Co może wywołać zapalenie błędnika i jak skutecznie z tym walczyć?

Zapalenie błędnika, czyli ostre zapalenie ucha wewnętrznego, to sytuacja, gdy stan zapalny obejmuje trzy części ucha wewnętrznego - przedsionek (błędnik przedsionkowy), ślimaka (błędnik ślimakowy) i trzy kanały półkoliste. Co wywołuje schorzenie? Jak wygląda diagnoza schorzenia i jak skutecznie z nim walczyć?

Zapalenie błędnika w większości przypadków ma podłoże bakteryjne. Zazwyczaj bakterie przedostają się tam z ucha środkowego, ale nie nie jest to regułą. Zdarza się, że stan zapalny w obrębie ucha wewnętrznego objawia się u osób, które są zakażone wirusem:

W niektórych przypadkach przyczyną problemu jest toksoplazmoza, uraz i uszkodzenie kości skroniowej lub choroby o podłożu autoimmunologicznym. Mimo to u ogromnej większości pacjentów jest konsekwencją źle lub niedoleczonego zapalenia ucha środkowego. Niezwykle rzadko jest wynikiem zapalenia opon mózgowych.

Przyczyną problemów mogą być także toksyny np. te pochodzące z alkoholu i niektórych leków. W takich sytuacjach dolegliwości ustępują samoistnie po odstawieniu wysokoprocentowych napojów czy farmaceutyków. Uszkodzenie błędnika może być konsekwencją przyjmowaniem antybiotyków, leków moczopędnych i antykoncepcji hormonalnej (przede wszystkim na progestagenów).

Zapalenie błędnika – objawy

Mimo że stan zapalny obejmuje ucho, to nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe. Błędnik odpowiada m.in. za utrzymanie równowag i zdolność oceny odległości. U osób, u których został on zajęty pojawiają się problemy z tymi funkcjami. Ale nie tylko. Chorzy bardzo często skarżą się na zawroty głowy, szumy uszne o bardzo różnym natężeniu. Dodatkowo pojawiają się problemy ze słuchem (czasem częściowy zanik), oczopląs (zdarza się gałki oczne zaczyna drżeć ). Mogą także pojawić się nudności oraz uczucie zmęczenia.

Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Zapalenie błędnika – diagnostyka

Wystąpienie tego rodzaju dolegliwości powinno jak najszybciej sprowokować wizytę u lekarza – otolaryngologa. Specjalista w pierwszej kolejności wykona otoskopię (badanie otoskopowe), czyli wziernikowanie ucha. Z pomocą specjalnego urządzenia sprawdzi czy i jak funkcjonuje aparat słuchowy, a tym samym jaką część ucha objął stan zapalny. To, czy doszło do ewentualnego uszkodzenia słuchu, oceni próg audiometrii.

Pełna diagnoza wymaga wykonania RTG kości skroniowej, a także, gdy zachodzi taka potrzeba, tomografii komputerowej głowy.

Gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia móżdżku, konieczna może być również wizyta u neurologa, który wykona próbę Romberga - badanie zborności ruchów.

Zapalenie błędnika – leczenie

Zapalenie błędnika bardzo często wymaga hospitalizacji i pobytu na oddziale otolaryngologicznym. Dlatego leczenie na własną rękę, domowymi sposobami w ogóle nie wchodzi w grę. Aby zlikwidować stan zapalny konieczne jest podanie dożylnie antybiotyku, które powinno odbyć w warunkach szpitalnych. U niektórych pacjentów konieczne może być wykonanie drenażu ucha środkowego, by ułatwić odpływ zainfekowanej wydzieliny.

Niezwykle rzadko zdarza się, że uszkodzenie wymaga wykonania drobnego zabiegu. Podczas operacji lekarz usuwa stan zapalny za pomocą mastoidektomii albo labirynthektomii. W trakcie powrotu do zdrowia należy absolutnie ograniczyć aktywność fizyczną, szczególnie tę bardziej intensywną. Może ona doprowadzić do groźnego wzrostu różnicy ciśnień w poszczególnych komorach przewodu słuchowego przez zalegającą w nich wydzielinę.

Więcej o: