wzrok
-
Śródmózgowie - istotna część pnia mózgu. Jaką pełni rolę w organizmie człowieka i na jakie problemy jest narażone?
Śródmózgowie u człowieka to przede wszystkim ośrodek zmysłu wzroku, ale nie tylko. Tu znajduje się tzw. wodociąg mózgu i centrum regulacji napięcia mięśniowego. To część pnia mózgu, którego uszkodzenie stanowi zagrożenie życia.
-
OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka
OCT, badanie oka, to nowoczesna metoda diagnostyczna wykorzystywana w badaniu stanu siatkówki. Do jej przeprowadzenia stosowany jest skaning optyczny. Dzięki dogłębnej analizie odbicia światła w poszczególnych warstwach siatkówki, można wykryć -...
-
Zmysły. Jakie zmysły ma człowiek i jakie funkcje pełnią?
Zmysły to zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać otaczający nas świat, to one ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem i to dzięki zmysłom odczuwamy przyjemność. Jakie zmysły ma człowiek i do czego mu służą?
-
Oko - najlepszy aparat świata. Jak to działa?
Ludzkie oko to najdoskonalsze znane urządzenie służące do rejestracji obrazu. Soczewki, przesłony i matryce najnowocześniejszych kamer i aparatów tylko próbują dorównać temu, co stworzyła natura.
-
Tajemnica widzenia - same oczy nie wystarczą
Potrzebujemy nie tylko oczu, by widzieć, ale także sprawnie działających połączeń nerwowych. Dla naszego mózgu patrzenie na świat jest jednym z najbardziej absorbujących zajęć.
-
Trzy nieznane zmysły człowieka - o czym informują?
Czy wiesz, że poza pięcioma powszechnie znanymi zmysłami i wykraczającym poza ramy naukowe szóstym zmysłem, badacze wyróżniają jeszcze przynajmniej dwa, a nawet trzy inne? Stanowią one źródło cennych informacji, których nie warto lekceważyć.
-
Wady wzroku bez tajemnic
Kłopoty ze wzrokiem ma już ponad połowa populacji: od niemowląt po staruszków. Czy wiesz, na czym polegają wady wzroku i jak je korygować?
-
Jarmuż - modny, ale czy naprawdę taki zdrowy?
Jarmuż znakomicie nada się na uboższy w owoce i warzywa jesienno-zimowy sezon. Nie każdy może się nim jednak beztrosko zajadać. Co w sobie ma?
-
Retinopatia cukrzycowa
Cukrzyca to szczególna choroba metaboliczna, której przebieg trudno przewidzieć. Bardzo często rozwija się powoli nie dając żadnych objawów, a nawet jeśli ?coś zaczyna się dziać? to wielu pacjentów ignoruje problem i zgłasza się do lekarza z...
-
Kaszka kukurydziana - dla wzroku i układu odpornościowego
Kasza czy też kaszka kukurydziana bywa również nazywana polentą. Wytwarzana jest z ziarna kukurydzy, zarówno w postaci drobnego, jak i grubego grysiku. Choć nie może się poszczycić zbyt dużą zawartością witamin i minerałów, to jednak nie uczula i...
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
-
Małpia ospa już w 13 państwach. WHO opublikowało mapę
-
Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z... pieprzykami
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii?
- Czy kurkuma rzeczywiście przynosi realne korzyści zdrowotne
- "Zachorować może każdy". Ważny apel, by nie stygmatyzować zarażonych małpią ospą
- Kurzajki na dłoniach i stopach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć
- WHO ostrzega: kontakty seksualne to wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się małpiej ospy