Specjaliści podkreślają, że palenie papierosów pogarsza stan zdrowia całego organizmu, a więc także wzroku. Od lat okuliści przypominają, że palenie tytoniu ma związek ze stałym pogarszaniem się wzroku. Pomimo tej wiedzy palacze w Wielkiej Brytanii nadal nie wierzą w związek pomiędzy nikotyną a chorobami oczu. Tylko jedna paląca osoba na pięć przyjmuje to do świadomości - wynika z sondaży prowadzonych na zamówienie Stowarzyszenia Optometrystów w Wielkiej Brytanii. Ta niefrasobliwość oznacza, że miliony palaczy tytoniu, narażają swój wzrok na pogorszenie, a nawet skazują się na ryzyko ślepoty, mimo wielu ostrzeżeń ze strony specjalistów.
Dym papierosowy zawiera szkodliwe substancje, podrażniające oczy. Są to, przede wszystkim, metale ciężkie, w tym ołów i miedź, które osiadają na soczewce oka. W miarę upływu lat i nawarstwiania się tych zanieczyszczeń, dochodzi do zmętnienia soczewki, czyli do zaćmy. Dym papierosowy działa zabójczo na wzrok u osób cierpiących na cukrzycę, uszkadza bowiem naczynia włosowate siatkówki. Badania wyraźnie też pokazują, że palacze są trzy razy bardziej narażeni na uszkodzenie tzw. żółtej plamki w oku, niż niepalący, a to oznacza kłopoty z centralnym widzeniem i rozróżnianiem szczegółów. Aż 16 razy bardziej są także narażeni na ryzyko nagłej utraty wzroku w wyniku neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych.
Sondaże wśród palących Brytyjczyków pokazują, że wiedza na temat związku pomiędzy paleniem papierosów a kłopotami ze wzrokiem, jest nikła. Zazwyczaj kojarzy się papierosy z nowotworami, w tym z rakiem płuc. Zaledwie 18 procent palaczy zdawało sobie sprawę z tego, że palenie papierosów grozi im ślepotą lub pogorszeniem ostrości widzenia. Konieczne wydaje się zatem szerzenie wiedzy na ten temat. Rzucenie palenia może być bowiem - jak podkreślają specjaliści - jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić dla zdrowia swoich oczu.
Raport na temat postaw społecznych wobec palenia papierosów, przygotowany przez International Tobacco Control Policy Evaluation, a opublikowany wiosną 2019 roku, pokazał wyraźnie, że palący Polacy też mają kłopot z uwierzeniem w to, że tytoń szkodzi. Aż 15 procent palaczy nie widzi związku pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem płuc. Nie przyjmują też do wiadomości, że nikotyna niszczy oskrzela. Co trzeci palacz nie widzi bowiem związku pomiędzy nałogiem a częstymi zapaleniami oskrzeli. W dodatku prawie co czwarty palacz w Polsce wierzy w mit, że papierosy mentolowe szkodzą mniej niż te tradycyjne.
Według raportu The Tobacco Atlas w naszym kraju z powodu chorób, wywołanych paleniem papierosów, umiera rocznie 71 600 osób. Po papierosy sięga codziennie 40 tys. dzieci w wieku od 10 do 14 lat i aż 8,2 mln dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 lat. Według danych ONZ papierosy są odpowiedzialne za ponad 7 mln zgonów rocznie.
Źródło: BBC News, International Tobacco Control Policy Evaluation Projekt, The Tobacco Atlas