Badanie CUKRU WE KRWI. Normy glukozy

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi ma znaczenie nie tylko w przypadku pacjentów z podejrzeniem cukrzycy. Tego typu badania powinny wykonywać także zupełnie zdrowe osoby. Profilaktyka to najlepszy sposób na odpowiednio wczesne wykrycie zmian w organizmie i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Regularne badania pod kątem stężenia glukozy we krwi zalecane są przede wszystkim osobom po 45 roku życia, które mają podwyższony poziom cholesterolu , leczą się na nadciśnienie tętnicze. W grupie wymagającej częstszych kontroli znajdują się także osoby otyłe, z nadwagą oraz te ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia.

Glukoza we krwi - normy

Zdrowa osoba powinna badać poziom glukozy raz w roku w czasie rutynowego badania krwi . Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 70-99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L). Jeśli znajdzie się on na poziomie 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) i powtórzył się w drugim badania można podejrzewać tzw. stan przed cukrzycowy. Wartość glukozy w dwóch wynikach wynosząca 126 mg/dL (7.0 mmol/L) lub więcej zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości i potwierdza cukrzycę.

Glukoza we krwi powyżej normy

Wysoka wartość glukozy nie zawsze musi oznaczać cukrzycę. Podwyższony poziom cukru występuje także u osób chorujących na akromegalię (więcej o chorobie przeczytasz tutaj ) czy zespół Cushinga . Przyczyną wzrostu może być także silny stres (towarzyszący silnym urazom, zwałowi serca lub udarowi), przyjmowane leki a także nadmierne objadanie się.

Czasem zdarza się, że podwyższony poziom glukozy pojawia się u kobiet w ciąży . W takich sytuacjach konieczna jak najszybsza konsultacja z lekarzem i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Wdrożone na czas pozwala uniknąć wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Mimo że u większości kobiet tzw. cukrzyca ciążowa mija wraz z narodzinami dziecka to należy pamiętać, że z biegiem lat może się ona rozwinąć ponownie.

Glukoza we krwi poniżej normy

Zbyt niskie stężenie cukru w surowicy krwi może mieć kilka przyczyn. Zdarza się, że glukoza spada przy zbyt radykalnym odchudzaniu (wręcz głodzeniu), dużym i wyczerpującym wysiłku fizycznym. Znacznie spada po wypiciu znacznej ilości alkoholu (nie znaczy to jednak, że alkohol jest sposobem na redukcję glukozy, takie praktyki mogą doprowadzić do groźnej kwasicy mleczanowej).

Podobne efekty mogą dawać niektóre leki np. o działaniu przeciwzakrzepowym oraz beta-blokery.

Czytaj także:

Masz cukrzycę? Pewnie łykasz leki sprzed 60 lat!

Cukier nie musi być biały, by szkodzic!

Jak się odżywiać w cukrzycy typu 2

Przegląd produktów słodzących - wybierz słodycz dla siebie

Trzustka - to warto o niej wiedzieć

Badanie poziomu cukru

Więcej o: