Cukrzyca wtórna: cukrzyca, która jest objawem innej choroby?

Cukrzyca wtórna (cukrzyca typu 3) jest to choroba nabyta, wywołana przyjmowaniem określonych leków lub przebytych chorób. W zależności od przyczyny, z czasem można to schorzenie zniwelować, ale często jest to choroba nieuleczalna. Cukrzyca wtórna występuje u około 2-3 proc. diabetyków w Europie oraz Ameryce Północnej.

Cukrzyca wtórna – cukrzyca typu 3

Cukrzyca wtórna jest to stosunkowo niedawno odkryty rodzaj cukrzycy, który podobnie jak typ 1 i 2 objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wyróżnia się 4 rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 – nazywana inaczej cukrzycą typu dziecięcego. Wskutek uszkodzenia komórek trzustki dochodzi do zatrzymania produkcji insuliny w organizmie.
  • cukrzyca typu 2 – najczęściej występująca postać tego schorzenia. Występuje u 80% diabetyków. Polega na zaburzeniu produkcji insuliny lub w jej oddziaływaniu na organizm człowieka.
  • cukrzyca ciężarnych – schorzenie charakterystyczne tylko dla kobiet w ciąży, które jest spowodowane zmianami fizjologicznymi w tym okresie. Cukrzyca ciężarnych najczęściej ustępuje po porodzie.
  • cukrzyca typu 3, czyli cukrzyca wtórna – jest to choroba wywołana innym schorzeniem lub przyjmowaniem leków.

Cukrzyca typu 1 i 2 to choroby dziedziczne. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi rodzajami schorzenia, a cukrzycą typu 3 polega na tym, że przyczynami tych pierwszych są uwarunkowania genetyczne i jeżeli ktoś posiada konkretne mutacje genów, jest na tę chorobę skazany. W przypadku cukrzycy typu 3, schorzenie to może dotknąć każdą osobę, która przeszła konkretne choroby wywołujące zmiany w organizmie.

Przyczyny cukrzycy wtórnej

Cukrzyca wtórna nazywa jest inaczej cukrzycą o znanej przyczynie. Wynika to z tego, że zawsze jest ona konsekwencją przebytej choroby lub innych, znanych czynników. Do przyczyn cukrzycy wtórnej zalicza się:

Kiedy cukrzyca jest objawem innej choroby?

Ze względu na swoją istotę, cukrzyca wtórna jest silnie powiązana z wieloma chorobami. Ponieważ wywołują ją inne schorzenia, zdarza się, że chory najpierw dowiaduje się o tym, że cierpi na cukrzycę, a dopiero potem diagnozowane są inne schorzenia, które de facto wystąpiły wcześniej i wywołały cukrzycę wtórną.

Kobiety chore na zespół policystycznych jajników bardzo często najpierw mają zdiagnozowaną cukrzycę, a dopiero potem chorobę ginekologiczną. Wynika to z tego, że zespół policystycznych jajników wywołuje mniej charakterystyczne symptomy, niż cukrzyca. Podobnie jest w przypadku zespołu Wolframa, którego jednym z objawów jest cukrzyca, a tak naprawdę to ta choroba genetyczna powoduje podwyższenie stężenia cukru we krwi. Niestety, cukrzyca wtórna może okazać się również objawem zaawansowanego już nowotworu trzustki.

Cukrzyca wtórna – objawy

Cukrzyca wtórna wywołuje objawy takie same jak cukrzyca typu 1 oraz 2. Podstawowym symptomem cukrzycy typu 3 jest podwyższony poziom cukru we krwi, który można określić, wykonując test obciążenia glukozą. Inne objawy to:

Leczenie cukrzycy wtórnej

Ze względu na to, że cukrzyca wtórna wywołana jest chorobami lub przyjmowanymi lekami, aby się z niej wyleczyć, należy zniwelować najpierw przyczynę. Leczenie uzależnione jest więc od czynnika, który ją wywołał. Jeżeli chorobę spowodowało przyjmowanie konkretnych leków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po ich ostawieniu schorzenie również przeminie. Z kolei, jeżeli przyczyną cukrzycy jest trwałe uszkodzenie trzustki, chory prawdopodobnie będzie skazany na dożywotnie przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych. Podstawowym działaniem w leczeniu cukrzycy jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz leczenie farmakologiczne, w tym – w zależności od potrzeb - przyjmowanie insuliny.

Cukrzyca to problem narodowy, poznaj najważniejsze fakty

Zobacz wideo
Więcej o: