Zanik móżdżku - objawy, leczenie

Móżdżek jest częścią mózgu odpowiadającą za utrzymywanie równowagi, koordynację ruchową i napięcie mięśni ciała. Zanik móżdżku powoduje, że wykonywanie najprostszych codziennych czynności staje się bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe.

Zanik móżdżku - objawy i leczenie choroby

W wyniku niektórych chorób móżdżku może dojść do jego zaniku (ataksji). Wyróżniamy kilka rodzajów tej choroby:

  • zanik kory móżdżku
  • zanik wieloukładowy
  • zanik oliwkowo-mostowo-móżdżkowy

Prowadzą one do utraty koordynacji ruchowej, zaburzeń równowagi oraz mowy. W ostatnim etapie chory zostaje całkowicie unieruchomiony i nie może wykonywać nawet najprostszych czynności.

Aby rozpoznać rodzaj choroby móżdżku, wykorzystuje się rezonans magnetyczny. Umożliwia on zobrazowanie wszystkich elementów tej części mózgu. Rozpoznanie rodzaju choroby jest kluczowe w doborze odpowiedniego leczenia. Problem z leczeniem zaniku móżdżku jest duży, ponieważ przyczyny wciąż nie są do końca rozpoznane. Często choroby móżdżku związane są z nadmiernym spożywaniem alkoholu, inną przyczyną uaktywnienia zanikania jest zatrucie lekami przeciwpadaczkowymi lub uraz głowy.

Jeżeli ataksja, czyli zanik móżdżku, ma charakter wrodzony, wyleczenie choroby nie jest możliwe. W przypadku ataksji nabytej konieczne jest ustalenie przyczyny, ponieważ dopiero jej usunięcie, pozwala wyleczyć objawy.

Jak ważne jest dobre rozpoznanie może pokazać przykład: jeżeli w ramach leczenia poda się choremu witaminę B1, a pacjent okaże się alkoholikiem, leczenie będzie nieskuteczne, ponieważ cała witamina zostanie wypłukana z organizmu wskutek nadmiernego spożywania alkoholu.

Zobacz wideo Doktorze, czy to coś poważnego? Błahe dolegliwości czy już choroba

Móżdżek - jak wygląda i jakie pełni funkcje?

Móżdżek znajduje się pomiędzy półkulami mózgu, w dolnej i tylnej części głowy. Jego kształt przypomina elipsę. Podobnie jak cały mózg, móżdżek jest zbudowany z płatów (płat przedni, tylny oraz kłaczkowo-grudkowy). Dzieli się go ze względu na pełnione funkcje lub ze względu na budowę.

Podział ze względu na budowę to:

  • powierzchnia górna móżdżku (płaska)
  • powierzchnia dolna móżdżku (wypukła)

Natomiast ze względu na pełnione funkcje wyróżniamy:

  • móżdżek przedsionkowy (odpowiada za utrzymywanie równowagi oraz ruch gałek ocznych)
  • móżdżek rdzeniowy (odpowiada za koordynację ruchów) 
  • móżdżek nowy (odpowiada za plany ruchowe i napięcie mięśni)

Praca móżdżku polega na tym, że otrzymuje komunikaty z różnych ośrodków mózgu, po czym bardzo szybko je przetwarza. W ten sposób człowiek bez świadomości wykonuje płynne ruchy. To w móżdżku podejmowana jest decyzja, które mięśnie zostaną użyte i z jaką siłą. Móżdżek odbiera informacje zarówno od narządów ruchowych, rąk oraz stóp, jak i od zmysłów.

Przeczytaj także:

Więcej o: