Obrzęk gardła: objawy, przyczyny, leczenie

Obrzęk gardła powodowany jest przez stan zapalny błon śluzowych gardła oraz migdałków podniebiennych. Główną przyczyną obrzęku są wszelkiego rodzaju infekcje, bakteryjne oraz wirusowe. Do obrzęku gardła może ponadto dojść w wyniku działania czynników drażniących lub toksycznych. To także reakcja na jakiś czynnik alergizujący.

Obrzęk gardła - przyczyny

O obrzęku gardła mówimy, gdy błona śluzowa ściany gardła oraz łuków i migdałków podniebiennych jest opuchnięta. Przyczyną obrzęku gardła jest zwykle stan zapalny lub alergia. Obrzęk gardła, któremu towarzyszą takie objawy jak gorączka, katar, kaszel i ból głowy, wiąże się zazwyczaj z zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Namnażające się patogeny wywołują stan zapalny błony śluzowej, skutkujący obrzękiem i w konsekwencji bólem przy przełykaniu. Zapalenie i ból gardła może być także objawem zupełnie innego schorzenia, jak na przykład mononukleozy zakaźnej, rzeżączki, grypy, opryszczki.

Inną przyczyną obrzęku gardła może być działanie jakichś czynników drażniących, w tym dym nikotynowy, pył zawieszony w powietrzu, który wdychamy, a także zbyt suche powietrze. Podrażnienia błony śluzowej gardła mogą być ponadto wywołane wdychaniem lotnych substancji toksycznych. Gdy substancja drażniąca dociera do gardła, zaczyna tam osiadać i wpływać na stan błony śluzowej. W efekcie ta staje się podrażniona, przekrwiona i bolesna.

Kolejnym czynnikiem, mogącym spowodować obrzęk gardła jest działanie alergenów, takich jak niektóre składniki w żywności, ukąszenie pszczoły, jeżeli jesteśmy uczuleni na jej jad i inne. Za obrzęk gardła odpowiadać może także nadwerężenie strun głosowych, co wywołuje ból i towarzyszącą podrażnieniu chrypkę.

Bolące gardło może być powiązane z takimi chorobami, jak refluks żołądkowo-przełykowy. W takim przypadku kwaśna zawartość żołądka trafia także do gardła, które podrażnione może nam bardzo dokuczyć.

Zobacz wideo Migdałki

Obrzęk gardła - objawy

Objawy związane z infekcją to zaczerwienienie gardła, ból przy przełykaniu śliny i pokarmów, a także gorączka, kaszel, często także nieżyt nosa i ból głowy oraz mięśni. Możemy mieć problem z oddychaniem, gdy dopadnie nas katar i wtedy oddychamy ustami, co dodatkowo wysusza podrażnioną błonę śluzową gardła. Obrzęk gardła powiązany jest zazwyczaj w takich wypadkach z infekcją górnych dróg oddechowych, a nie tylko gardła. Odpowiadają za to takie stany jak przeziębienie, a także grypa i inne infekcje oddechowe.

W przypadku reakcji alergicznej, obrzęk gardła jest niebezpiecznym stanem, który może doprowadzić do poważnych trudności z oddychaniem. Do takiej reakcji może dość w wyniku kontaktu z czynnikiem alergizującym, takim jak niektóre pokarmy lub użądlenie przez owady. Reakcja anafilaktyczna i wstrząs wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Obrzęk gardła - leczenie

W przypadku lekkich infekcji gardła leczenie nie jest trudne. Powinniśmy zostać w domu i zastosować proste domowe środki zaradcze. Przede wszystkim należy pić sporo płynów, co najmniej 2-3 litry dziennie, które nawilżą dodatkowo nasze gardło. Można przy tym skorzystać z herbatek ziołowych, dobrych na gardło i zwalczających infekcję lub przygotować napój z siemienia lnianego albo miodu wymieszanego z mlekiem. Napoje powinny mieć temperaturę około 36-37 stopni C.

Pomocne są ponadto płukanki. Napar do płukania gardła robimy z suszonych liści jeżyny, kory dębu lub szałwii, babki lancetowatej, czy rumianku. Płukanki mogą być też z dodatkiem soli emskiej, soli kuchennej, sody oczyszczonej - istnieje wiele sposobów na bolące gardło.

W aptekach można kupić pastylki pomagające w czasie bólu gardła w nawilżeniu błony śluzowej i dające chwilową ulgę. Jeżeli objawy choroby nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ możemy nie być w stanie zwalczyć infekcji domowymi sposobami. Być może trzeba będzie także pobrać wymazy z gardła, aby ustalić przyczynę infekcji.

W przypadku reakcji alergicznej konieczne staje się podanie leku przeciwhistaminowego, który zmniejszy obrzęk gardła i ułatwia oddychanie.

Więcej o: