Zapalenie jelit może dotyczyć różnych części przewodu pokarmowego, jednak wiele symptomów, które towarzyszą temu schorzeniu, powtarza się bez względu na lokalizację stanu zapalnego. Objawy, o których mowa, to:
W przebiegu choroby pojawia się też znaczne osłabienie organizmu. To konsekwencja zaburzenia wchłaniania i powstałych w ten sposób niedoborów substancji odżywczych.
Zapalenie jelit należy różnicować ze względu na lokalizację, w której wystąpiły zmiany zapalne. W tym zakresie rozróżniamy zapalenie jelita cienkiego i zapalenie jelita grubego.
W klasyfikacji schorzenia należy uwzględnić także czas jego rozwoju i nasilenie występujących objawów. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy rozróżniać przewlekłe zapalenie jelit oraz ostre zapalenie jelit.
Najważniejsza klasyfikacja dotyczy przyczyny wystąpienia stanu zapalnego. W tym zakresie rozróżnia się:
Za wystąpienie niektórych przypadków zapalenia jelit odpowiadają czynniki autoimmunologiczne. Należy wówczas mówić o nieswoistych zapaleniach jelit. Do jej grupy zalicza się m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Warto podkreślić dokładna etiologia nieswoistego zapalenia jelit nie została poznana.
Do wystąpienia stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym przyczyniają się też leki. Długotrwała antybiotykoterapia z wykorzystaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania może być przyczyną rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Rozwój choroby jest konsekwencją wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej i nadmiernego rozwoju patologicznych bakterii beztlenowych.
Zobacz też: Jak dbać o prawidłową pracę jelit, jakich produktów unikać?