Cukrzyca typu MODY stanowi ok. 5 proc. wszystkich rozpoznawanych typów cukrzycy. Schorzenie jest dziedziczone, a ryzyko rozwoju zmiany, gdy jedno z rodziców jest nosicielem wadliwego genu wynosi 50 proc. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 nie musi wiązać się z przyjmowaniem insuliny.
Cukrzyca typu MODY: rodzaje objawów
W zależności od rodzaju mutacji i związanych z nią objawów, medycyna wyróżnia sześć (niektóre źródła mówią o jedenastu) rodzajów cukrzycy typu MODY, należą do nich:
Cukrzyca typu MODY często jest błędnie diagnozowana jako cukrzyca typu 2. Jeśli jednak osoba nie ma nadwagi, można podejrzewać, że mamy do czynienia jednak z cukrzycą MODY. Bywa też mylona z cukrzycą typu 1. Dobrze postawiona diagnoza jest o tyle istotna, że w większości typów cukrzycy MODY podawanie insuliny jest bezzasadne, a może być nawet szkodliwe. Prawidłowe rozpoznanie choroby u rodzica ułatwia też wczesne rozpoznanie u dzieci.
Badania, które należy wykonać:
Nazwa choroby to skrót od Maturity Onset Diabetes of the Young, ponieważ do niedawna w świecie medycznym panowało przekonanie, że cukrzyca typu MODY rozwija się do 25. roku życia. Jednak badania przeprowadzone przez dr. Tomasza Klupę z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM UJ w Krakowie wykazały, że cukrzyca typu MODY ujawnia się u 65% dwudziestopięciolatków z wadliwym genem, natomiast u pięćdziesięciolatków objawy występują już u 100% osób. Nie zawsze więc cukrzyca typu MODY będzie dawała objawy w młodym wieku. Jeśli u kobiety występuje modyfikacja genu, pierwsze objawy mogą pojawić się w ciąży jako cukrzyca ciążowa.
Postępowanie i łagodzenie objawów choroby zależy przede wszystkim od jej typu. Zazwyczaj jej uspokojenie udaje się osiągnąć odpowiednią dla cukrzyków dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi. W przypadkach, gdy zmiany są poważniejsze zaleca się insulinoterapię (przede wszystkim typ 1, 3 i 5, które mogą przebiegać z hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi), a także środki zawierające pochodne sulfonylomocznika.
Cukrzyca to wspólna nazwa grupy chorób metabolicznych, które łączy jedno: podwyższony poziom cukru we krwi. Jest on efektem nieprawidłowej produkcji insuliny przez trzustkę (a dokładniej jej komórki beta) lub zaburzenia wrażliwości naszych tkanek na ten hormon. W efekcie rozwoju choroby dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania, a w konsekwencji niewydolności wielu narządów.
Najpopularniejsze i najczęściej diagnozowana jest cukrzyca typu 1 i typu 2 oraz rzadszy typ pośredni: MODY. U kobiet diagnozowana jest również cukrzyca ciążowa, a u osób starszych cukrzyca typu LADA.
Cukrzyca typ 1
Cukrzyca typ 2
Cukrzyca typu MODY
Cukrzyca typu LADA
Cukrzyca ciążowa