W wyniku niektórych chorób móżdżku może dojść do jego zaniku (ataksji). Wyróżniamy kilka rodzajów tej choroby:
Prowadzą one do utraty koordynacji ruchowej, zaburzeń równowagi oraz mowy. W ostatnim etapie chory zostaje całkowicie unieruchomiony i nie może wykonywać nawet najprostszych czynności.
Aby rozpoznać rodzaj choroby móżdżku, wykorzystuje się rezonans magnetyczny. Umożliwia on zobrazowanie wszystkich elementów tej części mózgu. Rozpoznanie rodzaju choroby jest kluczowe w doborze odpowiedniego leczenia. Problem z leczeniem zaniku móżdżku jest duży, ponieważ przyczyny wciąż nie są do końca rozpoznane. Często choroby móżdżku związane są z nadmiernym spożywaniem alkoholu, inną przyczyną uaktywnienia zanikania jest zatrucie lekami przeciwpadaczkowymi lub uraz głowy.
Jeżeli ataksja, czyli zanik móżdżku, ma charakter wrodzony, wyleczenie choroby nie jest możliwe. W przypadku ataksji nabytej konieczne jest ustalenie przyczyny, ponieważ dopiero jej usunięcie, pozwala wyleczyć objawy.
Jak ważne jest dobre rozpoznanie może pokazać przykład: jeżeli w ramach leczenia poda się choremu witaminę B1, a pacjent okaże się alkoholikiem, leczenie będzie nieskuteczne, ponieważ cała witamina zostanie wypłukana z organizmu wskutek nadmiernego spożywania alkoholu.
Móżdżek znajduje się pomiędzy półkulami mózgu, w dolnej i tylnej części głowy. Jego kształt przypomina elipsę. Podobnie jak cały mózg, móżdżek jest zbudowany z płatów (płat przedni, tylny oraz kłaczkowo-grudkowy). Dzieli się go ze względu na pełnione funkcje lub ze względu na budowę.
Podział ze względu na budowę to:
Natomiast ze względu na pełnione funkcje wyróżniamy:
Praca móżdżku polega na tym, że otrzymuje komunikaty z różnych ośrodków mózgu, po czym bardzo szybko je przetwarza. W ten sposób człowiek bez świadomości wykonuje płynne ruchy. To w móżdżku podejmowana jest decyzja, które mięśnie zostaną użyte i z jaką siłą. Móżdżek odbiera informacje zarówno od narządów ruchowych, rąk oraz stóp, jak i od zmysłów.
Przeczytaj także: