Czym jest nerwica wegetatywna i dlaczego tak bardzo wpływa na jakość życia dotkniętej nią osoby? Mowa w tym przypadku o rodzaju choroby psychicznej, gdzie występujące objawy somatyczne przypisywane są przez chorego tajemniczym problemom z różnymi układami jego ciała. Chociaż ich źródło tkwi w głowie danej osoby, to objawów nie da się przyporządkować kłopotom z sercem, żołądkiem czy innymi ważnymi narządami. Ona sama tkwi w przeświadczeniu, że jej zdrowie jest bardzo poważnie zagrożone.
W jaki sposób daje o sobie znać nerwica wegetatywna? Objawy somatyczne są w tym przypadku najbardziej charakterystyczne. Jakich trudności doświadcza nasze ciało w przypadku tego typu nerwicy? Najczęściej mówi się o problemach z bólami lub zaburzeniami pracy:
W przypadku nerwicy wegetatywnej najczęściej pojawiają się jednak ciężkie bóle głowy i brzucha. Ich stałe nawroty niepokoją - nic więc dziwnego, że często pacjenci pojawiają się u swoich lekarzy rodzinnych, wskazując na możliwe choroby serca lub inne poważne dolegliwości. Badania wykazują jednak, że problem wcale nie tkwi w ciele pacjenta. Dopiero wówczas jest on kierowany do psychiatry.
W jaki jeszcze sposób daje o sobie znać nerwica wegetatywna? Objawy dotyczą oczywiście także psychiki człowieka - można to zresztą wywnioskować po opisie dolegliwości fizycznych. Przede wszystkim chodzi o to, że wczesna faza nerwicy wegetatywnej przypomina nerwicę lękową, gdzie także mogą występować objawy somatyczne. Co do zasady częstym elementem w przypadku zaburzeń wegetatywnych jest depersonalizacja, czyli poczucie odrealnienia w sposobie widzenia rzeczywistości wokół siebie.
Co sprawia, że pojawia się nerwica wegetatywna? Przyczyny rozwoju tej choroby, jak w przypadku większości zaburzeń nerwicowych, tkwią w wysokim poziomie doświadczanego stresu i braku umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Można poza tym wyróżnić zarówno przyczyny biologiczne, jak i środowiskowe. Ryzyko zachorowania na nerwicę wegetatywną jest większe w przypadku osób, których układ nerwowy szybko się pobudza i stosunkowo wolno wygasza. Dodatkowo u podstaw pojawienia się tej dolegliwości często pojawiają się traumatyczne przeżycia lub problemy tkwiące głęboko w dzieciństwie, które mogło być pełne stresu i niebezpieczeństw.
Jak wygląda terapia? Jak leczyć nerwicę wegetatywną, gdy zostanie już zdiagnozowana? Chociaż wykorzystuje się tutaj leczenie farmakologiczne, to ma ono znaczenie pomocnicze. Podstawową metodą walki o powrót do zdrowia jest psychoterapia. Najczęściej zalecane są sesje w nurcie poznawczo - behawioralnym. Chodzi w nim o to, by możliwie dokładnie poznać przyczyny obecnego stanu tkwiące czasem w odległej przeszłości.
W jaki sposób działają leki na nerwicę wegetatywną? Stosuje się je często jako komplementarną część terapii, opierającej się przede wszystkim na psychoterapii. Trzeba przy tym pamiętać, że leki te mają wyciszyć najsilniejsze objawy. Obniża się zwłaszcza poziom pobudzenia, co ułatwia powrót do normalnego funkcjonowania.
Co zrobić, gdy zaatakuje nas nerwica wegetatywna? Silne objawy mogą być bardzo dokuczliwe, ale wzrost świadomości i praca na psychoterapii mogą pomóc w ich okiełznaniu. Niekorzystne jest zaś częste stosowanie leków uspokajających lub przeciwbólowych wtedy, gdy nie wynika to ze wskazania lekarza. Lepiej jest zażywać preparaty roślinne - choćby melisę, werbenę, wyciąg z kozłka lekarskiego lub miętę.
Zobacz też: Nerwica natręctw - jak ją rozpoznać? Przyczyny, objawy, leczenie