Hiperglikemia - jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

Hiperglikemia, czyli wzrost glukozy w surowicy krwi to bardzo zdradliwa dolegliwość. Z powodu specyficznych objawów, zdarza się, że dotknięte nią osoby brane są pijane. Taka ignorancja i pozostawienie chorego samu sobie może mieć bardzo przykre konsekwencje. Jak pomóc przy przełomie hiperglikemicznym?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

W nagłych przypadkach skorzystanie z glukometru i sprawdzenie stężenia cukru we krwi zazwyczaj jest niewykonalne (100 mg/dl to dopuszczalne i bezpieczne stężenie).

Dlatego ważna jest szybka reakcja. Nieudzielenie jakiejkolwiek pomocy może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku (a nawet jego utraty), niewydolności nerek, uszkodzenia naczyń, a w konsekwencji do niewydolności krążenia czy śpiączki cukrzycowej, która niejednokrotnie prowadzi do śmierci chorego.

Nie ignoruj! Reaguj!

To, co powinno zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim trudność z utrzymaniem równowagi oraz bełkotliwa mowa. Jeśli chory jest świadomy być może zdoła przekazać, że jest cukrzykiem.

Zanim wezwiemy odpowiednie służby ważne jest by uchronić poszkodowanego przed odwodnieniem. Jak to zrobić? Wystarczy podać choremu wodę z solą. Sól pozwala nie tylko zatrzymać wodę w organizmie, ale także w pewnym stopniu zredukować poziom glukozy we krwi.

Kiedy poszkodowany stracił przytomność

W sytuacji gdy chory jest nieprzytomny, ma nieprzyjemny zapach z ust (zazwyczaj kojarzy się acetonem), suchą skóra oraz nierówne tętno - może to oznaczać hipoglikemię. W takim przypadku konieczne jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej - bezpiecznej - i okrycie go. Po upewnieniu się, że chory oddycha należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Czytaj także:

Badanie cukru we krwi

Trzustka: wrażliwa i niedoceniana

Jak się odżywiać w cukrzycy typu 2

Retinopatia cukrzycowa

Choroby cywilizacyjne

Więcej o: