Małże są żyjącymi w na dnie wód mięczakami o ciele okrytym dwuklapową muszlą. Mają spłaszczone silnie ciała składające się właściwe tylko z dwóch części: tułowia zwanego także workiem trzewiowym oraz nogi. Nie posiadają głowy, szczęk czy tarki do rozdrabniania pokarmu. Przemieszczają się po dnie zbiornika wodnego lub przyczepiają do podłoża za pomocą specjalnej szybko twardniejącej wydzieliny (niektóre gatunki).
Małże to ponad 8 tysięcy gatunków, z których ostrygi, wenerydowate oraz omułki (mule) są jadalne. Gatunki wenerydowate noszą różne nazwy, w zależności od kraju. Nazywane są także małżami wenus, we Włoszech znane są jako vongole, we Francji nazywane są palourdes, a w Hiszpanii almejas, Portugalczycy natomiast nazywają je amêijoas. Na Wyspach Brytyjskich noszą nazwę clams.
Małże są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, stąd wykorzystuje się je do oznaczania stopnia zanieczyszczenia danego akwenu. Ponieważ ich organizmy kumulują zanieczyszczenia, łatwo jest się nimi zatruć. Stąd małże przeznaczone do spożycia często pochodzą z kontrolowanych hodowli. Szczyt sezonu na małże to październik-marzec.
Pomysł na szybki obiad - makaron jednogarnkowy
Małże są niskokaloryczne. W 100 gramach gotowanych małży znajduje się tylko 125 kalorii. Są przy tym cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz soli mineralnych. Należy tutaj wymienić przede wszystkim jod, a następnie selen, fluor, żelazo, magnez, cynk i wapń. Ponadto zawierają sporo witamin, w tym witaminy A, D oraz witaminy z grupy B.
Te mięczaki zawierają więcej pełnowartościowego białka niż mięso drobiu czy ryb. Nie mają w sobie zbyt wiele cholesterolu, stąd można je uznać za przyjazne sercu. Są za to źródłem korzystnych dla organizmu kwasów tłuszczowych omega-3.
Przed przyrządzeniem małży trzeba koniecznie sprawdzić, czy są świeże. Jeżeli trafimy na otwartą muszlę stukamy nią lekko na przykład w blat stołu i sprawdzamy, czy się zamyka. Jadamy tylko żywe małże, a zatem te, które się zamykają. Małże w muszli popękanej i zniszczonej także odrzucamy. Bardzo ciężkie muszle też trzeba wyeliminować, są bowiem najprawdopodobniej wypełnione piaskiem.
Następnie dokładnie małże myjemy, zeskrobując z nich narośle. Aby oczyścić małże trzeba szorować je duża ilością zimnej wody, aby usunąć narośla i piasek. Trzeba pamiętać o usunięciu włóknistej kępki wyrastającej z muszli. Oczyszczone małże trzeba jeszcze kilkakrotnie płukać w zimnej wodzie, aby usunąć piasek i zanieczyszczenia.
Muszle małż otwierają się po gotowaniu. Oznacza to, że mięczaki są gotowe do zjedzenia. Koneserzy pierwszą małżę wyjmują z muszli przy pomocy widelca i łyżki, następne dzięki szczypczykom zrobionym z muszli pierwszego zjedzonego mięczaka.
Małże mogą być podawane na najróżniejsze sposoby. Najczęściej podaje się je z różnymi sosami i spożywa z dodatkiem chleba czy bagietki. Często także serwowany są różne makarony z dodatkiem małż.