Chłopiec po raz pierwszy trafił do lekarza, gdy miał 14 lat i skarżył się na ciągłe zmęczenie. Badania wykazały duży niedobór witaminy B12. Pomimo że podano mu zastrzyki z witaminą B12 i zalecono zmianę diety, w ciągu roku nastolatek tracił wzrok i słuch. Zarówno okuliści, jak i laryngolodzy nie znaleźli przyczyny tego stanu.
Chłopiec zupełnie stracił wzrok w wieku 17 lat. Trafił wówczas do Bristol Eye Hospital. Specjaliści z dziedziny neurookulistyki zdiagnozowali u niego neuropatię wzrokową (uszkodzenie nerwu wzrokowego), a dalsze badania wykazały, że przyczyną neuropatii były braki witamin i minerałów. U nastolatka stwierdzono niedobory kilku minerałów, przede wszystkim: niski poziom witaminy B12, witaminy D, miedzi, selenu. Jego kości charakteryzowały się bardzo niską gęstością, prawdopodobnie wynikająca z niedoboru witaminy D.
Witaminy z grupy B, to prawdziwa brygada do zadań specjalnych. O tym, jak są ważne dla organizmu mówi nasz film
Denize Atan ze szpitala w Bristolu, który leczył chłopca, powiedział, że jego pacjent żywił się głównie frytkami, chipsami, białym pieczywem, od czasu do czasu zjadał plasterek szynki lub kiełbasę. Nastolatek wyjaśnił, że miał awersję do wielu rodzajów jedzenia, a frytki i chipsy były tym, co mógł jeść bez problemu. Chłopiec najpewniej cierpi również na jedno z zaburzeń odżywiania AFRID (Avoidant/restrictive food intake disorder).
Niedobory żywieniowe są bardzo powszechne - dotykają około 2 miliardów ludzi na całym świecie. W krajach o niskim i średnim dochodzie ubóstwo jest główną przyczyną niedoborów mikroelementów i witamin. W krajach o wysokich dochodach niedobory wynikają m.in ze złego wchłaniania, złej diety oraz alkoholizmu i palenia tytoniu.
Do niedoborów witaminy D i B12 może prowadzić ponadto rosnąca popularność weganizmu, czyli diety, w której nie spożywa się ryb, mięsa, jaj i nabiału, które są głównymi źródłami tych witamin. Bez suplementów diety lub wzbogaconej żywności ścisły weganizm - podobnie jak każda inna wykluczająca część produktów dieta - może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Niedobory witaminy B1 (tiaminy), witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B3 (niacyny), witaminy B6 (pirydoksyny), witaminy B9 (kwasu foliowego), witaminy B12 (kobalaminy), żelaza, wapnia, magnezu i miedzi, które wywołują neuropatię wzrokową, często są mylone z innymi zaburzeniami. Więcej o niedoborach witamin z grupy B dowiesz się z naszego materiału: Witaminy z grupy B.
Mogą Cię zainteresować zdrowe diety