Co usuwa trójglicerydy? Na początku trzeba zaznaczyć, że trójglicerydy są naturalnie występującymi lipidami, które w naszych ciałach stanowią materiał energetyczny, z którego organizm będzie korzystać w celu pokrycia bieżących potrzeb. Ich obecność jest normalna i nie powinna dziwić i niepokoić, do czasu kiedy mieści się w granicach normy. Norma ta dla dorosłych mężczyzn mieści się w przedziale od 0,45 do 1,82 mmol/l, a u kobiet od 0,40 do 1,54 mmol/l.
W sytuacji, kiedy poziom trójglicerydów niebezpiecznie podwyższa się i zaczyna przekraczać wskazany próg, należy zacząć zastanawiać się, co usuwa trójglicerydy. Dlaczego? Ich podwyższony poziom wraz z LDL, czyli cholesterolem przyczyniać się będzie do zwiększenia ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób takich jak chociażby miażdżyca, która w konsekwencji może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Te z kolei stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i mogą powodować niepełnosprawność lub nawet śmierć.
Trójglicerydy możemy obniżać pod nadzorem lekarzy za pomocą sposobów farmakologicznych, ale też niefarmakologicznych, które możemy stosować samodzielnie. Sposoby farmakologiczne są zalecane w przypadku osób z wyższą hipertriglicerydemią. Co usuwa trójglicerydy? Leki oddziałujące na ich poziom można podzielić na kilka grup. Wyróżnić można takie, które opierać się będą na działaniu statyn (np. fluwastatyna lub simwastatyna), które bezpośrednio wpływają na ograniczenie działania niektórych enzymów odpowiadających za syntezę lipidów w naszych organizmach. Fibraty natomiast (jak chociażby fenofibrat) to grupa środków, która ograniczy syntezę lipidów w wątrobie i przyczyni się do zmniejszenia ich poziomu we krwi.
Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami? Jest na to kilka metod. Kluczem do zrozumienia trójglicerydów jest to, że tylko ich niewielka część jest produkowana wewnątrz naszych ciał przez wątrobę. Większość jest dostarczana do organizmu wraz z pokarmem. Oznacza to nie mniej i nie więcej niż to, że najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami jest to, że należy zmienić nawyki żywieniowe. W ten sposób szybko przyczynimy się do ograniczenia syntezy w naszych organizmach związków, jakimi są trójglicerydy. Jak szybko obniżyć ich poziom? Jak powinna wyglądać dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów? Przede wszystkim wskazane jest zrezygnowanie z cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, potraw smażonych oraz papierosów, a spożycie alkoholu ograniczyć do minimum. Oznaczać to będzie mniej więcej tyle, że z naszej diety powinny zniknąć:
Co usuwa trójglicerydy? Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów może obfitować w oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, z pestek winogron lub z orzechów, pieczywo pełnoziarniste, ryż długoziarnisty oraz kasze i płatki owsiane. Tłuste ryby morskie obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. śledzie i łososie). Nabiał o niewielkiej zawartości tłuszczu, chude mięso wołowe i wieprzowe, jagnięcinę i drób oraz warzywa. Zmieniając nawyki żywieniowe, możemy ograniczyć w naszych organizmach trójglicerydy. Jak szybko obniżyć ich poziom poza zmianą diety? Dobrym pomysłem będzie również aktywność fizyczna, która przyspiesza metabolizm.
Zobacz też: Cholesterol - dieta. Jak powinna wyglądać dieta dla osób z podwyższonym cholesterolem?