Badacze alarmują - palenie szkodzi nie tylko płucom, ale również oczom

Palacze papierosów są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku, niż osoby niepalące - alarmuje angielskie stowarzyszenie optometrystów, czyli specjalistów zajmujących się procesem widzenia i ochroną wzroku. Palenie papierosów przyspiesza rozwój zaćmy, prowadzi do uszkodzenia siatkówki oraz tzw. żółtej plamki. Zwiększa ryzyko rozwoju neuropatii.
Zobacz wideo

Specjaliści podkreślają, że palenie papierosów pogarsza stan zdrowia całego organizmu, a więc także  wzroku. Od lat okuliści przypominają, że palenie tytoniu ma związek ze stałym pogarszaniem się wzroku. Pomimo tej wiedzy palacze w Wielkiej Brytanii nadal nie wierzą w związek pomiędzy nikotyną a chorobami oczu. Tylko jedna paląca osoba na pięć przyjmuje to do świadomości - wynika z sondaży prowadzonych na zamówienie Stowarzyszenia Optometrystów w Wielkiej Brytanii. Ta niefrasobliwość oznacza, że miliony palaczy tytoniu, narażają swój wzrok na pogorszenie, a nawet skazują się na ryzyko ślepoty, mimo wielu ostrzeżeń ze strony specjalistów.

Jak papierosy niszczą wzrok?

Dym papierosowy zawiera szkodliwe substancje, podrażniające oczy. Są to, przede wszystkim, metale ciężkie, w tym ołów i miedź, które osiadają na soczewce oka. W miarę upływu lat i nawarstwiania się tych zanieczyszczeń, dochodzi do zmętnienia soczewki, czyli do zaćmy. Dym papierosowy działa zabójczo na wzrok u osób cierpiących na cukrzycę, uszkadza bowiem naczynia włosowate siatkówki. Badania wyraźnie też pokazują, że palacze są trzy razy bardziej narażeni na uszkodzenie tzw. żółtej plamki w oku, niż niepalący, a to oznacza kłopoty z centralnym widzeniem i rozróżnianiem szczegółów. Aż 16 razy bardziej są także narażeni na ryzyko nagłej utraty wzroku w wyniku neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych.

Sondaże wśród palących Brytyjczyków pokazują, że wiedza na temat związku pomiędzy paleniem papierosów a kłopotami ze wzrokiem, jest nikła. Zazwyczaj kojarzy się papierosy z nowotworami, w tym z rakiem płuc. Zaledwie 18 procent palaczy zdawało sobie sprawę z tego, że palenie papierosów grozi im ślepotą lub pogorszeniem ostrości widzenia. Konieczne wydaje się zatem szerzenie wiedzy na ten temat. Rzucenie palenia może być bowiem - jak podkreślają specjaliści - jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić dla zdrowia swoich oczu.

Co Polacy myślą o paleniu papierosów?

Raport na temat postaw społecznych wobec palenia papierosów, przygotowany przez International Tobacco Control Policy Evaluation, a opublikowany wiosną 2019 roku, pokazał wyraźnie, że palący Polacy też mają kłopot z uwierzeniem w to, że tytoń szkodzi. Aż 15 procent palaczy nie widzi związku pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem płuc. Nie przyjmują też do wiadomości, że nikotyna niszczy oskrzela. Co trzeci palacz nie widzi bowiem związku pomiędzy nałogiem a częstymi zapaleniami oskrzeli. W dodatku prawie co czwarty palacz w Polsce wierzy w mit, że papierosy mentolowe szkodzą mniej niż te tradycyjne.

Według raportu The Tobacco Atlas w naszym kraju z powodu chorób, wywołanych paleniem papierosów, umiera rocznie 71 600 osób. Po papierosy sięga codziennie 40 tys. dzieci w wieku od 10 do 14 lat i aż 8,2 mln dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 lat. Według danych ONZ papierosy są odpowiedzialne za ponad 7 mln zgonów rocznie.

Źródło: BBC News, International Tobacco Control Policy Evaluation Projekt, The Tobacco Atlas

Więcej o: