Oman wielki: właściwości i zastosowanie

Oman wielki to roślina lecznicza wykazująca działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pobudza także wydzielanie soków żołądkowych, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia oraz pomaga w wypróżnianiu. Oman wielki polecany jest ponadto jako płukanka w stanach zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Oman wielki - pochodzenie rośliny

Oman wielki (łac. Inula helenium) to roślina pierwotnie rosnąca w Azji Środkowej oraz Europie, skąd rozprzestrzeniła się na inne regiony świata. Dotarła nawet do Ameryki. Należy do rodziny astrowatych. To roślina wieloletnia, wyrastająca do wysokości 1,5 metra. Kwitnie od czerwca do września. Chętnie porasta jasne polany, doliny potoków i słoneczne zarośla. Uprawiana jest także w ogrodach jako roślina ozdobna.

Oman wielki jest rośliną leczniczą, cenioną już w starożytnym Rzymie i Grecji. Podobno Rzymianie smakowali także korzeń omanu smażony w cukrze. W średniowieczu z omanu, a właściwie z jego korzenia, wytwarzano ziołowe nalewki i wino, które traktowano jak lek. Jest rośliną miododajną. Olejek z omanu wielkiego służy w przemyśle perfumeryjnym. Aromatyzuje się nim także likiery. Ususzone kwiaty omanu wielkiego nadają się świetnie do wyrobu potpourri. Jest to więc roślina o wielorakich zastosowaniach i walorach.

Oman wielki - roślina zielarska - właściwości

Do celów leczniczych wykorzystuje się korzenie (Radix Inulae). Pozyskuje się je wczesną wiosną lub jesienią, a następnie dokładnie myje, tnie na mniejsze kawałki i suszy w warunkach naturalnych, w temperaturze do 35 stopni.

W składzie rośliny znajdziemy, między innymi:

  • inulinę (do 40%) - Inulina to naturalny prebiotyk, czyli substancja, która stymuluje rozrost dobroczynnej flory bakteryjnej, pomagając w ten sposób w sprawniejszym działaniu układu pokarmowego oraz obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi. 
  • olejek eteryczny (do 3,5%)
  • fitosterole
  • sole mineralne
  • witaminę E

Oman wielki - działanie i zastosowanie

  • Oman wielki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Zewnętrznie polecany jest w stanach zapalnych jamy ustnej i w zapaleniu dziąseł oraz gardła. Świetnie się sprawdza jako lecznicza płukanka. Pomaga także zwalczać nieprzyjemny zapach z ust.
  • Napar z omanu wielkiego pomaga w pozbywaniu się pasożytów z organizmu, takich jak owsiki czy glisty ludzkie.
  • Oman wielki znajduje zastosowanie jako środek wykrztuśny, pomagający łagodzić kaszel, szczególnie mokry. Jego składniki aktywne wchodzą w skład mieszanek ziołowych i syropów.
  • Ponadto oman wielki polecany jest przy problemach trawiennych, pobudza bowiem wydzielanie soków żołądkowych, ma działanie żółciopędne. Wpływa także na rozluźnienie mięśni gładkich, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha, wspomaga jelita w pozbywaniu się gazów, a więc likwiduje wzdęcia i pomaga w wypróżnieniach. 
  • Rozluźniający wpływ na mięśnie gładkie przydaje się także, gdy mamy zbyt skąpe miesiączki, oman wielki bowiem reguluje i zwiększa krwawienie.
  • Można go popijać w okresie rekonwalescencji, zwalcza bowiem bakterie oraz wzmacnia organizm.
  • Inulina, która jest główną substancją czynną w roślinie, wspomaga odchudzanie, przyspieszając proces spalania tłuszczu.
Zobacz wideo

Oman wielki - sposób przygotowania

Najlepszym sposobem wykorzystania omanu jest zrobienie naparu z korzenia. Najlepiej 1-2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia zalać szklanką gorącej wody i zostawić na pół godziny do naciągnięcia. Potem, po przecedzeniu, pić trzy razy dziennie przez 2-3 miesiące.

Oman wielki - przeciwwskazania: Oman wielki odradza się osobom cierpiącym na choroby naczyniowo-sercowe, miażdżycę, czy ciężkie choroby nerek. Nie powinny go zażywać kobiety w ciąży, ani karmiące piersią.

Więcej o: