Przewlekłe zapalenie zatok - jakie są objawy, sposoby diagnozy i leczenia

Przewlekłe zapalenie zatok to stan chorobowy, który jest jedną z częściej występujących wśród pacjentów dolegliwości, zaczynającą się zazwyczaj od zwykłego przeziębienia albo towarzyszącą różnego rodzaju infekcjom. Zapalenie może trwać nawet kilka miesięcy i powtarzać się kilkukrotnie w ciągu roku. Objawia się między innymi pogorszeniem samopoczucia, bólem głowy, chrypką oraz stale zatkanym nosem.

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok? O tym mówi nasz film

Zobacz wideo

Zapalenie zatok często jest mylone z innymi problemami zdrowotnymi albo bagatelizowane, jednak leczenia zatok nie należy zaniedbywać. Przedłużające się zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań.

Przewlekłe zapalenie zatok – objawy

Zapalenie zatok jest chorobą, która dotyka wielu osób. Szacuje się, że cierpi na nią około 8 milionów Polaków, przez co jest ona zaliczana do grupy 10 najczęściej diagnozowanych schorzeń. Dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok bardzo często są mylone z objawami migreny albo infekcji górnych dróg oddechowych. Typowe objawy, które mogą oznaczać problemy z zatokami to:

  • Zatkany nos
  • Częste uczucie drapania w gardle
  • Chrząkanie
  • Męczący kaszel
  • Pogorszenie samopoczucia, uczucie ciągłego zmęczenia
  • Bóle mięśni
  • Bóle głowy i w okolicach nosa (zwykle jest silniejszy rano i podczas schylania się)
  • Pojawienie się wydzieliny na tylnej ścianie gardła
  • Podwyższona temperatura ciała.

Objawy mogą się różnić w zależności od tego, jakie zatoki są objęte stanem zapalnym i jak rozległy jest ten stan. Dolegliwości charakterystyczne dla zapalenia konkretnych rodzajów zatok to:

  • Zatoki klinowe - ból w okolicy oczu, czasami silny i promieniujący w kierunku potylicy,
  • Zatoki sitowe – opuchlizna w okolicy oczu, ból za oczami, łzawienie, ból u nasady nosa, a nawet obrzęk policzka,
  • Zatoki czołowe - ból między oczami i w okolicach czoła, czasami promieniujący w kierunku czubka głowy,
  • Zatoki szczękowe - ból w obszarze górnej szczęki, uczucie ucisku w okolicach szczęki, obrzmienie policzka.

Zwykle objawy pojawiają się stopniowo i nie są tak intensywne jak w przypadku ostrego zapalenia zatok. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać. Co ciekawe, wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero, gdy wystąpią u nich objawy ostrego zapalenia zatok, a wcześniej nawet nie mają świadomości, że cierpią na przewlekłą formę tej choroby.

Objawów przewlekłego zapalenia zatok nie należy lekceważyć, mimo, że dolegliwości zazwyczaj mają niewielkie nasilenie. Długo trwające zapalenie zatok może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pogarszać jakość życia, a nieleczone w niektórych sytuacjach prowadzi do poważnych konsekwencji. Stan zapalny, który trwa przez dłuższy czas w obszarze jamy nosowej oraz zatok powoduje przede wszystkim nieżyt błony śluzowej, ale zapalenie może się rozprzestrzeniać nawet na tkankę kostną. Przedłużające się zapalenie zatok w skrajnych przypadkach rozwija się przez lata i prowadzi do zapalenia nerwu wzrokowego, rozwoju ropnia oczodołu, ropnia wewnątrzoponowego, ropnia zewnątrzoponowego, zapalenia ucha, utraty słuchu oraz zapalenia opon mózgowych.

Przewlekłe zapalenie zatok – diagnostyka i leczenie

Podstawą do zdiagnozowania przewlekłego zapalenia zatok jest wywiad lekarski i opis objawów pacjenta. Oprócz tego specjalista ogląda błony śluzowe nosa oraz gardła i stwierdza czy są one zaczerwienione. Łatwe do zauważenia dla lekarza oznaki zapalenia zatok to także obecność wydzieliny na tylnej ścianie gardła oraz obrzęk w okolicach nosa albo oczu. U niektórych pacjentów zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych. O toczącym się w organizmie zapaleniu może świadczyć podwyższone OB oraz podwyższona ilość leukocytów we krwi. Czasami dodatkowo przeprowadza się badanie endoskopowe albo tomografię komputerową. Dzięki tym badaniom można stwierdzić nie tylko zapalenie, ale również możliwą przyczynę takiego stanu, na przykład przerost małżowin nosowych, krzywą przegrodę nosową albo polipy.

W przypadku stwierdzenia zapalenia zatok pacjentowi najczęściej poleca się przyjmowanie antybiotyku, a terapia zazwyczaj jest długotrwała i może zająć nawet miesiąc. Oprócz przyjmowania antybiotyku zaleca się stosowanie leków osłonowych, czyli środków, które odbudowują florę bakteryjną organizmu. Dodatkowo warto wzmacniać układ odpornościowy i przyjmować leki zwalczające stan zapalny, zmniejszenie obrzęku śluzówki oraz usunięcie wydzieliny zalegającej w zatokach. W tym celu zaleca się na przykład krople i aerozole do nosa albo płukanki do zatok. Warto pamiętać również o tym, żeby nie dmuchać często nosa, ponieważ częste wydmuchiwanie nosa powoduje wydzielanie większej ilości śluzu i prowadzi do podrażnienia nosa.

Więcej o: