej o: