W jakich okolicznościach wypijesz najwięcej alkoholu?

Głośna muzyka sprawia, że picie alkoholu staje się przyjemniejsze - twierdzą naukowcy z University of Portsmouth. Badacze odkryli, że głośna muzyka ?osładza? alkohol i odciąga naszą uwagę od spożytej już ilości trunków, sprawiając, że pijemy więcej i szybciej.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 80 mężczyzn i kobiet. Uczestnikom proponowano napoje o różnej zawartości alkoholu w trzech różnych warunkach: przy głośnej muzyce, przy programie informacyjnym oraz w ciszy. Okazało się, że im głośniejszą muzykę puszczano badanym, tym słodsze wydawały się im napoje alkoholowe i tym, więcej ich wypijano.

Zobacz wideo

"Sama głośna muzyka nie może dawać takiego skutku" - poddaje w wątpliwość wyniki badań redaktor naczelny serwisu alkohol.ru Milkhail Smirnov w serwisie english.ruvr.

"Muzyka sprawia, że ludzie jej słuchający wpadają w trans. Natężenie dźwięku to kwestia drugorzędna. Znaczący jest rytm muzyki, który rozprasza uwagę, sprawiając, że jemy i pijemy więcej" - mówi

"Doznania smakowe zmieniają się także w ciemności i w wyniku zmiany temperatury powietrza" - dodaje Smirnov.

Powszechnie wiadomo, że jeśli podczas jedzenia albo picia coś rozprasza naszą uwagę, najprawdopodobniej nasza konsumpcja zwiększy się. Z tego względu dietetycy zazwyczaj zalecają, aby na czas posiłków powstrzymać się od wykonywania innych czynności tj. oglądania telewizji czy czytania gazety, tak żeby móc w pełni skoncentrować się na tym, ile rzeczywiście wrzucamy do żołądka. To samo dotyczy napojów, w tym tych zawierających alkohol. Głośna muzyka natomiast sprawia, że łatwiej nam stracić kontrolę nad własnym zachowaniem, a w rezultacie wypić więcej niż byśmy chcieli - czytamy w english.rurv.

Właściciele pubów i barów prawdopodobnie znają tę zasadę, co więcej stosują ją w praktyce, racząc nas nie tylko napojami alkoholowymi, ale także donośną muzyką płynącą z głośników.

Zobacz także:

Test na uzależnienie od alkoholu - sprawdź się!

Powiedz, gdzie cię boli brzuch, a dowiesz się dlaczego?

Naturalne dopalacze

Więcej o: