Polacy coraz grubsi, ale wciąż nie w czołówce

22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. Może to dobry moment, by pomyśleć o pożegnaniu z nadmiarem kilogramów?

Otyłość staje się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie, mimo że codziennie miliony ludzi na świecie wypowiadają wojnę swoim zbędnym kilogramom. W Polsce blisko 60% osób powyżej pięćdziesiątego roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Niestety, te wskaźniki rosną. Co więcej, sytuacja pogarsza się, a związane z nią choroby cywilizacyjne będą w przyszłości dominującym problemem zdrowotnym. Pamiętajmy zatem, że otyłość jest przyczyną zarówno chorób serca, jak i cukrzycy typu II. Około 90% diabetyków cierpi na otyłość brzuszną, która utrudnia walkę z cukrzycą.

Otyłość niepokojąco narasta wśród ludzi młodych, ale także i dzieci. W wielu przypadkach ma podłoże genetyczne, ale ważną rolę odgrywa przede wszystkim styl życia oraz właściwa dieta.

Szczególnie groźnej dla zdrowia otyłości brzusznej zwykle towarzyszy podwyższony poziom cholesterolu i inne zaburzenia lipidowe. Właśnie one są drugim po nadciśnieniu tętniczym czynnikiem ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Zatem, gdy u kobiety obwód tali przekracza 89 cm, a u mężczyzny 102 cm, powinna włączyć się lampka ostrzegawcza. To już nie tylko problem estetyczny, ale i zagrożenie zdrowia oraz życia.

W przypadku osób z nadwagą pomocy i porady co do bezpiecznych sposobów jej zrzucenia powinien udzielić lekarz pierwszego kontaktu (lub pokierować dalej). Jeśli cierpisz na otyłość, czas na konsultację z lekarzem bariatrą.

Więcej o: