Wirus Wirus Epsteina-Barr (EBV): jakie wywołuje choroby

Wirus Epsteina-Barr to jeden z najczęściej występujących u ludzi wirusów. Mimo że większość ludzi przechodzi zakażenie bezobjawowo to może być ono niebezpieczne. W niektórych przypadkach wirus wywołuje mononukleozę zakaźną, prowadzi do pęknięcia śledziony, a nawet do zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej oraz gardła.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

EBV zaliczany jest do wirusów opryszczki . Zdaniem naukowców występuje u ponad 80 proc. populacji i najczęściej pozostaje uśpiony, a jednorazowe zakażenie uodparnia na całe życie. Wirus zbudowany jest z kwasu nukleinowego (DNA) oraz osłonki (kapsydu). Medycyna wyróżnia dwa rodzaje wirusa EBV-1 i EBV-2 (czasem nazywane też EBV-A i EBV-B). Jedną z wywoływanych przez EBV chorób jest mononukleoza, czyli choroba pocałunków. W zależności od wytworzonego przez organizm przeciwciała można ustalić kiedy nastąpił kontakt z wirusem - czy zakażenie jest świeże, trwa od pewnego czasu, czy doszło do niego w przeszłości.

Co to jest wirus EBV?

Ryzyko zakażenia pojawia się już u bardzo małych dzieci gdy znacznie obniża się liczba przeciwciał otrzymywanych od matki, które chronią przed infekcjami i zakażeniem. Wywołane tak zakażenie pierwotne najczęściej przechodzi bezobjawowo lub ma bardzo łagodny przebieg.

Zakażenie EBV obejmuje przede wszystkim komórki nabłonka płaskiego wyścielające jamę ustną i gardło oraz limfocyty B. Do ponownego zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną chorej osoby. EBV w pierwszej kolejności atakuje komórki nabłonka jamy ustnej oraz gardła. Wraz z rozwojem zakażenia obejmuje białe krwinki (limfocyty B) i wraz z krwią rozprzestrzenia się w całym organizmie.

Wirus Epsteina-Barr zbudowany jest z wirionów (komórka wirusa) o sferycznym kształcie. Jego średnica nie przekracza 120-220 nm (nanometr). Przenosi się drogą kropelkową i jego pojawienie się w organizmie uruchamia produkcję kilku typów przeciwciał - IgM oraz IgG . Jeśli badanie krwi potwierdza obecność tych dwóch typów immunoglobulin zakażenie jest świeże lub trwa od jakiegoś czasu. W przypadku gdy aktywne są tylko przeciwciała typu IgG należy podejrzewać starsze zakażenie.

Test na EBV

Badanie na obecność wirusa wykonywane jest u osób, u których objawy sugerują mononukleozę, a test mający potwierdzić chorobę jest ujemny. Dodatkowo obecność EBV sprawdza się u kobiet w ciąży, szczególnie u tych z objawami grypowymi. Pozwala ono wykluczyć lub potwierdzić inne infekcje oraz toksoplazmozę .

Mimo że samo zakażenie nie jest niebezpieczne, u pacjentów z mononukleozą mogą pojawić się niebezpieczne powikłania. Jednym z nich może być pęknięcie śledziony, które w niektórych przypadkach stanowi jeden z objawów choroby nowotworowej (chłoniak Burkitta, rak jamy ustno-gardłowej). Wirus Epsteina-Barr stanowi szczególne zagrożenie dla osób ze znacznie obniżoną odpornością np. zakażonych wirusem HIV lub u pacjentów po przeszczepie.

Mononukleoza, czyli co? Mononukleoza zakaźna, nazywana też choroba pocałunków wywołana jest namnażaniem się aktywnego wirusa w nabłonkach komórek oraz w białych krwinkach. Postępujące zakażenie prowadzi do rozpadu zakażonych komórek i uwolnienia wirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się po całym organizmie wywołując stan zapalny. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne oraz zapalenie gardła .

Czytaj także:

Pocałunek z wirusem, czyli uważaj na mononukleozę

Masz zajady? Znajdź przyczynę

Wirus opryszczki: powszechny i jednak groźny

Zaczerwienione, czy nie? Dlaczego najczęściej boli gardło?

Zapalenie migdałków

Więcej o:
Komentarze (4)
Wirus Wirus Epsteina-Barr (EBV): jakie wywołuje choroby
Zaloguj się
 • popolupo777

  Oceniono 1 raz 1

  ebv to w końcu opryszczka czy mononukleoza czy co. czy jeżeli tylko boli gardło to warto badać, czy ma się w organiźmie ten wirus ebv? i jeżeli tak, to co, mam po prostu pójść do lekarza i spytać, czy mógłby mnie skierować na takie badania? co jeżeli nie będzie chciał? jeżeli uzna,że to tylko jakieś zwykłe zapalenie gardła?

 • soso111

  0

  też tu trafiłam przez mononukleozę... taki "niewinny" ten wirus ebv zdecydowanie nie jest, bo mononukleoza była straszna. nie dośc, że gardło tak bolało, że nie dało się jeść, musiałam leżeć w domu chyba w sumie z miesiąc, to jeszcze rozwaliło mi to wątrobę. od kiedy przeszłam mononukleozę to czasem pobolewa mnie wątroba, a było to baaardzo dawno temu

 • elakaucz

  0

  czyli można chorować przez ebv ale przejść to bezobjawowo? czy to tyczy się też mononukleozy? ja tak strasznie wspominam tą chorobę, że nie wyobrażam sobie, że niektórzy może przechodzą to bezobjawowo. dla mnei to był koszmar, z tego co czytam, za ten koszmar odpowiada właśnie ebv.

 • Amaro Okna

  0

  Ale Miły psiak Jestem ... www.almoc.pl/img.php?id=2516 prawie jak POlityk..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX