Krem ochronny na zimę. Jak zadbać o zdrową skórę zimą?

Mimo że do zimy jeszcze daleko, już dziś warto pomyśleć nad kremem do pielęgnacji i ochrony skóry. Mróz i suche powietrze z pewnością nie wpływają pozytywnie na jej kondycję, a długotrwałe narażanie skóry na niekorzystne, zimowe czynniki środowiskowe może wywoływać uczucie pieczenia i swędzenia. Według specjalistów, najlepszym rozwiązaniem będzie więc aplikowanie kremu nawilżającego i natłuszczającego, który skutecznie uchroni skórę przed mroźnym powietrzem. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kremie ochronnym na zimę? Czym należy się kierować przy wyborze kosmetyków ochronnych?

Ochrona skóry zimą - czy naprawdę konieczna?

W niskiej temperaturze gruczoły łojowe skóry wytwarzają zdecydowanie mniej sebum, co skutkuje słabszym natłuszczeniem, odwodnieniem i wysuszeniem. Skóra nie lubi także gwałtownych zmian temperatury - czego w zimie nie da się niestety uniknąć. Aby zabezpieczyć ją przed tymi niekorzystnymi efektami należy więc ją dodatkowo wspierać. Jesień jest więc idealnym czasem na zapoznanie się z ofertą producentów dostępnych na rynku kremów głęboko nawilżających. Wiele poradników zaleca, aby wybierać kremy jak najtłustsze. Mogą jednak one sprawiać, że cera będzie wyglądała na przemęczoną. Okazuje się jednak, że kupując krem ochronny na zimę warto zwracać uwagę na jego składniki. Najbardziej naturalnymi i jednocześnie najskuteczniejszymi środkami ochrony skóry są olejki - np. olejek jojoba.

Aby skutecznie chronić skórę zimą należy także wybierać krem pod kątem jego ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Śnieg znakomicie odbija i rozprasza promienie słońca (to dlatego większość osób mruży oczy patrząc w słoneczny dzień na śnieg), które trafiają następnie na skórę. Dlatego też krem powinien zawierać filtr przed promieniowaniem UVA - minimum SPF 15. Zapobiegnie to przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu niechcianych zmarszczek.

Krem nawilżający na zimę - czym się kierować przy wyborze?

Wybierając ochronny krem na zimę nie zawsze warto sugerować się jedynie ceną produktu czy jego marką. Dużo bardziej istotne są jego składniki, gdyż to właśnie od nich zależy stopień ochrony skóry, a także łagodzenie negatywnych skutków wywołanych skokiem temperatury (np. podczas wychodzenia z mieszkania lub biura na mróz). Jakich zatem składników szukać na odwrocie opakowania kremów ochronnych na zimę? Oto kilka najważniejszych:

  • Witamina A oraz witamina E - zima to okres, w którym skóra powinna być wzmacniania właśnie tymi witaminami. Są szczególnie ważne dla osób z suchą cerą, gdyż zapobiegają pękaniu skóry, a także skutecznie ją regenerują i odżywiają.
  • Naturalne oleje - są szczególnie ważne w kontekście ochrony skóry przed wpływem niskiej temperatury. Dogłębnie natłuszczają skórą oraz wzmacniają jej strukturę. Najlepsze właściwości natłuszczające wykazuje olej sezamowy oraz olej z jojoba.
  • Masło Shea - jest to pierwszy z najważniejszych składników, które powinny znaleźć się w składzie kremów ochronnych na zimę. Masło Shea uzupełnia niedobór lipidów, które są w okresie zimy neutralizowane, a także znakomicie nawilża, natłuszcza i regeneruje skórę. Składnik ten umożliwia również tworzenie się na powierzchni skóry cienkiego filmu kremowego zabezpieczającego ją przed mrozem.
  • Składniki działające jako filtr UV - na składnik ten powinny zwrócić szczególną uwagę te osoby, które spędzają dużo czasu na dworze, gdzie skóra narażona jest na nadmiarowe oddziaływanie szkodliwego promieniowania UVA. Najlepsze będą kremy z filtrem SPF 15 lub wyższym.
  • Panthenol i alantoina - te tajemniczo brzmiące składniki odpowiedzialne są przede wszystkim za łagodzenie podrażnień skóry wywołanych gwałtownymi skokami temperatur.

Nawilżający krem do rąk z gliceryny. Idealny na chłodniejsze dni

Ochrona skóry zimą - usta, stopy i dłonie

Warto pamiętać, że w trakcie zimowych miesięcy cierpi nie tylko skóra na twarzy. Ważna jest także ochrona między innymi dłoni, stóp czy ust. Do ochrony tych pierwszych najlepiej sprawdzą się wosk pszczeli, masło karite oraz wszystkie inne kremy zawierające witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Zbyt rzadkie nawilżanie skóry dłoni zimą może powodować jej zaczerwienienia, a nawet bolesne pęknięcia.

Częstym problemem zimą są spierzchnięte usta. Najlepszym rozwiązaniem dla ich ochrony będzie tłusta pomadka, którą zakupić można w większości drogerii. Warstwa lipidowa zabezpieczy skórę ust przed nadmierną utratą wody.

Wiele osób bagatelizuje w okresie zimowym ochronę skóry stóp. Pomimo tego, że nie są one bezpośrednio narażone na mróz oraz promienie słoneczne, warto zadbać również o nie. W zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie regularne smarowanie ich nawilżającym kremem ochronnym.

Więcej o: