Test na uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która dotyka wiele osób bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Rozwiąż test i sprawdź, czy twoje nawyki związane z alkoholem nie sa groźne i czy grozi ci alkoholizm.
Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, to choroba, która nieleczona skraca życie o kilka-kilkanaście lat i odbiera zdrowie. Alkoholizm, jak każde uzależnienie, zmienia nie tylko długość ale również jakość życia. Uzależniony traci samoocenę, często nie kontroluje swojego zachowania, zwłaszcza podczas okresów abstynencji odczuwa lęk, wyrzuty sumienia, może cierpieć na depresję, obniżone poczucie własnej wartości. W późniejszym stadium choroby pojawiają się też objawy neurologiczne - pojawiają się urojenia, psychozy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zarówno zły stan psychiczny jak i fizyczne wyniszczenie organizmu i związane z tym dolegliwości popychają alkoholika ku dalszemu piciu.. W ten sposób szuka chwilowej ucieczki od problemów.

ROZWIĄŻ TEST UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

Alkoholizm to choroba chroniczna, na którą choruje się do końca życia. Bez fachowej pomocy, odtruwania, leków zniechęcających do picia, psychoterapii bardzo trudno jest utrzymać abstynencję dożywotnio - a to jedyny sposób na wyjście z choroby. Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się bowiem tym, że osoba, która na nie cierpi, pod wpływem spożytego alkoholu traci kontrolę nad swoim zachowaniem, w tym również nad ilością spożywanych potem procentów.

Uzależnienie od alkoholu - najczęstsze mity

 • Alkoholizm jest dziedziczny - nieprawda. Dziedziczne są skłonności do wystąpienia uzależnień u danej osoby. To, że ktoś z twojej rodziny jest uzależniony od alkoholu nie oznacza, że i ciebie to spotka. Oznacza za to, że musisz bardziej uważać na niebezpieczne zachowania.

 • Nie jestem alkoholikiem, bo nie piję codziennie - nieprawda. Uzależnienie od alkoholu nie polega na tym, że pije się codziennie, odnosi się raczej do wpływu alkoholu na organizm. Alkoholicy najczęściej piją tzw. ciągami., po których następują okresy abstynencji. Okresem ciągu mogą być zarówno dwa-trzy dni, jak i tydzień, czy miesiąc. Nietrudno więc wyobrazić sobie alkoholika, który picie zaczyna w piątek po pracy, a kończy w niedzielę i w ten sposób spędza weekend.

 • Alkoholicy to ludzie z marginesu - nieprawda. Przytoczony przykład spędzania weekendu dotyczyć może różnych osób - studentów, osób pracujących, emerytów. Alkoholikiem może być każdy, a chorobę można ukrywać przed otoczeniem przez wiele lat.

 • Kobiety są bardziej narażone na alkoholizm niż mężczyźni - nieprawda. Alkoholizm to choroba, która w równym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, ludzi biednych i bogatych. Dlatego wszyscy powinni na nią uważać. Organizm kobiet gorzej toleruje alkohol i statystyczna kobieta jest bardziej pijana niż statystyczny mężczyzna, który spożył taką sama jak ona dawkę alkoholu. Ale tolerancja alkoholu to też indywidualna kwestia każdego organizmu.

 • Wypijając małe dawki alkoholu nie uzależnię się - nieprawda. Nawet picie jednego piwa czy lampki wina dziennie może doprowadzić do uzależnienia.

 • Alkoholicy piją w samotności - nieprawda. Również alkoholicy lubią pić z innymi ludźmi, szukają towarzystwa do kieliszka, chcą dobrze się bawić. Często osoby uzależnione staja się bardziej pewne siebie pod wpływem alkoholu, są duszami towarzystwa, same szukają sytuacji, w których będzie spożywany alkohol - np. często urządzają spotkania towarzyskie, wychodzą ze znajomymi, prowadzą bujne życie towarzyskie.

  Test uzależnienia od alkoholu

  Jeśli zastanawiasz się, czy grozi ci alkoholizm, rozwiąż nasz TEST UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

 • Czy podejrzewasz, że masz problem z alkoholem?
  Więcej o:
  Komentarze (2)
  Test na uzależnienie od alkoholu
  Zaloguj się
  • Lucyna Wers

   Oceniono 2 razy 2

   Alkoholik to osoba nie mogaca kontrolowac alkoholu. Mozna byc alkoholikiem pijacym lub niepijacym. Ja nie pije od pół roku, ale alkoholikiem wciaz jestem. Z alkoholizmu nie mozna sie wyleczyc, mozna jedynie przestac pic. Ale najważniejsze to uświadomić sobie problem i chcieć z nim walczyc. Mi pomogła terapia odwykowa. Byłam w prywatnym ośrodku Wsparcie w Koszalinie i ten moment uważam za najwazniejszy w swoim życiu. Zawróciłam z drogi autodestrukcji i przejrzałam na oczy. Teraz moje życie wygląda inaczej. Była to cięzka praca i długa droga przede mną, ale jestem wdzięczna za osoby, które spotkałem w ośrodku, bo pomogły mi uwierzyć w siebie.

  • optymistkadoradca

   0

   Dodaj swój ośrodek leczenia uzależnień do najlepszego rankingu Ranking ośrodków Terapii to największa baza ośrodków leczenia uzależnienia w Polsce. Ma za zadanie pomóc osobom walczącym z nałogami oraz dać im wsparcie specjalistów, oraz profesjonale porady. Dlaczego my i nasz ranking? Jako jedyni weryfikujemy opinie pacjentów o ośrodkach, więc masz pewność, że są one prawdziwe. Dbamy o treści przekazywane naszym czytelnikom, aby były jak najbardziej odpowiednie i tematyczne do różnych sytuacji. Alkohol, lekomania, narkotyki i inne uzależnienia, również behawioralne, to główne problemy naszych pacjentów, ale nie jedyne. O pomoc zwracają się osoby w podeszłym wieku, młodzież, czy ich rodzice. Wiek nie gra roli przy uzależnieniach, należy pomóc każdemu. Jeśli natomiast prowadzisz ośrodek leczenia uzależnień, możemy zaoferować Państwu dodanie się do naszej bazy. Nasz profesjonalny personel zajmie się całą resztą, wystarczy się zgłosić. Daj się znaleźć i pomóż potrzebującym w walce z uzależnieniami. osrodkiterapii.pl

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX