Zapalenie jelit: najczęstsze objawy i przyczyny

Zapalenie jelit to grupa schorzeń układu pokarmowego o zróżnicowanej etiologii. W większości przypadków, za występowanie stanu zapalnego odpowiedzialne są bakterie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to jedyna przyczyna występowania nieprzyjemnych dolegliwości.

Zapalenie jelit - objawy

Zapalenie jelit może dotyczyć różnych części przewodu pokarmowego, jednak wiele symptomów, które towarzyszą temu schorzeniu, powtarza się bez względu na lokalizację stanu zapalnego. Objawy, o których mowa, to:

  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • nudności, 
  • wymioty,
  • dreszcze,
  • stan podgorączkowy albo gorączka.

W przebiegu choroby pojawia się też znaczne osłabienie organizmu. To konsekwencja zaburzenia wchłaniania i powstałych w ten sposób niedoborów substancji odżywczych.

Klasyfikacja zapalenia jelit

Zapalenie jelit należy różnicować ze względu na lokalizację, w której wystąpiły zmiany zapalne. W tym zakresie rozróżniamy zapalenie jelita cienkiego i zapalenie jelita grubego.

W klasyfikacji schorzenia należy uwzględnić także czas jego rozwoju i nasilenie występujących objawów. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy rozróżniać przewlekłe zapalenie jelit oraz ostre zapalenie jelit.

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie [NaZdrowie]

Najważniejsza klasyfikacja dotyczy przyczyny wystąpienia stanu zapalnego. W tym zakresie rozróżnia się:

  • zakaźne zapalenie jelit: za wystąpienie stanu zapalnego odpowiadają drobnoustroje chorobotwórcze. Choroba o podłożu wirusowym to wirusowe zapalenie jelit. Najczęściej wywołują ją rotawirusy, norowirusy, astrowirusy i adenowirusy. Bakteryjne zapalenie jelit zwykle wywołują bakterie z grupy Escherichia coli, Salmonella, Salmonella typhi, Shigella, Staphylococcus aureus, Corynebacterium i Vibrio cholerae. Za grzybicze zapalenie jelit zwykle odpowiadają drożdżaki Candida albicans;
  • toksyczne zapalenie jelit: przyczyną wystąpienia stanu zapalnego najczęściej są pestycydy, czyli środki ochrony roślin. Do powstania zmian zapalnych może przyczynić się też jad kiełbasiany, toksyny zawarte w trujących grzybach  albo toksyna gronkowca.

Za wystąpienie niektórych przypadków zapalenia jelit odpowiadają czynniki autoimmunologiczne. Należy wówczas mówić o nieswoistych zapaleniach jelit. Do jej grupy zalicza się m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Warto podkreślić dokładna etiologia nieswoistego zapalenia jelit nie została poznana. 

Do wystąpienia stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym przyczyniają się też leki. Długotrwała antybiotykoterapia z wykorzystaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania może być przyczyną rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Rozwój choroby jest konsekwencją wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej i nadmiernego rozwoju patologicznych bakterii beztlenowych. 

Zobacz też: Jak dbać o prawidłową pracę jelit, jakich produktów unikać?

Więcej o: