Kaszel palacza: przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel palacza to charakterystyczny problem osób uzależnionych od dymu tytoniowego. Podczas palenia papierosów do organizmu ludzkiego przedostaje się kilka tysięcy szkodliwych substancji, które działają destrukcyjnie na błonę śluzową układu oddechowego. Organizm chcąc ją wydalić, wywołując naturalny odruch kaszlu, który w tym przypadku jest nieskuteczny, a przez to bardzo uciążliwy.

Kaszel palacza - przyczyny

Kaszel palacza to jeden z typowych problemów, z którymi borykają się osoby palące papierosy. Problemu tego nie można bagatelizować, ponieważ zawsze spowodowany jest niekorzystnymi zmianami w organizmie i niewykluczone, że jego przyczyną jest choroba nowotworowa.

Podczas palenia papierosów do organizmu ludzkiego przedostaje się ponad 4000 toksycznych substancji, które wpływają niszcząco na układ oddechowy człowieka. Drogi oddechowe każdego człowieka pokryte są niewielką ilością śluzu, który ma za zadanie zabezpieczać płuca przed przedostawaniem się szkodliwych substancji podczas każdego wdechu, tym bardziej podczas wdychania dymu papierosowego. Śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu. Palenie tytoniu powoduje nadmierne wytwarzanie się tej wydzieliny i równocześnie działa destrukcyjnie na rzęski płucne, które w efekcie nie radzą sobie z wydalaniem śluzu z układu oddechowego. Skutkiem tych procesów u osób palących pojawia się uporczywy kaszel, który ma na celu usunięcie nadmiaru zanieczyszczonej wydzieliny.

Podczas kaszlu uwalniana jest biała wydzielina, która może przyjąć barwę żółto-zieloną. Zmiana barwy śluzu spowodowana jest infekcją ropną i powinna być skonsultowana z lekarzem.  

Zobacz wideo

Kaszel palacza - objawy

Kaszel palacza to charakterystyczny, uporczywy odruch, który pojawia się u wszystkich osób, nałogowo palących tytoń. Do najczęstszych objawów kaszlu palacza zalicza się:

  • uporczywy kaszel, który jest najbardziej intensywny w godzinach porannych, zaraz po przebudzeniu,
  • chrypa,
  • odczucie stale zalegającej flegmy oraz jej odkrztuszanie,
  • biała, lub żółto-zielona wydzielina podczas kaszlu (może zdarzyć się, że towarzyszy jej krew i wówczas natychmiast należy zgłosić się do lekarza),
  • duszności w ciągu dnia i problemy ze snem, które z nich wynikają,
  • ból w klatce piersiowej,
  • w zaawansowanych stadiach kaszlowi towarzyszy osłabienie organizmu, a nawet chwilowa utrata przytomności.

Objawów kaszlu palacza nie można bagatelizować, ponieważ oprócz uszkodzenia rzęsek płucnych kaszel palacza może być sygnałem licznych chorób, takich jak:

Jak wyleczyć kaszel palacza?

Najskuteczniejszą metodą kuracji kaszlu palacza jest rzucenie palenia. Wraz z regeneracją organizmu po wyeliminowaniu papierosów, kaszel stopniowo się zmniejsza, jednakże jest to proces długi, ponieważ wieloletni nałóg tytoniowy powoduje bardzo silne zmiany w organizmie. Osoby, które nie są w stanie rzucić palenia, czyli przyczyny tego schorzenia, niestety nie wyleczą całkowicie kaszlu i mogą go jedynie zniwelować. Preparaty farmakologiczne, łagodzące kaszel palacza to głównie środki, które zmniejszają stan zapalny podrażnionych dróg oddechowych. Są to leki nawilżające podrażnioną śluzówkę oraz rozrzedzające zalegającą flegmę. W cięższych przypadkach, osobom cierpiącym na kaszel palacza, lekarze zalecają spożywanie leków rozluźniających mięśnie układu oddechowego, a także preparatów na rozszerzenie oskrzeli.

Tabletki na kaszel palacza

Oprócz wymienionych leków na receptę na kaszel palacza, w walce z tym schorzeniem skuteczne są tabletki bez recepty, zawierające naturalne składniki. Bardzo popularne są preparaty, zawierające wyciągi z ziół, które cechują się właściwościami łagodzącymi oraz odkrztuszającymi. Tabletki na kaszel palacza zawierają zwykle: tymianek, olejek eukaliptusowy oraz liczne wyciągi np. z porostu indyjskiego, z prawoślazu, żywokostu, lawendy oraz anyżku czy dziewanny. Są to naturalne preparaty, które niestety powodują tylko chwilową ulgę.

Domowe sposoby na kaszel palacza

Obok preparatów farmakologicznych istnieją również domowe sposoby na kaszel palacza, które co prawda nie zniwelują całkowicie tego uporczywego odruchu, ale mogą go złagodzić. Domowe sposoby mają na celu rozrzedzenie śluzu zalegającego w układzie pokarmowym, a przez to ułatwienie jego wykrztuszania. Są to przede wszystkim inhalacje, do których wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne. W przypadku kaszlu palacza bardzo dobrze sprawdzają się olejki miętowe lub eukaliptusowe. Wystarczy dodać kilka kropel tych preparatów do gorącej wody i wdychać (najlepiej pod przykryciem) parę wodną. Oprócz tego, skuteczne jest również płukanie gardła solą fizjologiczną, a także spożywanie miodu, który ma działanie łagodzące na podrażnione kaszlem gardło.

Więcej o: