Z pewnością jest to bardzo trudne doświadczenie. Jak wygląda atak paniki? Tego rodzaju zaburzenie emocjonalne przede wszystkim ma charakter nagły i pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Osoba dotknięta nim doświadcza silnego uczucia lęku - trwa on zwykle do kilkunastu minut. Niekiedy sytuacja jest na tyle poważna, że osoba dotknięta atakiem paniki zaczyna obawiać się o swoje życie, czemu towarzyszą silne objawy somatyczne. Jednocześnie dochodzi do swoistego paraliżu, który odbiera możliwość racjonalnego myślenia. Atak paniki sprawia, że dotknięta nim osoba poszukuje jedynie okazji do ucieczki, chce znaleźć schronienie przed wyimaginowanym zagrożeniem. Można wówczas u niej mówić o znacznym poziomie odrealnienia.
Charakterystyczne jest, że nie mówimy tutaj o pojedynczym epizodzie, ale taka sytuacja się powtarza. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 9 proc. osób i znacznie częściej występuje u kobiet. Przy tym epizody o bardzo silnym natężeniu stają się problemem u około 2 proc. populacji. Zwykle atak paniki pojawia się po raz pierwszy przed 28. rokiem życia.
Czym jeszcze charakteryzuje się atak paniki? Objawy somatyczne to drugi typ jego konsekwencji. Co dzieje się z ludzkim ciałem podczas wystąpienia niezwykle silnego lęku? Często obserwuje się wówczas:
Co sprawia, że pojawia się atak paniki? Przyczyny można dzielić na emocjonalne i środowiskowe. Często łączą się one ze sobą. Powody mogą tkwić w traumach z przeszłości, ale także braku umiejętności radzenia sobie z trudnymi wypadkami w naszym otoczeniu. Dotyczy to sytuacji w pracy, gronie znajomych lub rodzinie. Wśród konkretnych problemów można wyliczyć: zwolnienie, przejście na emeryturę, nadchodzące egzaminy, utratę przyjaciół, śmierć kogoś bliskiego. Za czynniki, które bezpośrednio sprzyjają atakom paniki to katastroficzne i negatywne myślenie, ale także bezpośrednie łączenie pewnych dolegliwości cielesnych z perspektywą nadchodzącej rzekomo śmierci.
Zobacz też: Nerwica serca - czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie
W jaki sposób radzić sobie z tak trudną przypadłością, jak atak paniki? Co robić w obliczu jego wystąpienia? Leczenie takich zaburzeń jest niezbędne, bo pozostawione bez niego mogą doprowadzić do natężenia częstotliwości ataków paniki i utrudnienia lub uniemożliwienia normalnego funkcjonowania. Czasami może rozwijać się agorafobia, czyli lęk przed kolejnymi atakami, który w skrajnych sytuacjach odbiera chęć przed wychodzeniem z domu. Problemem są wszystkie sytuacje, które kojarzą się z pojawieniem się ataku paniki.
Podstawowym działaniem w przypadku wystąpienia ataków paniki jest psychoterapia. Jej skuteczność ocenia się jako wysoką - chodzi tutaj o zmianę myślenia osoby dotkniętej tą przypadłością. Chodzi o to, by inaczej kojarzyła relację pomiędzy lękiem a objawami natury somatycznej. Powinna uświadomić sobie, że są one przyczyną ataku paniki, nie boimy się zaś z powodu jakiegoś faktycznego zagrożenia. Niekiedy stosuje się też leczenie farmakologiczne.
Jak radzić sobie, gdy pojawia się atak paniki? Jak się uspokoić w obliczu takiej trudności? Duże znaczenie ma tzw. desensytyzacja. Polega ona na wprowadzaniu danej osoby w stan relaksu wówczas, gdy znajduje się w obliczu sytuacji lub przedmiotu wywołującego w niej ataki paniki.
Jakie są przydatne ćwiczenia na ataki paniki? Docenia się tu różne techniki relaksacyjne, które można zastosować w obliczu nagłych trudności. Przykładem jest tzw. świadome oddychanie. Docenia się też rolę zwiększenia poziomu aktywności fizycznej.
Zobacz też: Medytacja - jak ćwiczyć umysł? Zobacz, od czego zacząć i co powinnaś wiedzieć, nim się zdecydujesz