Olej arganowy - smakuje i pielêgnuje
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!
Oleju arganowego, zwanego równie¿ "z³otem Maroka", nie bez powodu nie znajdziemy w¶ród produktów najtañszych. Powstaje on bowiem z owoców arganii ¿elaznych - drzew, które rosn± i owocuj± wy³±cznie w jednym miejscu na ¶wiecie, tj. po³udniowo-zachodniej czê¶ci Maroka.
Owoce drzew arganowych wielko¶ci± przypominaj± oliwki. W ich wnêtrzu znajduj± siê orzechy zawieraj±ce nasiona, z których w³a¶nie pozyskiwany jest olej o z³ocistej barwie. Do celów kosmetycznych t³oczy siê go metod± "na zimno", co pozwala na uzyskanie najwarto¶ciowszego oleju. Z kolei ten, przeznaczony do zastosowañ kulinarnych i charakteryzuj±cy siê orzechowym aromatem, powstaje z ziaren pra¿onych.
Bogactwo witamin E i F - odm³adzaj± skórê i ³agodz± podra¿nienia
Olej arganowy znany jest przede wszystkim ze swego zbawiennego wp³ywu na skórê, w³osy i paznokcie. Dzia³anie to zawdziêcza m.in. wysokiej (dwukrotnie wy¿szej ni¿ w oliwie) zawarto¶ci witaminy E, zwanej równie¿ "witamin± m³odo¶ci", która opó¼nia procesy starzenia i wspomaga odnowê organizmu. Warto go stosowaæ zw³aszcza na skórê such± i ma³o elastyczn±, gdy¿ zapobiega jej przesuszaniu, a dodatkowo wyg³adza i poprawia jêdrno¶æ.
Ponadto w oko³o 80% sk³ada siê on z nienasyconych kwasów t³uszczowych omega-6 i omega-9 - g³ównie oleinowego i linolowego. Ten ostatni, nale¿±cy do grupy Niezbêdnych Nienasyconych Kwasów T³uszczowych (NNKT, zwanych równie¿ witamin± F), to przyjaciel wszystkich tych, którzy dbaj± o urodê. Jego niedobór mo¿e bowiem prowadziæ do: przedwczesnego starzenia siê skóry, ³amliwo¶ci i wypadania w³osów oraz rozdwajania ich koñcówek, a tak¿e rozwarstwiania siê p³ytki paznokciowej.
Ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci przeciwzapalne oraz zdolno¶æ do przyspieszania gojenia siê ran, olej arganowy czêsto poleca siê szczególnie do pielêgnacji skóry wra¿liwej i sk³onnej do podra¿nieñ. Bywa pomocny w ³agodzeniu ró¿norodnych dolegliwo¶ci, w tym m.in. odparzeñ czy te¿ problemów skórnych pojawiaj±cych siê w przebiegu takich schorzeñ jak np. ³uszczyca. Nierzadko mo¿emy go znale¼æ równie¿ w sk³adzie preparatów przeznaczonych do opalania. Ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci reguluj±ce wydzielanie tzw. sebum (czyli ³oju) mo¿e nam ponadto pomóc pozbyæ siê tr±dziku.
Czytaj równie¿:
Dieta dla skóry - od¿yw skórê od ¶rodka!
Celuj w zmarszczki - proste sposoby, aby skóra d³u¿ej zachowa³a m³odo¶æ
Zdrowa opalenizna? To mo¿liwe!
Jak go stosowaæ?
Olej arganowy mo¿emy stosowaæ niczym krem do cia³a, ale równie¿ od¿ywkê. Zadba o stan naszych w³osów, a przede wszystkim - wzmocni je, od¿ywi i nada blasku. W tym celu nale¿y go wmasowaæ we w³osy i skórê g³owy, a po up³ywie oko³o pó³ godziny zmyæ szamponem. Ponadto bêdzie doskona³ym zamiennikiem kremu do r±k, je¶li mamy problem z nadmiernie przesuszaj±c± siê skór± d³oni oraz kondycj± paznokci (s³abe, ³ami±ce siê). Mo¿na go tak¿e stosowaæ jako balsam na przesuszone usta.
Olej ten potrafi jednak wspomagaæ organizm równie¿ od wewn±trz. Dostarczanie sobie witaminy F jest bowiem wa¿ne dla naszego uk³adu krwiono¶nego. Dziêki zdolno¶ci do obni¿ania we krwi poziomu trójglicerydów oraz tzw. "z³ego" cholesterolu (frakcja LDL), a podwy¿szania stê¿enia "dobrego" cholesterolu (frakcja HDL), wspomaga ona pracê uk³adu kr±¿enia i chroni nas przed dotykaj±cymi go schorzeniami, m.in. mia¿d¿yc±. W licznych badaniach wykazano ponadto jego zdolno¶æ do poprawy odporno¶ci organizmu na infekcje, a tak¿e dzia³anie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Zwykle - w celach leczniczych - zaleca siê spo¿ywanie oleju w ilo¶ci oko³o 1 ³y¿eczki 3 razy dziennie przez 3-4 tygodnie.
Oprócz licznych walorów prozdrowotnych, olej arganowy jest równie¿ po prostu smacznym dodatkiem, np. do sa³atek, a tak¿e grillowanych warzyw, ryb czy miêsa. Aby nie straci³ swoich w³a¶ciwo¶ci nie nale¿y go podgrzewaæ. Najlepiej tu¿ przed podaniem lekko skropiæ nim potrawê, aby nadaæ jej pysznego, orzechowego aromatu.
Fakty i mity o w³osach, a tak¿e ich braku
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E