Zgaga - objawy i przyczyny. Jak pozbyæ siê zgagi?
Zgaga - objawy
Najbardziej charakterystyczne objawy zgagi to:
- uczucie pieczenia za mostkiem
- ból w klatce piersiowej i w nadbrzuszu (tzw. do³ku)
- uczucie palenia w prze³yku
- kwa¶ne i czêste odbijanie siê
- ucisk w brzuchu pojawiaj±cy siê po jedzeniu
Pieczenie w prze³yku pojawia siê oko³o 30-40 minut po spo¿yciu posi³ku. Mo¿e mu towarzyszyæ odbijanie siê, wzdêcia, chrypka oraz kaszel. Ponadto, je¿eli zaczynamy gwa³townie chudn±æ, mamy problemy z po³ykaniem, pojawiaj± siê wymioty pomieszane z krwi± musimy niezw³ocznie udaæ siê do lekarza, gdy¿ takie symptomy wskazuj± na powa¿n± chorobê, np. refluks lub raka prze³yku.
Je¿eli jednak cierpimy na zgagê od czasu do czasu, postarajmy siê zaobserwowaæ, po jakich pokarmach siê pojawia. Ka¿dy z nas bowiem inaczej reaguje na jedzenie i to, co u jednych podra¿nia ¿o³±dek, u innych jest dobrze przyjmowane.
Zgaga - przyczyny
Zgaga mo¿e oznaczaæ, ¿e cierpimy na chorobê refluksow± prze³yku lub na przepuklinê rozworu prze³ykowego przepony. Bywa tak¿e objawem choroby wrzodowej ¿o³±dka i dwunastnicy. Kolejna przyczyna zgagi to nieprawid³owo¶ci w pracy prze³yku, zwê¿enie lub nadmierny skurcz dolnego zwieracza. Nadtrawiony pokarm zalega w prze³yku i to powoduje szereg dolegliwo¶ci. Uczucie pieczenia w mostku mo¿na tak¿e pomyliæ z zawa³em i chorob± niedokrwienn± serca, gdzie równie¿ pojawia siê uczucie pieczenia za mostkiem.
Zwyk³a zgaga natomiast pojawia po obfitym, t³ustym posi³ku, czasem w wyniku zbyt pó¼no zjedzonej kolacji, z któr± ¿o³±dek nie mo¿e siê uporaæ. Najczê¶ciej wystêpuje po zjedzeniu okre¶lonych pokarmów lub po wypiciu niektórych napojów, chocia¿ jest to sprawa ca³kowicie indywidualna.
Zgagê mog± wywo³aæ:
- kawa, herbata
- napoje gazowane, w tym coca-cola i napoje s³odzone
- czekolada
- orzeszki
- owoce cytrusowe
- ostre przyprawy
- t³uste dania
- alkohol
- niektóre leki, np. antybiotyki i kwas acetylosalicylowy (aspiryna)
Do powstania zgagi przyczyniaj± siê w du¿ym stopniu: palenie papierosów, zbyt obfite posi³ki oraz oty³o¶æ.
Na zgagê skar¿± siê tak¿e kobiety w ci±¿y. Na pocz±tku ci±¿y za pieczenie w prze³yku odpowiadaj± zmiany hormonalne. Nadprodukcja progesteronu powoduje rozlu¼nienie miê¶ni przewodu pokarmowego, w tym dolnego zwieracza prze³yku. Pó¼niej zgagê powoduje ucisk powiêkszaj±cej siê macicy na ¶ciany ¿o³±dka, co wypycha tre¶æ ¿o³±dkow± wy¿ej.
Jak pozbyæ siê zgagi?
Przy chorobie refluksowej nale¿y szybko podj±æ leczenie, udaj±c siê do lekarza gastrologa. Zbyt d³ugie zwlekanie mo¿e bowiem doprowadziæ do powik³añ, np. do owrzodzenia prze³yku, a nawet do choroby nowotworowej.
Leczenie zwyk³ej zgagi polega na podawaniu leków zmniejszaj±cych wydzielanie kwasu ¿o³±dkowego. Mniej skuteczne jest za¿ywanie leków neutralizuj±cych kwas solny, czy te¿ ¶rodków o odczynie zasadowym. Bez recepty na zgagê dostaniemy w aptece tzw. alkalia: mleczko lub tabletki do ssania. Oparte na zwi±zkach wapnia i aluminium leki maj± za zadanie neutralizowaæ produkowany przez ¿o³±dek kwas solny. Inny rodzaj leku hamuje produkcjê kwasu solnego.
Lekarze s± jednak przekonani, ¿e najskuteczniejszym sposobem na pozbycie siê zgagi jest odchudzenie siê oraz zaprzestanie palenia papierosów.
Wa¿na jest zmiana nawyków ¿ywieniowych, lekkostrawna dieta, zrezygnowanie ze s³odkich gazowanych napojów, nadmiernych ilo¶ci kawy czy herbaty oraz alkoholu.
Domowe sposoby na zgagê
- zmiana diety na lekkostrawn±, mniej sma¿onych i t³ustych potraw
- regularne posi³ki, ale w mniejszych porcjach
- nie powinno siê ¿uæ gumy, bo wzmaga wydzielanie kwasów ¿o³±dkowych
- picie naparu z siemienia lnianego (zmielone siemiê lniane zalaæ gor±c± wod± i odstawiæ na noc lub ugotowaæ ziarna albo zalaæ wrz±tkiem)
- cynamon (³y¿eczkê cynamonu zalaæ wrz±tkiem i po 10 minutach zaparzania odcedziæ - pic powsta³y napar)
- herbatki zio³owe: z rumianku, kopru w³oskiego, kwiatu lipy, dziurawca, prawo¶lazu lekarskiego, k³±cza imbiru
- sok z aloesu
Czytaj wiêcej:
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
COVID-19. Masz prawo do szczepienia poza kolejno¶ci±, ze wzglêdu na stan zdrowia lub wykonywany zawód? Wyja¶niamy, jak je wyegzekwowaæ
- Nowe badanie wykaza³o, ¿e lek na zapalenie stawów tocilizumab nie jest lepszy ni¿ standardowa opieka w przypadku ciê¿kiego COVID-19
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E
- Mutacje wirusa z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Afryki Po³udniowej: czy s± gro¼ne i czy szczepionki bêd± skuteczne
- Mog³o byæ po wszystkim jeszcze przed koñcem roku... Zbiórka dla Gabrysia na ostatniej prostej?