Glimbax: jakie ma właściwości, jak go stosować, przeciwwskazania

Glimbax jest to preparat do miejscowego stosowania przy zapaleniach jamy ustnej i gardła, a także po zabiegach stomatologicznych. Zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny o nazwie diklofenak.

Glimbax - jakie ma właściwości?

Glimbax zawiera substancję czynną - diklofenak będący pochodną kwasu fenylooctowego. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), przeciwdziałający syntezie prostaglandyn, odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych. Diklofenak hamuje aktywność cyklooksygenaz, czyli enzymów bezpośrednio biorących udział w reakcjach prowadzących do przekształcania lipidów błon komórkowych w zapalne prostaglandyny.

Glimbax ma silne działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Nie ma działania antybakteryjnego, ani antywirusowego. Nie jest też wchłaniany przez układ krążenia, zatem nie ma uogólnionego działania.

Glimbax - zastosowanie

Glimbax zalecany jest to płukania jamy ustnej i gardła w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej, takich jak:

Preparatu mogą używać osoby starsze, a także dzieci powyżej 14-tego roku życia.

Glimbax - sposób użycia

Glimbax jest roztworem przeznaczonym do płukania jamy ustnej. Do jednego płukania stosuje się około 15 ml, czyli 1 miarkę. Nie ma konieczności rozcieńczania płynu. Niekiedy dodaje się nieco wody, ale nie jest to konieczne. Takim roztworem należy płukać jamę ustną i gardło przez około 30-60 sekund. Po wypłukaniu roztwór trzeba wypluć. Zaleca się stosować 2-3 razy na dobę przez okres 7 dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Chrypka może być poważnym objawem chorobowym. Nie lekceważ jej.

Zobacz wideo

Glimbax - przeciwwskazania


Leku nie mogą używać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie podajemy leku dzieciom poniżej 14-tego roku życia. Ponadto, nie mogą go używać osoby wrażliwe na którykolwiek składnik leku. Glimbaxu nie mogą stosować osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Glimbax - środki ostrożności, możliwe skutki uboczne

Nie stwierdzono, aby Glimbax wchodził w interakcję z inni lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej. Mogą się zdarzyć skutki uboczne stosowania leku, takie jak: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, pieczenie w jamie ustnej, kaszel. Nadwrażliwość może objawić się atakiem astmy, pokrzywką lub ostrym nieżytem błony śluzowej nosa. W razie połknięcia dużej ilości preparatu lub długotrwałego stosowania mogą wystąpić reakcje organizmu o charakterze ogólnym, a także może rozwinąć się nadwrażliwości na składniki preparatu. Przypadkowe połknięcie jednej dawki nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Należy chronić oczy przed kontaktem z roztworem, ponieważ zawiera benzoesan sodu, mogący podrażnić oczy. Kolejny składnik preparatu - czerwień koszenilowa - może spowodować reakcję alergiczną. Glimbax nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa stanu zdrowia trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: