Okuliści są zgodni, źle dobrane okulary przeciwsłonecznie to większa szkoda dla oczu, niż ich brak. Tak jak chronimy skórę przed promieniami UVA i UVB, nakładając kremy czy balsamy z filtrami przeciwsłonecznymi, tak samo powinniśmy chronić nasz wzrok. Nie każde okulary z ciemnymi szkłami są prawdziwymi okularami przeciwsłonecznymi, to znaczy takimi, które rzeczywiście są barierą dla promieni ultrafioletowych.
Promienie ultrafioletowe, docierające do Ziemi, wpadają także do naszego oka, natrafiając na światłoczułą żółtą plamkę, która odpowiada za ostrość widzenia, rozpoznawanie barw itd. Jest to delikatny organ, któremu ostre promienie słoneczne po prostu szkodzą. Konsekwencje uszkodzenia komórek oka są bardzo poważne: to pogorszony wzrok, ryzyko rozwoju chorób oczu, w tym jaskry czy czerniaka. Lepiej zapobiegać niż potem zmagać się z chorobą, a można to zrobić w miarę prosto: nosić w dni słoneczne dobre okulary.
Najistotniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oka przed promieniowaniem UV, a zatem dobre okulary to te, które są z filtrem ultrafioletowym UV400. Jak upewnić się, że nasze okulary posiadają właściwy filtr? Tak, jak sprawdzamy, dajmy na to, etykiety na produktach spożywczych, tak sprawdzajmy też, co producent napisał o swoich okularach. Odpowiednich oznaczeń szukajmy na wewnętrznej stronie zausznika, na opakowaniu, w instrukcji dołączonej do produktu lub na zawieszce. Powinniśmy znaleźć oznaczenie: UV400 (100% UV Reduction, 100% UV Block, UV100%).
Nie chcemy uprawiać kryptoreklamy, ale wydaje się, że w przypadku okularów, które są elementem tak istotnym dla naszego zdrowia, lepiej jest kupować produkty oznakowane marką, nazwą. Można wtedy sprawdzić wiarygodność producenta i to, czy nie wciska się nam bubla. Nasze oczy są, po prostu, zbyt ważne, aby o nie nie dbać.
Generalnie dobrej jakości okulary powinny mieć dołączoną do produktu informację (np. w formie przewieszki), na której znajdują się następujące oznaczenia: kraj pochodzenia, atesty i spełnione normy prawne, kategoria przyciemnienia okularów (od 0 do 4) oraz nazwa dystrybutora. Oznaczenia wskazujące na spełnienie konkretnych norm to: ISO 9001:2000, EN 1836+A1:2009, 89/686/EWG, PN-EN ISO 1232-1:2014-02 lub EN 166:2001.