Chlorchinaldin: działanie, skład, przeciwwskazania

Chlorchinaldin to lek zalecany do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ma działanie odkażające, zwalcza infekcje bakteryjne, a także drożdżaki i pierwotniaki atakujące jamę ustną i gardło. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

Chlorchinaldin - charakterystyka leku

Chlorchinaldin jest dostępny w formie tabletek do ssania. Zawiera substancję czynną o nazwie chlorchinaldol. To substancja o właściwościach odkażających, z grupy pochodnych chinoliny. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Zwalcza także zakażenia pierwotniakami. Chlorchinaldol najprawdopodobniej blokuje procesy metaboliczne chorobotwórczych drobnoustrojów.

Chlorchinaldin - zastosowanie

Lek polecany jest w następujących przypadkach:

Zobacz wideo

Chlorchinaldin - dawkowanie

Lek jest dostępny w formie tabletek do ssania. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami, wydrukowanymi na dołączonej ulotce oraz na opakowaniu. Najlepiej stosować jedną tabletkę co 1-2 godziny, ale nie więcej niż 10 tabletek na dobę. Tabletki nie popijamy wodą, ani nie rozgrywamy tylko powoli ssiemy. Nie stosujemy także w trakcie posiłku.

Chlorchinaldin - przeciwwskazania

Leku nie wolno stosować, jeżeli jest się uczulonym na którykolwiek składnik tabletki. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować chlorchinaldinu ze względu na brak danych na temat jego wpływu na organizm w tym okresie. W przypadku przyjmowania innych leków należy poinformować o tym lekarza prowadzącego. Nie wolno też stosować jednocześnie innych leków zawierających jod lub metale, ponieważ te związki osłabiają działanie chlorchinaldolu. Chlorchinaldin zawiera sacharozę, zatem osoby z nietolerancją fruktozy, z niedoborem sacharazy-izomaltazy oraz z zespołem złego wchłaniania fruktozy i galaktozy nie powinny stosować tego leku.

Chlorchinaldin - działania niepożądane

Lek może spowodować niewielkie dolegliwości, takie jak podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także reakcję alergiczną przy nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu. Na skórze może wtedy pojawić się wysypka albo pokrzywka alergiczna.

Preparatu nie powinno się stosować przez zbyt długi czas. Mogą wtedy wystąpić działania niepożądane o charakterze ogólnym. Czyli może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a nawet do uszkodzenia nerwu wzrokowego lub zapalenia wielonerwowego. Objawy to kłopoty ze wzrokiem lub zaburzenia czucia i osłabienie mięśni. Należy wtedy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Ponadto lek może być szkodliwy dla zębów ze względu na zawartość cukru.

Więcej o: