Bariatra zajmuje się leczeniem otyłości, czyli stanu, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. ciała mężczyzny, bądź ponad 25 proc. ciała kobiety. Konsultacja u bariatry jest wskazana bezwzględnie i pilnie, gdy wskaźnik BMI wynosi 40 lub więcej: to tak zwana otyłość olbrzymia, zagrażająca bezpośrednio życiu. W przypadku osób bardzo młodych zaleca się kontakt z tym specjalistą także w przypadku nadwagi.
Nadwagę klasyfikuje się przy BMI>25, a otyłość przy BMI>30.
Otyłość podzielono dodatkowo na klasy, isstotne choćby przy wyborze metody leczenia:
Głównie dzięki bardzo popularnym programom typu reality show z udziałem osób otyłych w USA czy Wielkiej Brytanii, wielu Polaków mogło lepiej przyjrzeć się pracy bariatry. Doktor Younan Nowzaradan, pochodzący z Iranu najsłynniejszy amerykański bariatra (praktykuje w wielu szpitalach w Houston, w tym w First Street Hospital, Doctors Hospital at Tidwell, Renaissance Hospital, Surgery Specialty Hospital, University General Hospital i St Joseph Medical Center) ratuje od śmierci otyłych Amerykanów. Daje im szansę na normalne dosłownie - drugie życie, ale zarazem pokazuje, jak ciężka jest droga do zdrowia, przezwyciężanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych, skomplikowane zabiegi bariatryczne i możliwe powikłania. Przede wszystkim dowodzi, że otyłość nie bierze się "z powietrza", sukces zależy głównie od chorego, a pierwotnym źródłem olbrzymiego nadmiaru kilogramów bywa niejednokrotnie brak miłości, akceptacji, zaburzenia psychiczne i emocjonalne... Zaledwie 5 proc. pacjentów z otyłością olbrzymią, mimo przejścia nowoczesnej operacji bariatrycznej, udaje się ocalić przed nawrotem problemów i przedwczesnym zgonem.
Operacje zmniejszenia żołądka lub jego objętości przeznaczone są dla osób z tzw. otyłością olbrzymią Shutterstock
Niestety, o pracy bariatry dowiadujemy się siedząc przed telewizorem, niejednokrotnie przegryzając coś niezdrowego, czyli robimy dokładnie to, co wielu pacjentów zaprowadziło prostą ścieżką do gabinetu specjalisty. Tymczasem w Polsce droga do lekarza raczej jest wyboista.
Ponad 60 proc. mężczyzn, prawie połowa kobiet i co piąte dziecko ma już w Polsce problem z nadwagą, bądź otyłością. Z pewnością nie przybywa gabinetów bariatrycznych stosownie do zapotrzebowania. Bariatria to specjalizacja wciąż umiarkowanie popularna w naszym kraju i poradnie bariatryczne to rzadkość, zarezerwowana niemal wyłącznie dla największych miast. Do państwowej poradni lub prywatnej, ale mającej umowę z NFZ, skierowanie zasadniczo musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu . Zdarzają się bardzo rzadko dni otwarte, pierwsze konsultacje bez skierowania, ale lepiej upewnić się telefonicznie, czy istnieje taka możliwość, bo w związku z ogromnym zainteresowaniem poradniami odbywa się to w ten sposób coraz rzadziej.
Chociaż bariatrów wciąż brakuje, sytuacja dla pacjentów jednak systematycznie się poprawia. Specjalistów przybywa. Obecnie w Polsce w kilkudziesięciu szpitalach wykonuje się ok. 3 tysięcy operacji bariatrycznych rocznie. Wszystkie operacje są refundowane przez NFZ. Trudno to porównać do sytuacji z początku XXI wieku, gdy bariatria dopiero raczkowała, a na refundację nie było szans. Ocenia się, że operacji bariatrycznej może potrzebować ok. 700 tysięcy rodaków, cierpiących na otyłość III stopnia.
Operacje bariatryczne wykonuje się także u osób chorych na otyłość II stopnia ze schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np.:
U większości ludzi prawidłową wagę można uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń. Wówczas nie ma konieczności stałej opieki bariatry: wystarcza konsultacja i wskazówki dla lekarza rodzinnego czy samego pacjenta. Bariatra leczy przede wszystkim osoby, u których otyłość nie poddaje się klasycznemu leczeniu, zazwyczaj w związku z innymi problemami zdrowotnymi. Wówczas terapia musi przebiegać wieloetapowo i obejmuje najczęściej różnorodne działania, w tym leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (np. zmniejszenie żołądka). Oczywiście, nikt trwale nie schudnie bez wysiłku: zmiany stylu życia i aktywności fizycznej. Są jednak sytuacje, że takie działania to za mało. Wówczas musi wkroczyć bariatra.
Choroby, które sprzyjają otyłości
Audiolog, pulmonolog, urolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich
Dołącz do nas na Facebooku!