Interferon - co to takiego i kiedy jest stosowany?

Interferon to lek stosowany przede wszystkim w leczeniu WZW C, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jak działa interferon i czy jego stosowane jest całkowicie bezpieczne?

WZW C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba, za której rozwój odpowiada wirus HCV. Można się nim zarazić w salonie tatuażu, kosmetycznym, a także u fryzjera jeśli używane narzędzia nie zostały prawidłowo zdezynfekowane. WZW C zaliczane jest także do chorób przenoszonych drogą płciową. Schorzenie bardzo długo nie daje objawów, tym samym spora grupa zakażonych wirusem HCV nie ma pojęcia, że nosi w sobie groźnego wirusa i bardzo często przenosi go dalej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C pozostawione bez leczenia może doprowadzić do marskości wątroby, a także raka wątroby. Dlatego tak ważne, jest aby korzystać z usług tylko sprawdzonych usług kosmetycznych i zwracać uwagę w sytuacji, gdy podstawowe zasady higieny nie są przestrzegane. To bardzo ważne, ponieważ nie istnieje żadna szczepionka, która mogłaby uchronić przed rozwojem choroby. Na szczęście współczesna medycyna potrafi już z nim bardzo skutecznie walczyć. Dlatego każdy, kto zaobserwuje u siebie:

  • osłabienie,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • depresja,
  • objawy grypopodobne: bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe,
  • utrata apetytu,
  • nudności, wymioty,
  • wzdęcia,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • świąd skóry,
  • zażółcenie białkówek.

Pojawienie się takich objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i wykonania badania krwi z oznaczeniem przeciwciał anty-HCV. Dodatni wynik może sugerować właśnie wirusowe zapalanie wątroby typu C.

Interferon - co to za lek?

Interferony to białka, które naturalnie występują w organizmie. Biorą one aktywny udział w zwalczaniu infekcji wirusowych. Receptory dla INF-alfa znajdują się na komórkach w różnych narządach i tkankach, w tym w mózgu, komórkach krwi i innych. Leki na jego bazie wykorzystywane są w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Niestety interferon, aby zadziałał, musi być przyjmowany stosunkowo długo. Taka terapia wiąże się z występowaniem szeregu efektów ubocznych. U części chorych dolegliwości towarzyszące przyjmowaniu leku są na tyle silne, że konieczne jest zmniejszenie dawek leku. A to znacząco przekłada się na skuteczność leczenia.

Do najczęściej występujących efektów ubocznych przyjmowaniu interferonu alfa należą:

Właśnie z tego względu coraz częściej odchodzi się od leczenia, zwłaszcza w przypadku WZW C, interferonem. Dzięki postępowi medycyny chorzy mają już dostęp do nowoczesnych leków, które całkowicie niszczą wirusa i nie wywołują przy tym tylu nieprzyjemnych dolegliwości.

Interferon - kiedy jeszcze jest stosowany?

Mimo że interferon alfa nie do końca sprawdza się w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C i coraz częściej się z niego rezygnuje, to stosowany jest w walce z niektórymi nowotworami. Podawany jest przede wszystkim osobom, które chorują na szpiczaka plazmocytowego, niektóre rozrosty limfatyczne i szpikowe, a także z niektórymi typami chłoniaków i białaczek.

Interferon ma postać proszku, z którego przygotowuje się zawiesinę. Po rozpuszczeniu ma on słomkowy kolor. Zazwyczaj dostępny jest w ampułkach zawierających gotowy już roztwór, w strzykawkach lub w specjalnych wstrzykiwaczach (injection pens).

Interferon podawany jest podskórnie. Zazwyczaj wkłucie wykonuje się w udo lub brzuch. Warto zaznaczyć aplikacja leku jest stosunkowo prosta - pacjenci szybko się tego uczą i aplikują preparat samodzielnie lub z pomocą kogoś z rodziny czy znajomych. Ci mniej wprawni mogą skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej. Częstotliwość przyjmowania leków powinna być ściśle ustalona przez lekarza i tych wytycznych pacjent musi się bezwzględnie trzymać.

Podawanie Interferonu ma na celu pobudzenie układu odpornościowego do walki z niektórymi odmianami nowotworów, ale dokładny mechanizm działania nie jest do końca poznany. Zakłada się, że interferon:

  • spowalnia lub zatrzymuje proces dzielenia i namnażania się komórek nowotworowych,
  • odbiera komórkom nowotworowym ich właściwości,
  • wzmacnia układ immunologiczny.

Podobnie jak w przypadku pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C chorzy z nowotworami leczonymi interferonem także muszą się liczyć z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego każda nieprawidłowość, nieprzyjemne dolegliwości, powinny być zgłaszane lekarzowi. Jeśli będą zbyt dokuczliwe, być może konieczna będzie modyfikacja prowadzonej terapii.

Więcej o: