Olej MCT. Suplement wspomagający odchudzanie i nie tylko. Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Olej MCT to substancja, która znana jest osobom walczącym z nadmiarem kilogramów. Suplement wytwarzany jest ze średniołańcuchowych trójglicerydów, czyli tłuszczu. Jego zaletą jest to, że łatwo się wchłania i zamienia w energię. Czy stosowanie oleju MCT jest bezpieczne?

Olej MCT: co to jest? Skład oleju MCT

Olej MCT to suplement, który w swoim składzie zawiera tłuszcz - trójglicerydy średniołańcuchowe. Oznacza to, że cząsteczki oleju są mniejsze niż cząsteczki większości tłuszczów spożywanych w codziennej diecie - dominują tu trójglicerydy długołańcuchowe. Co to oznacza dla naszego organizmu? Jakie korzyści niesie? 

Ze względu na to, że olej MCT składa się ze znacznie mniejszych cząsteczek, jest szybciej wchłaniany do krwioobiegu. Sprawia to, że organizm zamienia go w energię w niezwykle krótkim czasie.  

Olej MCT z kokosa i z innych źródeł. W jaki sposób jest pozyskiwany?

Interesującą kwestią jest to z jakich źródeł jest pozyskiwany olej MCT. Otóż z kokosa lub z ziaren palmowych To dwa najczęściej wybierane źródła tego specyfiku. Substancję pozyskuje się na drodze frakcjonowania, które polega na wyizolowaniu MCT z oleju kokosowego lub innego źródła, a następnie skoncentrowaniu go.

Olej MCT: właściwości i zastosowanie

Olej MCT może być używany w wielu sytuacjach. Zazwyczaj stosuje się go w przypadkach, gdzie występuje problem z przyswajaniem tłuszczu albo składników odżywczych. Olej MCT może być również pomocny w procesie utraty wagi - jego stosowanie wspomaga kontrolowanie apetytu. Wskazuje się także, że jego włączenie do diety przyczynia się do:

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Olej MCT a keto dieta

Jest jeszcze jedno popularne przeznaczenie, które ma olej MCT. Keto dieta. W ostatnim czasie bardzo "modna" stała się dieta ketogeniczna, choć specjaliści medycyny oraz dietetycy przestrzegają przed jej negatywnymi skutkami. Ciało każdego człowieka wytwarza ketony w momencie, kiedy organizm rozkłada tłuszcz w diecie o niskiej zawartości węglowodanów. Jak w tym wszystkim może pomóc olej MCT? Keto dieta z uwzględnieniem tego oleju będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Olej MCT wspomaga bowiem proces wytwarzania ketonów. Dzięki niemu dzieje się to w krótszym czasie. Dodatkowo jego działanie pomaga jeszcze bardziej skrócić czas spalania tłuszczu. Dieta keto z uwzględnieniem oleju MCT może okazać się łatwiejsza, ponieważ osoba stosująca taki jadłospis będzie mogła do niego włączyć więcej węglowodanów, takich jak owoce i warzywa.

W jaki sposób i na co konkretnie pomaga olej MCT?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o olej MCT? Właściwości substancji są z pewnością jednym z tych zagadnień. Ze względu na swoją specyfikę, środek może pomagać w wielu schorzeniach. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwszym krokiem nie powinno być zaopatrzenie się w suplement, ale konsultacja z lekarzem i dietetykiem, który wskaże czy w naszym przypadku olej MCT będzie dobrym wyborem i ewentualnie jak go dawkować. Ważne jest to m.in. w przypadku zależności między olejem MCT a wątrobą. U osób, które mają problemy z funkcjonowaniem narządu może działać on wspomagająco. 

Olej MCT: jak go używać?

To jak stosować olej MCT powinno zostać przedyskutowane z dietetykiem lub lekarzem. Przyjmuje się jednak, że środek może być używany jako dodatek do produktów spożywczych i napojów. Ze względu na niską temperaturę spalania, nie powinno się używać olejów MCT do smażenia.

Jeżeli chodzi o konkretne dawki stosowania, to olej MCT powinien być wprowadzany do diety stopniowo - dziennie nie powinno przekraczać się 7 łyżek stołowych, jednak najlepiej zacząć od zdecydowanie mniejszej ilości. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych do których należy: ból brzucha, gazy, wzdęcia czy biegunka.

Jak dotąd nie wykazano, aby stosowanie oleju miało negatywne skutki u osób, które przyjmują leki. Niemniej jednak badania nad właściwościami oleju MTC wciąż trwają, dlatego też jeśli chcemy rozpocząć jego przyjmowanie należy zachować dużą ostrożność i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem. 

Zobacz też: Bezpieczna suplementacja. O czym pamiętać przy wyborze zestawu witamin?

Więcej o: