Hiperglikemia - jak prawid³owo udzieliæ pierwszej pomocy?

Hiperglikemia, czyli wzrost glukozy w surowicy krwi to bardzo zdradliwa dolegliwo¶æ. Z powodu specyficznych objawów, zdarza siê, ¿e dotkniête ni± osoby brane s± pijane. Taka ignorancja i pozostawienie chorego samu sobie mo¿e mieæ bardzo przykre konsekwencje. Jak pomóc przy prze³omie hiperglikemicznym?

Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

W nag³ych przypadkach skorzystanie z glukometru i sprawdzenie stê¿enia cukru we krwi zazwyczaj jest niewykonalne (100 mg/dl to dopuszczalne i bezpieczne stê¿enie).

Dlatego wa¿na jest szybka reakcja. Nieudzielenie jakiejkolwiek pomocy mo¿e doprowadziæ do powa¿nego uszkodzenia wzroku (a nawet jego utraty), niewydolno¶ci nerek, uszkodzenia naczyñ, a w konsekwencji do niewydolno¶ci kr±¿enia czy ¶pi±czki cukrzycowej, która niejednokrotnie prowadzi do ¶mierci chorego.

Nie ignoruj! Reaguj!

To, co powinno zwróciæ nasz± uwagê to przede wszystkim trudno¶æ z utrzymaniem równowagi oraz be³kotliwa mowa. Je¶li chory jest ¶wiadomy byæ mo¿e zdo³a przekazaæ, ¿e jest cukrzykiem.

Zanim wezwiemy odpowiednie s³u¿by wa¿ne jest by uchroniæ poszkodowanego przed odwodnieniem. Jak to zrobiæ? Wystarczy podaæ choremu wodê z sol±. Sól pozwala nie tylko zatrzymaæ wodê w organizmie, ale tak¿e w pewnym stopniu zredukowaæ poziom glukozy we krwi.

Kiedy poszkodowany straci³ przytomno¶æ

W sytuacji gdy chory jest nieprzytomny, ma nieprzyjemny zapach z ust (zazwyczaj kojarzy siê acetonem), such± skóra oraz nierówne têtno - mo¿e to oznaczaæ hipoglikemiê. W takim przypadku konieczne jest u³o¿enie poszkodowanego w pozycji bocznej - bezpiecznej - i okrycie go. Po upewnieniu siê, ¿e chory oddycha nale¿y jak najszybciej wezwaæ pogotowie.

Czytaj tak¿e:

Badanie cukru we krwi

Trzustka: wra¿liwa i niedoceniana

Jak siê od¿ywiaæ w cukrzycy typu 2

Retinopatia cukrzycowa

Choroby cywilizacyjne