Więcej o chorobach tarczycy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Hashimoto to choroba tarczycy, która dotyka coraz większej liczby osób i ujawnia się już w młodym wieku. Pierwsze objawy rozpoznawalne są dopiero zazwyczaj między 20. a 40. rokiem życiem. Statystycznie podaje się, że nawet 4% populacji światowej może chorować na niedoczynność tarczycy, w tym również na Hashimoto. Według Medicover w Polsce problemy w funkcjonowaniu tarczycy może mieć co piąta osoba.
Niedoczynność tarczycy może przyczyniać się do problemów z wagą, choć nadmiar hormonów tarczycy daje efekt odwrotny - chudnięcie. Kiedy Hashimoto jest odpowiednio leczone i poziom hormonów wyrównuje się, to wówczas przestaje być ona przyczyną otyłości. Dużo zależy od stosowania odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, a także świadomości, co można jeść, a jakich produktów należy unikać. To niełatwe zadanie, jednak przy systematyczności i konsekwentności, pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała.
Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. To choroba autoimmunologiczna, która jest związana przede wszystkim z naszym układem odpornościowym. Prowadzi do stopniowego niszczenia tego gruczołu i spadku produkowanych przez niego hormonów. W efekcie dochodzi do autoagresji organizmu. Chorobie może towarzyszyć depresja, a także zwiększenie masy ciała, częste zaparcia, nadciśnienie tętnicze lub spowolnienie pracy serca czy niedokrwistość.
To choroba postępującą bardzo powoli. W wielu przypadkach na początku może się rozwijać bardzo łagodnie i bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest cykliczne badanie się, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości szybko podjąć odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że problemy w pracy tarczycy można zdiagnozować tylko na podstawie wcześniej wykonanych badań stężenia hormonów we krwi.
Hashimoto to choroba, której towarzyszą liczne zmiany fizyczne. Oprócz zwiększonej masy ciała i trudnościach z odchudzaniem, pojawia się także puchnięcie kończyn oraz twarzy, a także zatrzymywania się wody w organizmie. Kiedy zmagamy się z Haszimoto, to wówczas spada nasze zapotrzebowanie energetyczne. Szacuje się, że osoby chorujące na Hashimoto mają obniżone zapotrzebowanie kaloryczne nawet o 37 proc.
Na początku powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który dobierze dla nas optymalną ilość lewotyroksyny, która działa na zasadzie substytutu naturalnych hormonów. Dieta powinna być ustalona przez dietetyka, ponieważ bardzo ważne jest dostosowanie kaloryczności do potrzeb chorego. Należy uzbroić się w cierpliwość i podejść do tematu z rozsądkiem.
Dieta przy Hashimoto powinna być oparta na ogólnych zasadach zdrowego żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem witamin, takich jak D, A, E, C i witamin z grupy B, składników mineralnych (selen, cynk, żelazo, chrom, magnez) oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3). W diecie nie może zabraknąć produktów, które wspomagają odchudzanie:
Z codziennego menu powinniśmy wyeliminować produkty z glutenem oraz żywność przetworzoną. Warto ograniczyć spożywanie większej ilości alkoholu, który zatrzymuje wodę w organizmie. Powinniśmy jeść produkty z dużą zawartością błonnika takie jak:
Niezwykle ważne jest picie wody w ilości około 1,5 - 2 litrów dziennie. Wybieraj źródlaną wodę, która napędza metabolizm, oczyszcza organizm, wygładza skórę i poprawia stan naszej cery. Możesz pić ją z listkiem mięty, czy wyciśniętą cytryną.
Osoby chcące schudnąć oraz te, które chcą utrzymać prawidłową masę ciała, powinny zadbać o aktywność fizyczną. Odchudzanie to nie tylko dieta, lecz także aktywność fizyczna. Każdy organizm jest inny i każdy ma też inne tempo przemiany materii. Powinniśmy zacząć ruszać się i włączyć do naszego życia aktywność - mogą to być regularne treningi, 3-4 razy w tygodniu, ale jeśli nigdy nie ćwiczyłeś i nie masz motywacji, żeby zacząć, to postaw np. na codzienne spacery. Idealnie sprawdzą się formy aktywności fizycznej takie jak joga, średnio intensywne ćwiczenia modelujące, sporty aerobowe i ogólnowzmacniające. Dzięki odpowiednio dobranej diecie i aktywności fizycznej poczujesz przypływ energii, więcej chęci do życia i poczucie lekkości.
Najlepiej stworzyć indywidualny plan treningowy, który nie tylko ułatwi realizację zaplanowanych ćwiczeń, ale także zmobilizuje do aktywności fizycznej. Najlepsze efekty da połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami, ale nie nakładaj sobie zbyt wiele zadań - sporadyczne treningi też mają swoje plusy - poprawiają swoje samopoczucie. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.
Przeczytaj także: