Jak dbać o skórę zimą? 5 kroków domowej pielęgnacji

KS
12.02.2018 11:00
Zimowa pielęgnacja

Zimowa pielęgnacja (Shutterstock/ Zimowa pielęgnacja)

Skóra zimą narażona jest na wiele niekorzystnych czynników, jak np. duże różnice temperatury pomiędzy powietrzem na zewnątrz a wewnątrz, mroźny wiatr czy smog. Jak odżywić skórę zimą, by wyglądała zdrowo? Podpowiadamy, jakie czynności pielęgnacyjne warto stosować w domu.

Złuszczanie

Złuszczanie to jeden z najważniejszych kroków i nie powinno się o nim zapominać. Dobierz peeling odpowiedni do swojego typu skóry - kawitacyjny lub enzymatyczny dla skóry wrażliwej i delikatnej, średnioziarnisty do skóry tłustej na twarzy lub gruboziarnisty do ciała. W złuszczaniu mogą również pomóc specjalne szczotki, którymi wykonuje się masaże całego ciała. Szczotkowanie skóry pomaga również pobudzić krążenie, co przyda się w następnych krokach.

Domowa pielęgnacja zimąDomowa pielęgnacja zimą kolaż redakcja, materiały partnerów

 

Nawilżanie

Bez względu na to, czy masz tłustą, suchą czy mieszaną skórę - nawilżenie jest obowiązkowym krokiem zimą. O tej porze roku jesteśmy narażeni na wysuszające wiatry i niekorzystnie niskie temperatury. Dodatkowo smog w powietrzu również wysusza skórę. Dobierz krem nawilżający do swojego typu cery oraz nie zapomnij o nawilżającym balsamie do ciała. 

Odżywianie 

Zimą dobrze sprawdzają się kosmetyki z gliceryną, proteinami jedwabiu, masłem shea, olejem z awokado czy kokosa oraz witaminami A, E i C. Jednak kosmetyki to nie wszytko - bardzo ważna dla skóry jest także odpowiednia dieta. Nie powinno w niej brakować zdrowych tłuszczów, które chronią komórki, ale także bogatych w wartości odżywcze podrobów oraz sezonowych warzyw. Nie zapominaj także o piciu dużych ilości wody.

Nawilżanie i odżywianieNawilżanie i odżywianie kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. shutterstock

Wygładzanie

Ten krok dedykujemy przede wszystkim ustom i dłoniom, o których pielęgnacji często zapominamy. Przesuszona skóra na nich często pęka i łuszczy się. Aby temu zapobiec warto stosować kremy wygładzające i nawilżające oraz tłuste balsamy do ust. Smaruj dłonie i usta przed każdym wyjściem z domu, aby zapobiegać ich przesuszeniu. 

Zabezpieczenie 

Ostatnim krokiem, którego nie powinniśmy pomijać jest zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Zimą nie powinniśmy zapominać o kremie z filtrem UV. Po mieście wystarczy filtr SPF 15, ale wyjeżdżając na urlop na stok warto zaopatrzyć się w ten o współczynniku SPF 30 lub wyższy. Na rynku pojawia się również coraz więcej kremów, które chronią skórę przed zanieczyszczeniami powietrza, np. pyłem czy smogiem. Można również pomyśleć o zakupie maski antysmogowej. 

Ochrona przed zimąOchrona przed zimą kolaż redakcja, materiały partnerów

Poniżej znajdziesz również zabiegi kosmetyczne warte polecenia szczególnie zimą.

Więcej o: