Każdy z nas chciałby na dłużej zatrzymać młodość i piękny wygląd.
Na wiele czynników wpływu nie mamy. Czas płynie nieubłaganie. Szkodzi nam zanieczyszczenie środowiska, styl życia (niejednokrotnie wymuszony), uwarunkowania genetyczne (nie ma sprawiedliwości: niektórzy "zużywają się" szybciej).
Są jednak rzeczy, które zmienić można, a przynajmniej znacznie ograniczyć. Pozornie nie aż tak istotne, a jednak, gdy pewne błędy popełniamy regularnie, w końcu przynoszą niechciane efekty.
Wisisz godzinami na telefonie? Zdarza ci się zasnąć w pełnym makijażu? Masz powody, żeby to przeczytać.
Zobacz także: Jaka dieta, taka twarz
Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, co jest spowodowane znikomą ilością gruczołów łojowych w tych okolicach. Dodatkowo jest również wyjątkowo cienka i wrażliwa.
Jednym z gorszych nawyków dla skóry wokół oczu jest ich częste mrużenie, które spowodowane jest najczęściej nieleczonymi wadami wzroku oraz nie zakładaniem okularów przeciwsłonecznych latem. W efekcie wokół oczu pojawiają się tak zwane zmarszczki mimiczne.
Aby się ich pozbyć, warto przede wszystkim sięgnąć po nawilżające i wygładzające kremy pod oczy. Powinno się je stosować już od około 25-30 roku życia, wtedy bowiem skóra stopniowo zaczyna tracić jędrność. Dobrze, jeśli są to preparaty zawierające witaminy A, C i E, które wspomagają walkę z procesami starzenia i dbają o dobry wygląd skóry. Produkty zawierające te witaminy warto również włączyć do swojej diety. W pielęgnacji skóry pomocne mogą się okazać również koenzym Q10 czy kolagen.
Jeśli nie stać cię na drogie preparaty, możesz również skorzystać z tańszych, domowych sposobów walki ze zmarszczkami. Przede wszystkim codziennie warto wykonywać delikatne masaże skóry wokół oczu, które pobudzą krążenie i pomogą ją ujędrnić. Na skórę wokół oczu można również nakładać naturalne maseczki, np. z nierafinowanego oleju słonecznikowego (bogatego w witaminę E), a także okłady ze świeżego ogórka, ziela świetlika czy aloesu.
Jeżeli te proste i popularne metody nie działają, a Tobie nie brak funduszy, możesz oczywiście skorzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny estetycznej.
Czytaj również:
Celuj w zmarszczki - proste sposoby, aby skóra dłużej zachowała młodość
Możliwość wzięcia długiego i gorącego prysznica brzmi bardzo zachęcająco - szczególnie w chłodniejsze dni. Rzeczywiście taka forma relaksu może zdecydowanie polepszyć nasze samopoczucie, ale - przy okazji - pogorszyć stan naszej skóry.
- Spędzając pod prysznicem więcej czasu niż tego potrzebujemy osłabiamy naturalną warstwę ochronną skóry. Zbyt długa kąpiel może także wysuszyć i podrażnić. Osoby, które maja problem z tzw. pajączkami w pierwszej kolejności powinny zrezygnować ze zbyt częstego kontaktu z gorącą wodą, ponieważ rozszerza ona naczynia krwionośne - ostrzega Anna Machnik, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.
Zobacz również:
Ponad 90% Polaków ma telefon komórkowy, ale nie każdy wie, że jego ekran, to prawdziwe siedlisko bakterii. Podczas rozmowy przykładamy telefon do twarzy, przenosząc je na policzki. Bardzo łatwo w ten sposób nabawić się mało atrakcyjnych krostek.
Aby uniknąć tych nieprzyjemnych niespodzianek, warto dbać o czystość naszego telefonu. W tym celu można np. nosić przy sobie specjalne chusteczki odkażające, przeznaczone do czyszczenia tego typu urządzeń (można je obecnie nabyć w większości marketów), aby od czasu do czasu przetrzeć nimi powierzchnię komórki.
Czytaj również:
Czy telefon komórkowy rzeczywiście powoduje guzy mózgu?
Cyfrowy detoks - odłącz się od wirtualnej rzeczywistości, aby połączyć się z realem
Kawa to napój, który budzi wyjątkowo dużo kontrowersji w kontekście naszego zdrowia. Niemal każdy miesiąc przynosi rewelacje, które wskazują na jej szkodliwy, bądź zbawienny wpływ.
Spór zapewne szybko nie zostanie rozstrzygnięty. Warto jednak pamiętać, że NADMIAR niemal wszystkiego jest szkodliwy
Co piąta osoba w Polsce zaczyna dzień od kawy. Sporo osób na tym nie poprzestaje (ani nawet na drugiej/trzeciej filiżance) i ta towarzyszy nam aż do wieczora. Kofeina spożywana w zbyt dużych ilościach sprzyja odwadnianiu organizmu, co powoduje, że skóra staje się sucha. Może również pogłębiać znienawidzone przez kobiety zmarszczki.
Oczywiście, dziś już wiemy, że kawę jednak wliczamy do wodnego bilansu. Okazuje się też, że może przedłużyć nam życie (więcej na ten temat). Zarazem: urody jednak nam nie dodaje (łatwo rozpoznać nałogowe kawoszki), a bywa wręcz niebezpieczna, gdy należymy do osób źle tolerujących kofeinę. To zależy już od genów, a my nie musimy mieć świadomości problemu (szerzej o tym problemie tutaj).
- Kawę polecam jedynie w walce z uporczywym cellulitem, zawarta w niej kofeina przyśpiesza metabolizm oraz usuwa z organizmu zalegające toksyny - mówi Anna Machnik. Jeśli jednak walczysz ze zmarszczkami, zamiast przysłowiowej małej czarnej sięgnij lepiej po zdrowszy napój, np. wodę mineralną, albo bogate w przeciwutleniacze naturalne soki lub zieloną i białą herbatę.
Czytaj również:
Jesteś wodą, a co o niej wiesz?
Zielona herbata najlepsza? Niekoniecznie, masz do wyboru 6 kolorów!
Jak wiadomo: wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, szczególnie w przypadku alkoholu. Jest on niebezpieczny przede wszystkim dla zdrowia, ale nie tylko.
Picie napojów wyskokowych niesie za sobą również poważne konsekwencje dla naszej skóry. Powoduje, że staje się ona przesuszona i szybciej się starzeje. Procenty niewskazane są zwłaszcza dla osób, które mają problem z cerą naczyniową. Po wypiciu alkoholu naczynka ulegają rozszerzaniu, pogarszając stan oraz wygląd skóry.
Zobacz również:
Jaka dieta taka twarz - zobacz, czego jesz (lub pijesz) za dużo
Spanie w czystej i pachnącej pościeli jest nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Podczas snu nasze ciało wydziela m.in. pot oraz łój, zwany także sebum.
- Taki zestaw to ulubiona pożywka dla roztoczy, których odchody pozostawione na brudnej pościeli są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz cery - tłumaczy kosmetolog, Anna Machnik. Aby utrzymać jak najlepszą higienę, powinno się zmieniać pościeli i poszewki przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Czytaj również:
Jak długo nosisz tę samą piżamę? Mężczyźni: 'Dopóki partnerka nie powie, że śmierdzi'
Sen to czas, w którym nasza skóra ulega procesowi odnowy. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają. Na przykład około 60% kobiet zapomina o tym, by przed snem zmyć makijaż.
Pozostawiony na noc nie pozwala skórze oddychać, co może mieć fatalne skutki dla naszej cery - podkład zatyka pory, szminka powoduje pękanie ust, a tusz do rzęs może prowadzić do zapalenia spojówek.
- Jeśli miałaś bardzo męczący dzień i nie masz już siły na wieczorny prysznic, możesz skorzystać ze specjalnych chusteczek do demakijażu. Najlepiej trzymać je niedaleko łóżka, żeby zawsze były pod ręką - radzi kosmetolog.
Zobacz również:
Makijaż permanentny - czy to bezpieczne?
Coraz więcej dorosłych osób boryka się z trądzikiem. Do problemów z tą krępującą dolegliwością przyznaje się aż 54% kobiet.
- Najgorszym z możliwych rozwiązań jest samodzielne wyciskanie pojawiających się na twarzy pryszczy. Na naszych dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które przenosimy na twarz w trakcie manualnego oczyszczania. Kolejnym zagrożeniem jest możliwość powstania szpecących blizn oraz pozapalnych przebarwień po samodzielnym usuwaniu krostek. Mogą utrzymywać się one na naszej skórze nawet do kilku miesięcy - ostrzega kosmetolog.
Oczywiście, samodzielnie też można zdezynfekować zmienione miejsce, bezpiecznie usunąć pojedynczą zmianę. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić (kontakt z brudem za paznokciami skórze nie służy) i pamiętać, że takie doraźne zabiegi niestety nie zastąpią konsultacji dermatologicznej, bądź innej (czasem trądzik w późnym wieku to tylko objaw kłopotów endokrynologicznych) oraz profesjonalnego oczyszczania.
Zobacz również: