Ból łydek: przyczyny, objawy, leczenie

Ból łydek po cięższych ćwiczeniach fizycznych jest zjawiskiem normalnym, jeżeli nie zrobiliśmy rozgrzewki i przesadziliśmy z wysiłkiem. Jednak, gdy ból nie ma przyczyny "fizycznej" i dokucza mocno, może sygnalizować, niestety, schorzenia o charakterze zwyrodnieniowym, choroby ogólnoustrojowe, neurologiczne, czy też inne stany zapalne w organizmie.

Ból łydek - przyczyną zwykłe przetrenowanie

Ból łydek zdarza się nam dość często. Po nadmiernym wysiłku fizycznym, po bieganiu, ćwiczeniach na siłowni po dłuższej przerwie, ból łydek związany jest, najpewniej, z przetrenowaniem mięśnia i kończy się, w najgorszym wypadku, zakwasami.  Zwykłe zakwasy, występujące po intensywnym wysiłku, zwłaszcza, gdy nie rozgrzaliśmy wcześniej mięśni, to w istocie mikrouszkodzenia tkanki mięśniowej. Po kilku dniach odpoczynku ból przechodzi, a mięśnie stają się na powrót sprawne. Można sobie pomóc lekkim masażem, ćwiczeniami rozciągającymi, ciepłymi kąpielami i ewentualnie maściami przeciwbólowymi.

Ból łydek a zakażenia wirusowe

Bóle mięśni, w tym łydek towarzyszą infekcjom wirusowym, przede wszystkim grypie. Zarówno wirus grypy, jak i inne wirusy, w tym adenowirusy czy enterowirusy powodują przejściowe stany zapalne w mięśniach kończyn dolnych, powodując dolegliwości bólowe. Przechodzą zazwyczaj zaraz, gdy tylko organizm upora się z infekcją.

Ból łydek - gdy przyczyny bólu tkwią w procesach chorobowych naczyń żylnych i tętniczych

Procesy chorobowe, toczące się w naszym organizmie, mogą manifestować się także bólem łydek. Co najważniejsze, ból łydek pojawia się już na początku choroby, zatem mamy szansę na szybsze zareagowanie i rozpoczęcie leczenia. Aby stwierdzić, co stoi za bólem łydek, trzeba wykonać szereg specjalistycznych badań, takich jak: badanie USG tętnic, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Do takich chorób należą:

  • przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • przewlekła niewydolność żylna

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych - w tej chorobie, w wyniku rozwijających się procesów miażdżycowych, do kończyn dolnych dociera coraz mniej krwi, a więc i coraz mniej tlenu. W efekcie tkanki są stale niedotlenione. Rozwój choroby przebiega prawie niezauważenie. Dopiero po jakimś czasie czuje się mrowienie kończyn dolnych, podczas spaceru nogi nadmiernie szybko się męczą, podczas chodzenia coraz częściej pojawia się silny ból, czasem po przejściu nawet niedużego dystansu. Na późniejszych etapach choroby ból łydek pojawia się nawet w czasie spoczynku.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, prowadząca do zakrzepicy żył (zakrzepowe zapalenie żył głębokich), zaczyna się od tworzenia się w żyłach niewielkich skrzepów krwi. Niebezpieczeństwo polega na tym, że owe skrzepliny mogą oderwać się od ścianki naczynia krwionośnego i popłynąć wraz z krwią w inne miejsce, gdzie czopują naczynie krwionośne, a tym samym przepływ krwi.Najczęściej zdarza się zakrzepica dystalna, gdy skrzepy pojawiają się w naczyniach krwionośnych biegnących przez łydki. Jeżeli zablokują jedną z ważnych arterii w ciele, mogą spowodować groźny dla życia zator płucny.

Przewlekła niewydolność żylna - powodem schorzenia są nieprawidłowości w pracy zastawek w żyłach, a w konsekwencji utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. Na początkowym etapie choroby ma się uczucie tzw. ciężkich nóg, potem pojawia się obrzęk, pajączki naczyniowe, przekształcające się w żylaki. Schorzeniu towarzyszą bóle łydek i skurcze, szczególnie w nocy, a także w czasie, w gdy dłużej przebywamy w pozycji stojącej.

Zobacz wideo

Ból łydek - inne przyczyny

Do bólu łydek prowadzą także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (rwa kulszowa). Rwa kulszowa objawia się ostrym, rwącym bólem, zlokalizowanym w dolnym odcinku pleców. Ból zazwyczaj przesuwa się w dolnym kierunku ciała, promieniując na biodra, uda, łydkę, a czasem nawet stopę. Przyczyną rwy kulszowej może być przepuklina kręgosłupa.

Odwodnienie organizmu i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą także powodować bolesne skurcze łydek. Do zaburzeń elektrolitowych dochodzi w wyniku nadmiernego przyjmowania leków moczopędnych lub przeczyszczających, a nawet stresu. Częste skurcze nocne łydek to także sygnał, że możemy mieć kłopoty zdrowotne związane powstawaniem żylaków, rozwojem chorób krążenia, cukrzycą, miażdżycą lub zespół niespokojnych nóg (RLS) - choroba związana prawdopodobnie z niedoborem żelaza w organizmie.

Każdy przewlekły ból łydek powinien nas skłonić do odwiedzenia lekarza, który stwierdzi, co może być ich przyczyną. Dzięki temu, możemy wcześniej rozpocząć leczenie, zapobiegając późniejszym komplikacjom zdrowotnym.

Więcej o: