Bezpieczna suplementacja. O czym pamiętać przy wyborze zestawu witamin?

Bezpieczna suplementacja to temat na czasie, biorąc pod uwagę, że Polacy bardzo chętnie sięgają po dostępne bez recepty preparaty witaminowe. Czy warto je brać? Kiedy sięgać po suplementy? Jak się do tego przygotować?

Suplementy diety. Dlaczego są popularne?

Bezpieczna suplementacja to wciąż temat traktowany po macoszemu. Jest to niezwykle niebezpieczne podejście do sprawy biorąc pod uwagę to, że jesteśmy narodem, który bardzo chętnie sięga po różnego rodzaju środki dostępne bez recepty. Chodzi tu nie tylko o suplementy diety, ale także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne etc. Często robimy to bez świadomości konsekwencji, jakie mogą wynikać z niekontrolowanego przyjmowania takich substancji. Tymczasem wszelkiego typu koktajle witaminowe mogą negatywnie wpływać na nasz organizm, jeśli są nieodpowiednio dobrane i przyjmowane zbyt długo. Prawidłowym podejściem byłoby w pierwszej kolejności odwiedzenie lekarza i wykonanie podstawowych badań, które dają odpowiedź na to, czy faktycznie potrzebujemy suplementacji. 

Co to są suplementy diety? Czy warto po nie sięgać?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego co to są suplementy diety. Stanowią one mieszankę witamin i minerałów, które mają za zadanie działać wzmacniająco na nasz organizm. Ich główną rolą jest uzupełnienia ewentualnych niedoborów substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednak należy o tym pamiętać, że żaden suplement nie jest w stanie zastąpić różnorodnej, zbilansowanej diety, która jest głównym i najlepszym źródłem substancji odżywczych. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że witaminy i minerały zawarte w pokarmach zdecydowanie lepiej przyswajane są przez organizm niż te dostarczane w postaci pigułek. Dlatego też zdecydowana większość z nas nie ma potrzeby po nie sięgać - wystarczy większą uwagę zwrócić na to, co ląduje na naszym talerzu.

Zobacz wideo Kwas foliowy i co jeszcze? Pięć składników, które trzeba suplementować od I trymestru ciąży

Suplementy dla kobiet. Czym się różnią?

Producenci suplementów doskonale wiedzą jak zabiegać o swoich klientów. Na bieżąco powstają więc nowe preparaty mające stanowić odpowiedź na potrzeby konkretnych grup konsumenckich. I tak suplementy dla kobiet mogą być koktajlami witaminowymi dodatkowo wzbogaconymi substancjami, które mają poprawić kondycję skóry, paznokci, włosów. Inne z nich "obiecują" wsparcie w procesie odchudzania, pozbywania się cellulitu itd. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Wystarczą takie proste rozwiązania, aby poprawić kondycję organizmu a także polepszyć nasz wygląd, bez konieczności łykania tabletek.

Najlepsze suplementy. Co powinien zawierać dobry preparat witaminowy?

Czasem zdarza się jednak sytuacja, kiedy musimy wspomóc nasz organizm i uzupełnić powstałe niedobory z użyciem preparatów dostępnych w aptekach i nie tylko. W takim wypadku powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeanalizować skład danego kompleksu witamin, tak aby odpowiadał on naszym potrzebom, ale także spełniał normy dziennego zapotrzebowania na dany składnik. W składzie najlepszych suplementów nie powinno zabraknąć takich substancji jak:

  • Witamina C
  • Witamina E
  • Witamina B6
  • Witamina A
  • Kwas foliowy
  • Witamina K
  • Witamina D
  • Witamina B12
  • Wapń
  • Magnez
  • Żelazo
  • Cynk
  • Mangan
  • Jod
  • Selen
  • Molibden
  • Chrom.
Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie

Suplementy dla mężczyzn. Preparaty na potencję

Jeśli chodzi o segment suplementów dla mężczyzn, to tu wciąż prym wiodą preparaty mające wpływać na poprawę funkcji seksualnych. Jak wiadomo, coraz częściej coraz młodsi mężczyźni mają kłopoty z erekcją. Jest to efektem działania wielu czynników, spośród których najczęściej wymienia się: stres, złą dietę, siedzący tryb życia. Zawarte w preparatach witaminy i składniki mineralne mają za zadanie poprawę satysfakcji z życia intymnego, jednak na dłuższą metę nie będą one w stanie rozwiązać problemu. Konieczne w takim wypadku jest kompleksowe działanie - konsultacja z lekarzem specjalistą, a przede wszystkim zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń w kwestii aktywności fizycznej i codziennego jadłospisu. 

Suplementy diety. Witaminy D i C

Ostatnio bardzo dużo mówi się na temat witaminy D i konieczności jej suplementacji u osób w każdym wieku. Pamiętajmy, aby nim zaczniemy przyjmować jakikolwiek preparat, wykonać badanie poziomu witaminy, a wówczas lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednią dawkę. Warto także wspomnieć, że na rynku znajdują się suplementy diety z witaminą D oraz leki. Różnica między nimi jest taka, że leki zawsze mają potwierdzony skład i najwyższą jakość, podczas gdy w przypadku suplementów bywa z tym różnie. Dlatego, jeśli mamy wskazania do przyjmowania witaminy D, zawsze w takim wypadku decydujmy się na preparat, który ma status leku (potrzebna może być recepta). 

Jeśli chodzi o witaminę C, to wiele osób wciąż wierzy że ma ona duży wpływ na organizm w czasie przeziębienia. Owszem działa ona mobilizująco na układ odpornościowy, jednak rola witaminy C w zwalczaniu chorób sezonowych nie jest znów aż tak duża. Tymczasem przedawkowanie tej substancji może być niezwykle groźne, dlatego nie wolno przyjmować jej niezgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu. 

Zobacz też: Witamina D w dużych dawkach nie zapobiega zachorowaniu na COVID-19

Więcej o: