Jak dobrać okulary słoneczne? Czym się kierować przy ich wyborze?

Przed nami coraz więcej słonecznych dni. Słońce będzie nam towarzyszyć teraz dłużej i cieszyć nasze oczy. No właśnie - co zrobić, aby naprawdę światło słoneczne cieszyło nasz wzrok? Odpowiedź wydaje się prosta - włożyć na nos okulary słoneczne. Ale jak dobrać okulary, aby rzeczywiście chroniły?

Okulary przeciwsłoneczne - dla zdrowych oczu

Okuliści są zgodni, źle dobrane okulary przeciwsłonecznie to większa szkoda dla oczu, niż ich brak. Tak jak chronimy skórę przed promieniami UVA i UVB, nakładając kremy czy balsamy z filtrami przeciwsłonecznymi, tak samo powinniśmy chronić nasz wzrok. Nie każde okulary z ciemnymi szkłami są prawdziwymi okularami przeciwsłonecznymi, to znaczy takimi, które rzeczywiście są barierą dla promieni ultrafioletowych.

Promienie ultrafioletowe, docierające do Ziemi, wpadają także do naszego oka, natrafiając na światłoczułą żółtą plamkę, która odpowiada za ostrość widzenia, rozpoznawanie barw itd. Jest to delikatny organ, któremu ostre promienie słoneczne po prostu szkodzą. Konsekwencje uszkodzenia komórek oka są bardzo poważne: to pogorszony wzrok, ryzyko rozwoju chorób oczu, w tym jaskry czy czerniaka. Lepiej zapobiegać niż potem zmagać się z chorobą, a można to zrobić w miarę prosto: nosić w dni słoneczne dobre okulary.

Zobacz wideo

Okulary przeciwsłoneczne - co jest ważne?

Najistotniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oka przed promieniowaniem UV, a zatem dobre okulary to te, które są z filtrem ultrafioletowym UV400. Jak upewnić się, że nasze okulary posiadają właściwy filtr? Tak, jak sprawdzamy, dajmy na to, etykiety na produktach spożywczych, tak sprawdzajmy też, co producent napisał o swoich okularach. Odpowiednich oznaczeń szukajmy na wewnętrznej stronie zausznika, na opakowaniu, w instrukcji dołączonej do produktu lub na zawieszce. Powinniśmy znaleźć oznaczenie: UV400 (100% UV Reduction, 100% UV Block, UV100%).

Nie chcemy uprawiać kryptoreklamy, ale wydaje się, że w przypadku okularów, które są elementem tak istotnym dla naszego zdrowia, lepiej jest kupować produkty oznakowane marką, nazwą. Można wtedy sprawdzić wiarygodność producenta i to, czy nie wciska się nam bubla. Nasze oczy są, po prostu, zbyt ważne, aby o nie nie dbać.

Generalnie dobrej jakości okulary powinny mieć dołączoną do produktu informację (np. w formie przewieszki), na której znajdują się następujące oznaczenia: kraj pochodzenia, atesty i spełnione normy prawne, kategoria przyciemnienia okularów (od 0 do 4) oraz nazwa dystrybutora. Oznaczenia wskazujące na spełnienie konkretnych norm to: ISO 9001:2000, EN 1836+A1:2009, 89/686/EWG, PN-EN ISO 1232-1:2014-02 lub EN 166:2001.

Jak dobrać okulary słoneczne?

  • Szkła okularów nie powinny być zbyt ciemne, ponieważ - wbrew pozorom - nie chronią oczu, lecz przeciwnie, zmuszają źrenicę do rozszerzenia się, aby wpuścić więcej światła do oka.
  • Ważny jest materiał, z którego wykonane są soczewki - najlepiej, aby były oznaczone indeksem równym lub wyższym niż 1,53. Oznacza to, że stanowią odpowiednio wysoką ochronę przed promieniami UV.
  • Jaki kształt okularów wybrać? Oprócz tego, że powinniśmy w nich stylowo wyglądać, okulary muszą dobrze zasłaniać oczy, aby zapobiegać wpadaniu promieni słonecznych z boku czy z góry. Zwróćmy na to uwagę, przymierzając różne marki.
  • Czy kolor szkieł w okularach ma znaczenie dla naszych oczu? Kolorowe szkła zawsze trochę zmieniają obraz, który widzimy. I tak: brązowe szkła powodują, że widzimy mniej niebieskiego, szare i szarozielone przyciemniają kolory, żółte i pomarańczowe wyostrzają - zatem wybór koloru szkła w okularach to sprawa naszych indywidualnych upodobań i z ochroną oczu akurat ma mało wspólnego.
  • Natomiast stopień przyciemnienia - to już co innego. Najlepsze są takie, które mają od 70 do 80 proc. przyciemnienia.
  • Okulary przeciwsłoneczne, w których będziemy prowadzić samochód, nie powinny mieć stopnia przyciemnienia powyżej 90 proc. Najlepiej też, aby były to soczewki polaryzacyjne, czyli takie, które odbijają promienie słoneczne oraz zwiększają kontrast widzenia. Okulary do prowadzenia samochodu nie mogą także ograniczać pola widzenia, a więc powinny mieć w miarę wąskie zauszniki.
  • Dobierajmy okulary stosownie do tego, jak i gdzie będziemy ich używać. Na przykład - okulary przeciwsłoneczne na rower powinny nas chronić także przed kurzem czy owadami, a więc szczelnie opasywać oczy, a okulary na żagle najlepsze są z antyrefleksami.
Więcej o: