Diazepam: substancja wykorzystywana w terapii alkoholizmu, epilepsji czy bezsenności. Co musisz o niej wiedzieć?

Diazepam znajduje się wśród środków, które są stosowane do leczenia różnych schorzeń neurologicznych i psychicznych. Działanie specyfiku może być wykorzystane m.in. w terapii stanów lękowych, problemów po odstawieniu alkoholu czy napadów drgawkowych. Co warto wiedzieć na temat specyfiku?

Czym właściwie jest diazepam?

Diazepam należy do grupy benzodiazepin. Są to leki psychoaktywne, których podstawowa struktura chemiczna to połączenie pierścienia benzenowego i pierścienia diazepinowego.

Diazepam jest stosowany głównie jako lek obniżający aktywność mózgu. Właśnie z tego powodu używa się go m.in. do leczenia stanów takich, jak:

Diazepam został wprowadzony na rynek przez firmę Hoffmann-La Roche w 1963 roku. Od tamtego czasu znajdują szerokie zastosowanie w medycynie na całym świecie.

Hydroksyzyna - skuteczny lek o działaniu uspokajającym Leki psychotropowe - działanie i skutki uboczne

Diazepam: działanie środka

Diazepam swoje pozytywne działanie uzyskuje za sprawą zwiększania aktywności pewnych neuroprzekaźników w mózgu. Obok wymienionych wcześniej zastosowań specyfiku, diazepam może być używany wraz z innymi środkami farmakologicznymi na przykład do leczenia skurczów, sztywności mięśni, czy napadów drgawkowych.

Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku kazdego leku, także diazepam posiada przeciwwskazania do stosowania. Działanie specyfiku będzie niebezpieczne w momencie, kiedy u konkretnej osoby będzie występować uczulenie na preparat lub zaburzenia w postaci osłabienia mięśni, ciężkich problemów z oddychaniem, bezdechu sennego, jaskry z wąskim kątem przesączania czy chorób wątroby.

Diazepam: dawka śmiertelna. Jaka ilość środka może być niebezpieczna dla życia?

Lek diazepam jest wykorzystywany do walki z chorobami takimi jak np. depresja czy stany lękowe. W takim przypadku trzeba zwracać szczególną uwagę, aby nie doszło do przedawkowania substancji. Diazepam jest bowiem preparatem, którego zbyt duża ilość może być śmiertelna w skutkach. Przyjmowanie go zawsze powinno odbywać się ściśle według zaleceń lekarskich. Określono, że dawka śmiertelna diazepamu w przypadku zwierząt to np. 1 200 mg/ 1 kg w przypadku szczurów, 1000 mg/1 kg w przypadku psów, czy 700 mg/1 kg w przypadku myszy.

Nieumiejętne stosowanie, a także odstawienie specyfików z grupy benzodiazepinów może spowodować reakcje takie, jak pobudzenie czy panika. Niewłaściwie odstawiony diazepam może także skutkować zwiększeniem agresji czy impulsywności pacjenta, a to z kolei może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego życia i zdrowia. 

Zobacz wideo Zdrowie Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Diazepam a alkohol. Podczas terapii nie spożywaj alkoholu!

Ważnym zagadnieniem jest także zależność między diazepamem a alkoholem. Mimo że śmiertelne przedawkowanie środka zdarza się niezwykle rzadko, to prawdopodobieństwo takiej sytuacji znacznie wzrasta w momencie, kiedy połączy się alkohol i diazepam. Lek w połączeniu z alkoholem może zwiększyć poziom toksyczności, co w efekcie prowadzi do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Diazepam. Opinie na temat środka są pozytywne

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć w kontekście diazepamu. Chodzi tu o opinie specjalistów. Według nich środek może spowodować niebezpieczną i głęboką utratę świadomości. Pomimo tego jest wciąż mniej toksyczny od barbituranów, które mają silnie uzależniające działanie. Właśnie dlatego, do walki z tak poważnymi chorobami jak alkoholizm, czy depresja, używany jest właśnie diazepam. Dostępne na rynku preparaty na jego bazie to 

  • Relanium w postaci: tabletek, zawiesiny doustnej lub roztworu do wstrzykiwań
  • Relsed w postaci mikrowlewki doodbytniczej
  • Neorelium w postaci tabletek powlekanych lub roztworu do wstrzykiwań.

Konopie indyjskie Substancje psychoaktywne: rodzaje, działanie

Diazepam: czas działania leku

Czas działania diazepamu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od wielkości dawki czy sposobu aplikacji środka. Zazwyczaj maksymalne stężenie osiągane jest od 30 do 90 minut po podaniu. Czas działania trwa do około 5 minut po podaniu dożylnym i 30 minut po podaniu doodbytniczym. Może być jeszcze dłuższy, jeżeli środek zastosuje się domięśniowo.

Zobacz też: Antydepresanty: działają czy nie? Naukowcy rozstrzygnęli jeden z największych sporów w medycynie

Więcej o: