Olejek kamforowy - jego właściwości i zastosowanie

Olejek kamforowy to jeden z najstarszych znanych ludzkości produktów naturalnych stosowanych w medycynie i kosmetyce. Ten niezwykły olejek eteryczny pochodzi z Azji południowo-wschodniej i pozyskiwany jest z drzewa kamforowego poprzez destylację kory i korzeni. Charakteryzuje go intensywny orzeźwiający zapach przypominający ten z eukaliptusa. Dzięki swoim specyficznym właściwościom olejek kamforowy służy zarówno w kosmetyce, jak i do leczenia wielu schorzeń oraz do profilaktyki.

Olejek kamforowy – skąd się bierze?

Aby uzyskać ten cenny produkt destyluje się korę oraz korzenie dwóch gatunków drzewa kamforowego: cynamonowca kamforowego (Cinnamomum Camphora) lub Dryobalanops Camphora. Pozyskiwane z nich olejki  kamforowe nieznacznie się różnią, ale oba mają podobne właściwości. Wawrzynowate, bo do takiej rodziny zaliczają się drzewa kamforowe, rosną w południowych Chinach, w Japonii, Wietnamie i na Tajwanie. Uprawia się go w prawie całej południowo-wschodniej Azji, w Australii, Afryce, Europie i Ameryce Północnej. To drzewo jest niezwykle długowieczne, podobno dożywa nawet 1000 lat.

Cenne właściwości olejku kamforowego

Najwcześniej zauważono antywirusowe i antyseptyczne właściwości olejku. W Azji pierwsi zaczęli go używać pasterze, którzy smarowali nim ciało, aby zapobiegać infekcjom i zakażeniom. Tłusty filtr chronił ich skórę także przed wiatrem i chłodem. Pomysł rozpowszechnił się dzięki podróżnikom i olejek kamforowy zaczęli z ogromną chęcią wykorzystywać europejscy medycy.

W skład olejku kamforowego wchodzą alkohol, borneol, kamfen, kamfora, terpeny, safrole i pinen (są to organiczne związki chemiczne).

Działanie olejku kamforowego w zapobieganiu i leczeniu schorzeń zasadza się na jego działaniu przeciwgrzybicznym i antywirusowym. Smaruje się nim okolice zakażonych miejsc, aby je zdezynfekować. Rozgrzewające działanie olejku kamforowego pomaga w stanach obniżonej odporności, pomagając zwalczyć infekcje. W formie lotnej wspomaga odkrztuszanie oraz ułatwia oddychanie.

Posmarowana nim skóra wyraźnie się rozgrzewa, pobudza się krążenie krwi. Działa więc wzmacniająco i rozkurczowo. Olejek kamforowy uśmierza miejscowy ból, łagodzi też stan zapalny ucha oraz udrażnia przewód słuchowy.

Zastosowanie olejku w kosmetyce

Olejek kamforowy jest składnikiem wielu gotowych kosmetyków. Znajdziemy go w płynach do czyszczenia twarzy i do demakijażu, w maseczkach, w kremach do cery ziemistej lub trądzikowej, może być składnikiem serum, a także kremów do stóp. Olejek kamforowy dodawany jest ponadto do pomadek i balsamów do ust i ciała. Przemysł perfumeryjny dodaje olejek kamforowy do dezodorantów, antyperspirantów, perfum, pachnących olejków do kąpieli.

Olejek kamforowy:

Zafunduj sobie odrobinę relaksu. Przygotuj odżywczą maskę do kąpieli i ciesz się nieziemsko gładką skórą

 

Stosowanie olejku kamforowego w domu

Olejek kamforowy możemy samodzielnie dodawać do innych kosmetyków, do kąpieli wodnej, nacierać nim skórę głowy, aplikować punktowo na skórę, jeśli chcemy złagodzić na przykład mięśni lub stawów. Do oczyszczania twarzy wystarczy zaledwie kilka kropel wylać na wacik i przetrzeć nim twarz. Dobrze robi nacieranie olejkiem skóry na łokciach, kolanach i piętach, gdy chcemy się pozbyć zrogowaciałego naskórka.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie olejku kamforowego jest użycie go jako naturalnego odświeżacza powietrza w domu. Dodajmy olejek do nawilżacza powietrza, umieśćmy w worku odkurzacza lub w kominku do aromaterapii, a nasz dom będzie pięknie pachniał. A przy okazji zabije zarazki.

Jeśli lubimy same przygotowywać sobie kosmetyki to olejek kamforowy będzie idealnym dodatkiem do kremu, balsamu czy szamponu. Olejek sprawdzi się także przy masażu ciała orzeźwiając skórę i dodając nam energii. A działanie antybakteryjne olejku sprawdzi się przy dezynfekcji rąk lub okolic skaleczeń.

Gdzie kupić olejek kamforowy?

Produkt dostępny jest w aptekach, kosztuje niewiele (kilka złotych), zatem warto po niego sięgać i wykorzystywać jego naturalne możliwości.

Więcej o: