Bariatra - specjalista od leczenia otyłości. Jego pacjenci często wymagają radykalnych rozwiązań

Bariatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem otyłości, która jest chorobą zagrażającą życiu. Wraz z epidemią nadwagi i otyłości coraz więcej pacjentów musi korzystać z jego pomocy i coraz popularniejsza staje się chirurgia bariatryczna.
Zobacz wideo

Bariatra zajmuje się leczeniem otyłości, czyli stanu, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. ciała mężczyzny, bądź ponad 25 proc. ciała kobiety. Konsultacja u bariatry jest wskazana bezwzględnie i pilnie, gdy wskaźnik BMI wynosi 40 lub więcej: to tak zwana otyłość olbrzymia, zagrażająca bezpośrednio życiu. W przypadku osób bardzo młodych zaleca się kontakt z tym specjalistą także w przypadku nadwagi.

Nadwagę klasyfikuje się przy BMI>25, a otyłość przy BMI>30.

Otyłość podzielono dodatkowo na klasy, isstotne choćby przy wyborze metody leczenia:

  • BMI>30 – otyłość I stopnia,
  • BMI>35 – otyłość II stopnia,
  • BMI>40 – otyłość III stopnia lub otyłość olbrzymia.

Bariatra - łatwiej go spotkać w telewizji niż przychodni rejonowej

Głównie dzięki bardzo popularnym programom typu reality show z udziałem osób otyłych w USA czy Wielkiej Brytanii, wielu Polaków mogło lepiej przyjrzeć się pracy bariatry. Doktor Younan Nowzaradan, pochodzący z Iranu najsłynniejszy amerykański bariatra (praktykuje w wielu szpitalach w Houston, w tym w First Street Hospital, Doctors Hospital at Tidwell, Renaissance Hospital, Surgery Specialty Hospital, University General Hospital i St Joseph Medical Center) ratuje od śmierci otyłych Amerykanów. Daje im szansę na normalne dosłownie - drugie życie, ale zarazem pokazuje, jak ciężka jest droga do zdrowia, przezwyciężanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych, skomplikowane zabiegi bariatryczne i możliwe powikłania. Przede wszystkim dowodzi, że otyłość nie bierze się "z powietrza", sukces zależy głównie od chorego, a pierwotnym źródłem olbrzymiego nadmiaru kilogramów bywa niejednokrotnie brak miłości, akceptacji, zaburzenia psychiczne i emocjonalne... Zaledwie 5 proc. pacjentów z otyłością olbrzymią, mimo przejścia nowoczesnej operacji bariatrycznej, udaje się ocalić przed nawrotem problemów i przedwczesnym zgonem.

Operacje zmniejszenia żołądka lub jego objętości przeznaczone są dla osób z tzw. otyłością olbrzymiąOperacje zmniejszenia żołądka lub jego objętości przeznaczone są dla osób z tzw. otyłością olbrzymią Shutterstock

Niestety, o pracy bariatry dowiadujemy się siedząc przed telewizorem, niejednokrotnie przegryzając coś niezdrowego, czyli robimy dokładnie to, co wielu pacjentów zaprowadziło prostą ścieżką do gabinetu specjalisty. Tymczasem w Polsce droga do lekarza raczej jest wyboista.

Bariatra - w dużych ośrodkach

Ponad 60 proc. mężczyzn, prawie połowa kobiet i co piąte dziecko ma już w Polsce problem z nadwagą, bądź otyłością. Z pewnością nie przybywa gabinetów bariatrycznych stosownie do zapotrzebowania. Bariatria to specjalizacja wciąż umiarkowanie popularna w naszym kraju i poradnie bariatryczne to rzadkość, zarezerwowana niemal wyłącznie dla największych miast. Do państwowej poradni lub prywatnej, ale mającej umowę z NFZ, skierowanie zasadniczo musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu . Zdarzają się bardzo rzadko dni otwarte, pierwsze konsultacje bez skierowania, ale lepiej upewnić się telefonicznie, czy istnieje taka możliwość, bo w związku z ogromnym zainteresowaniem poradniami odbywa się to w ten sposób coraz rzadziej.

Chociaż bariatrów wciąż brakuje, sytuacja dla pacjentów jednak systematycznie się poprawia. Specjalistów przybywa. Obecnie w Polsce w kilkudziesięciu szpitalach wykonuje się ok. 3 tysięcy operacji bariatrycznych rocznie. Wszystkie operacje są refundowane przez NFZ. Trudno to porównać do sytuacji z początku XXI wieku, gdy bariatria dopiero raczkowała, a na refundację nie było szans. Ocenia się, że operacji bariatrycznej może potrzebować ok. 700 tysięcy rodaków, cierpiących na otyłość III stopnia.

Operacje bariatryczne wykonuje się także u osób chorych na otyłość II stopnia ze schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np.:

Wystarczy zmienić styl życia?

U większości ludzi prawidłową wagę można uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń. Wówczas nie ma konieczności stałej opieki bariatry: wystarcza konsultacja i wskazówki dla lekarza rodzinnego czy samego pacjenta. Bariatra leczy przede wszystkim osoby, u których otyłość nie poddaje się klasycznemu leczeniu, zazwyczaj w związku z innymi problemami zdrowotnymi. Wówczas terapia musi przebiegać wieloetapowo i obejmuje najczęściej różnorodne działania, w tym leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (np. zmniejszenie żołądka). Oczywiście, nikt trwale nie schudnie bez wysiłku: zmiany stylu życia i aktywności fizycznej. Są jednak sytuacje, że takie działania to za mało. Wówczas musi wkroczyć bariatra.

Choroby, które sprzyjają otyłości

Audiolog, pulmonolog, urolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: