Nowozelandzki omułek zielonowargowy, Perna canaliculus to małż z rodziny Mytilidae. W Nowej Zelandii jego poławianie stanowi ważną gałąź gospodarki. Występuje w wodach opływających wyspę, a żywi się różnymi rodzajami fitoplanktonu. Od innych gatunków omułków różnią go ciemnobrązowo-zielone muszle z zielonymi wargami na brzegach. Jest jednym z największych gatunków omułków, osiągającym 240 mm długości.
Nowozelandzki omułek zielonowargowy jest skorupiakiem, którego używa się do produkcji preparatów wzmacniających i leczniczych. Można go dostać w postaci liofilizowanej, mielonej oraz w formie kapsułek. Wykorzystuje się także olej z tego małża.
Suplement polecany jest do łagodzenia objawów astmy, zapalenia stawów, do zapobiegania bólom mięśni spowodowanym nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także w zespole nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Niestety, nie ma dobrych dowodów naukowych potwierdzających lecznicze działanie suplementu. Omułek zielonowargowy może jednak zawierać pewną ilość substancji, które zmniejszają obrzęk i stan zapalny.
Wykaz badań można znaleźć w serwisie WebMed.com.
Wykonane kilka lat temu badania pokazały, że ekstrakt z omułka zielonowargowego zmniejszył nieco świszczący oddech, charakterystyczny dla astmatyków oraz poprawił oddychanie u kilku osób. Inne badanie pokazało, iż zażywanie tego suplementu powoduje, że w przypadku przewlekłej astmy wystarczają potem mniejsze dawki leków. Natomiast nie potwierdzono hipotezy, że ten ekstrakt pomaga dzieciom z astmą.
Badanie nie potwierdziły także korzystnego wpływu ekstraktu z omułka w przypadku ADHD. Natomiast preparat działał korzystnie u dzieci bez ADHD, ale mających kłopoty z utrzymaniem uwagi.
Jedno badanie wykazało, że przyjmowanie ekstraktu na kilka dni przed planowanym większym wysiłkiem fizycznym pomaga potem w zmniejszeniu bolesności mięśni.
Niejednoznaczne wyniki dały eksperymenty z zażywaniem ekstraktu z omułka w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), chociaż w niektórych przypadkach suplement zmniejszał ból i sztywność stawów.
Ekstrakt z omułka zielonowargowego zawiera takie substancje jak: fosfolipidy, sterole, witaminy A, C, E, D1, D3, witaminy z grupy B oraz mikroelementy, w tym wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, selen. Preparat zawiera ponadto sporo kwasów tłuszczowych omega-3.
Przyjmowanie doustne preparatów z omułka zielonowargowego jest uznawane za bezpieczne, jeżeli nie jest się uczulonym na owoce morza. Możliwe są jednak pewne skutki uboczne. Wśród nich wymienia się ból brzucha, zgagę, biegunkę, nudności i wzdęcia, a także świąd, a w rzadkich przypadkach - problemy z wątrobą.
Nie wolno jednak eksperymentować z tym produktem, gdy jest się w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Niestety, niektóre składniki mogą być niebezpieczne dla rozwoju płodu - czytamy w serwisie WebMed. Udowodniono, że mogą spowodować na przykład opóźnienie porodu.
Dzieciom powyżej 6 lat można bezpiecznie podawać preparat. Nieznane są natomiast interakcje z innymi lekami czy suplementami.
Dawka suplementu zależy od stanu zdrowia, wieku i wielu innych czynników. Jak w przypadku każdego produktu naturalnego trudno jest ustalić dawki, należy zatem postępować ostrożnie, czytać ulotki dodawane przez producenta i obserwować reakcję własnego organizmu.
Źródła: WedMed.com, Wikipedia