Chlorchinaldin: dzia³anie, sk³ad, przeciwwskazania

Chlorchinaldin to lek zalecany do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej i gard³a. Ma dzia³anie odka¿aj±ce, zwalcza infekcje bakteryjne, a tak¿e dro¿d¿aki i pierwotniaki atakuj±ce jamê ustn± i gard³o. Jest lekiem dostêpnym bez recepty.

Chlorchinaldin - charakterystyka leku

Chlorchinaldin jest dostêpny w formie tabletek do ssania. Zawiera substancjê czynn± o nazwie chlorchinaldol. To substancja o w³a¶ciwo¶ciach odka¿aj±cych, z grupy pochodnych chinoliny. Dzia³a przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Zwalcza tak¿e zaka¿enia pierwotniakami. Chlorchinaldol najprawdopodobniej blokuje procesy metaboliczne chorobotwórczych drobnoustrojów.

Chlorchinaldin - zastosowanie

Lek polecany jest w nastêpuj±cych przypadkach:

Zobacz wideo

Chlorchinaldin - dawkowanie

Lek jest dostêpny w formie tabletek do ssania. Nale¿y go stosowaæ zgodnie z zaleceniami, wydrukowanymi na do³±czonej ulotce oraz na opakowaniu. Najlepiej stosowaæ jedn± tabletkê co 1-2 godziny, ale nie wiêcej ni¿ 10 tabletek na dobê. Tabletki nie popijamy wod±, ani nie rozgrywamy tylko powoli ssiemy. Nie stosujemy tak¿e w trakcie posi³ku.

Chlorchinaldin - przeciwwskazania

Leku nie wolno stosowaæ, je¿eli jest siê uczulonym na którykolwiek sk³adnik tabletki. Kobiety w ci±¿y oraz karmi±ce piersi± nie powinny stosowaæ chlorchinaldinu ze wzglêdu na brak danych na temat jego wp³ywu na organizm w tym okresie. W przypadku przyjmowania innych leków nale¿y poinformowaæ o tym lekarza prowadz±cego. Nie wolno te¿ stosowaæ jednocze¶nie innych leków zawieraj±cych jod lub metale, poniewa¿ te zwi±zki os³abiaj± dzia³anie chlorchinaldolu. Chlorchinaldin zawiera sacharozê, zatem osoby z nietolerancj± fruktozy, z niedoborem sacharazy-izomaltazy oraz z zespo³em z³ego wch³aniania fruktozy i galaktozy nie powinny stosowaæ tego leku.

Chlorchinaldin - dzia³ania niepo¿±dane

Lek mo¿e spowodowaæ niewielkie dolegliwo¶ci, takie jak podra¿nienie b³ony ¶luzowej jamy ustnej i gard³a, a tak¿e reakcjê alergiczn± przy nadwra¿liwo¶ci na który¶ ze sk³adników preparatu. Na skórze mo¿e wtedy pojawiæ siê wysypka albo pokrzywka alergiczna.

Preparatu nie powinno siê stosowaæ przez zbyt d³ugi czas. Mog± wtedy wyst±piæ dzia³ania niepo¿±dane o charakterze ogólnym. Czyli mo¿e doj¶æ do zaburzeñ ¿o³±dkowo-jelitowych, a nawet do uszkodzenia nerwu wzrokowego lub zapalenia wielonerwowego. Objawy to k³opoty ze wzrokiem lub zaburzenia czucia i os³abienie miê¶ni. Nale¿y wtedy natychmiast przerwaæ stosowanie preparatu i skonsultowaæ siê z lekarzem. Ponadto lek mo¿e byæ szkodliwy dla zêbów ze wzglêdu na zawarto¶æ cukru.