Glimbax: jakie ma w³a¶ciwo¶ci, jak go stosowaæ, przeciwwskazania
Glimbax - jakie ma w³a¶ciwo¶ci?
Glimbax zawiera substancjê czynn± - diklofenak bêd±cy pochodn± kwasu fenylooctowego. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), przeciwdzia³aj±cy syntezie prostaglandyn, odpowiedzialnych za wywo³ywanie stanów zapalnych. Diklofenak hamuje aktywno¶æ cyklooksygenaz, czyli enzymów bezpo¶rednio bior±cych udzia³ w reakcjach prowadz±cych do przekszta³cania lipidów b³on komórkowych w zapalne prostaglandyny.
Glimbax ma silne dzia³anie przeciwzapalne, a tak¿e przeciwbólowe i przeciwgor±czkowe. Zmniejsza obrzêk b³on ¶luzowych. Nie ma dzia³ania antybakteryjnego, ani antywirusowego. Nie jest te¿ wch³aniany przez uk³ad kr±¿enia, zatem nie ma uogólnionego dzia³ania.
Glimbax - zastosowanie
Glimbax zalecany jest to p³ukania jamy ustnej i gard³a w przypadku stanów zapalnych b³ony ¶luzowej, takich jak:
- zapalenie dzi±se³
- zapalenie jamy ustnej
- zapalenie gard³a
- podra¿nienie mechaniczne
- stany po zabiegach stomatologicznych
Preparatu mog± u¿ywaæ osoby starsze, a tak¿e dzieci powy¿ej 14-tego roku ¿ycia.
Glimbax - sposób u¿ycia
Glimbax jest roztworem przeznaczonym do p³ukania jamy ustnej. Do jednego p³ukania stosuje siê oko³o 15 ml, czyli 1 miarkê. Nie ma konieczno¶ci rozcieñczania p³ynu. Niekiedy dodaje siê nieco wody, ale nie jest to konieczne. Takim roztworem nale¿y p³ukaæ jamê ustn± i gard³o przez oko³o 30-60 sekund. Po wyp³ukaniu roztwór trzeba wypluæ. Zaleca siê stosowaæ 2-3 razy na dobê przez okres 7 dni. Nie nale¿y przekraczaæ zalecanej dawki.
Chrypka mo¿e byæ powa¿nym objawem chorobowym. Nie lekcewa¿ jej.
Glimbax - przeciwwskazania
Leku nie mog± u¿ywaæ kobiety w ci±¿y oraz karmi±ce piersi±. Nie podajemy leku dzieciom poni¿ej 14-tego roku ¿ycia. Ponadto, nie mog± go u¿ywaæ osoby wra¿liwe na którykolwiek sk³adnik leku. Glimbaxu nie mog± stosowaæ osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynê oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Glimbax - ¶rodki ostro¿no¶ci, mo¿liwe skutki uboczne
Nie stwierdzono, aby Glimbax wchodzi³ w interakcjê z inni lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej. Mog± siê zdarzyæ skutki uboczne stosowania leku, takie jak: podra¿nienie b³ony ¶luzowej jamy ustnej, pieczenie w jamie ustnej, kaszel. Nadwra¿liwo¶æ mo¿e objawiæ siê atakiem astmy, pokrzywk± lub ostrym nie¿ytem b³ony ¶luzowej nosa. W razie po³kniêcia du¿ej ilo¶ci preparatu lub d³ugotrwa³ego stosowania mog± wyst±piæ reakcje organizmu o charakterze ogólnym, a tak¿e mo¿e rozwin±æ siê nadwra¿liwo¶ci na sk³adniki preparatu. Przypadkowe po³kniêcie jednej dawki nie jest szkodliwe dla zdrowia.
Nale¿y chroniæ oczy przed kontaktem z roztworem, poniewa¿ zawiera benzoesan sodu, mog±cy podra¿niæ oczy. Kolejny sk³adnik preparatu - czerwieñ koszenilowa - mo¿e spowodowaæ reakcjê alergiczn±. Glimbax nie wp³ywa na zdolno¶æ prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Je¿eli po 7 dniach stosowania preparatu nie nast±pi poprawa stanu zdrowia trzeba koniecznie skonsultowaæ siê z lekarzem.
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Powstaje maska, która mo¿e wykryæ SARS-CoV-2 w oddechu lub ¶linie u¿ytkownika
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus