Kaszel mokry to ten, któremu towarzyszy odrywanie i odkrztuszanie wydzieliny. Zazwyczaj jest ona lepka i ma lekko żółtą barwę. Jeśli się pojawiła to, znak, że organizm zwalcza infekcje i oczyszcza drogi oddechowe tj. gardło, krtań i tchawicę, oskrzela i płuca. Kaszel suchy zazwyczaj wywołuje duszące ataki, jest bardzo męczący i nie towarzyszy mu odkrztuszanie żadnej wydzieliny. Bardzo często kaszel suchy pojawia się na początku infekcji, jednak kiedy układ odpornościowy się aktywuje lub leki zaczynają działać, kaszel suchy przechodzi w mokry.
Najlepszym z domowych sposobów na pozbycie się kaszlu są inhalacje. Do ich wykonania potrzebny jest ręcznik, miska z bardzo ciepłą, przegotowaną wodą i kilka kropli olejku eterycznego. Po przykryciu głowy ręcznikiem trzeba pochylić się nad miską z parującą wodą i wykonywać spokojny wdech nosem, wydech zaś – ustami. Jednorazowa inhalacja powinna trwać około 5–10 minut. Zabieg można wykonać w ciągu dnia maksymalnie trzy razy.
Olejki eteryczne, które stosuje się do inhalacji mają za zadanie udrożnić drogi oddechowe i ułatwić oddychanie. Takie zabiegi doskonale sprawdzają w leczeniu kaszlu suchego, kataru oraz zapalenia zatok. Najlepsze efekty osiągniemy sięgając po:
Kaszel u dziecka pojawia się zazwyczaj podczas przeziębienia, ale nie tylko. Czasem zdarza się, że stanowi jeden z objawów alergii. Bez względu na przyczynę w większości przypadków jest dokuczliwy i bardzo męczący. Na szczęście można dziecku ulżyć domowymi sposobami. Jedną z najlepszych są inhalacje.
Inhalacje na kaszel u dziecka najlepiej przygotować z:
Poza inhalacjami warto spróbować jeszcze:
Każdy rodzić musi jednak pamiętać, że leczenie domowymi sposobami, nieważne jak skuteczne, wymaga konsultacji z lekarzem. Jest ona niezbędna zwłaszcza w przypadku niemowlaków i małych dzieci. Tylko pediatra może wykluczyć zapalenie płuc, dodatkowo rozpozna rodzaj kaszlu i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Nie trzeba jednak od razu kupować drogich nawilżaczy powietrza. Wystarczy w pokoju dziecka w pobliżu kaloryfera postawić miskę z wodę, można też rozłożyć na kaloryferze mokre ręcznik, które nawilżą powietrze.
Trzeba także zadbać o temperaturę w pokoju, nie powinna ona przekraczać 20-21 stopni Celsjusza.
To również może cię zainteresować: