Niewa¿ne czy masz objawy infekcji i wykonany test. W przypadku zawa³u, czêsto wspó³istniej±cego z zaka¿eniem COVID-19, twoje ¿ycie jest zawsze zagro¿one, wiêc trzeba dzia³aæ szybko. Jak go rozpoznaæ, przypomina ratownik medyczny Adrian Zadorecki.
Od pa¼dziernika mamy w Polsce ¶miertelno¶æ najwy¿sz± od czasów II wojny ¶wiatowej. Co tydzieñ tracimy ponad wcze¶niejsze normy jakby mieszkañców ma³ego miasteczka. Przyczynia siê do tego COVID-19, nawet je¶li to nie on zabija.
By³o tak pysznie, ¿e nie da³e¶ rady siê powstrzymaæ? W wielu domach s± dzi¶ ofiary biesiadowania. Jak sobie szybko ul¿yæ? Jak unikn±æ gro¼nego odwodnienia? Podpowiadamy!
Rêcznik w miarê czysty, nie ¶mierdzi, przyjemny w dotyku, wiêc nadaje siê jeszcze do u¿ytku? Naukowcy s± innego zdania. Okre¶lili do¶æ precyzyjnie, ile czasu mo¿na go bezpiecznie u¿ywaæ. Lepiej to sprawd¼!
Mamy i babcie podaj± chorym rosó³, by szybciej wrócili do formy. Wydaje siê, ¿e to dzia³a. Poprawa samopoczucia to tylko efekt placebo? Naukowcy wziêli rosó³ pod lupê, uwzglêdniaj±c nie tylko sk³ad po¿ywnej zupy, ale ró¿ne jej cechy, które mog± mieæ wp³yw na zdrowie. Oto wyniki badañ.
Dziesiêciolatka, ktora trafi³a do szpitala po tym, jak zemdla³a na placu zabaw, okaza³a siê byæ pijan±. Czy na pewno powinno nas to szokowaæ? Polskie dzieci pij± sporo i coraz wcze¶niej.
Które schorzenia objawiaj± siê bólem brzucha, wzdêciami, zaburzeniami wypró¿niania? Jak odró¿niæ niegro¼ne dolegliwo¶ci od sygna³ów chorobowych, wyja¶nia gastroenterolog dr hab. n. med. Micha³ Lipiñski.
Niemieccy naukowcy wykryli obecno¶æ toksycznych zwi±zków pochodz±cych z plastiku w organizmach 97 proc. badanych dzieci. Tygodniowo ka¿dy z nas nie¶wiadomie zjada ok. piêciu gramów plastiku, bo zawiera go woda i produkty spo¿ywcze. To ju¿ wiêcej ni¿ alarm.
Nie mo¿esz dostaæ siê do specjalisty? Nie masz czasu je¼dziæ od placówki do placówki i byæ odprawianym z kwitkiem? Teraz, jak obiecuje NFZ, jeden telefon ma rozwi±zaæ wszystkie twoje problemy.
Choroby kr±¿enia to g³ówny zabójca w naszym kraju, dlatego o sercu powinni¶my my¶leæ ciep³o nie tylko w jego dniu. Zobacz film, który w niezwykle przyjazny sposób o tym przypomina. Powsta³ w Rzeszowie, ale warto, by zobaczy³a go ca³a Polska.
Pojawiaj± siê w ka¿dym wieku, u obu p³ci i mog± sygnalizowaæ ró¿ne problemy ze zdrowiem. Czy uderzenia gor±ca mog± byæ gro¼ne? Co oznaczaj± i jak skutecznie je po¿egnaæ? Zapytali¶my doktora Micha³a Domaszewskiego, lekarza rodzinnego. Ta wiedza siê przydaje.
"Ka¿dy tak ma". "Samo przejdzie". "To od krêgos³upa". Ilu Polaków, tyle opinii na temat drêtwienia koñczyn. Nie brakuje te¿ takich, by zaraz wzywaæ pogotowie, bo to mo¿e byæ udar lub zawa³. Kto ma racjê? Zapytali¶my lekarza.
Wierzysz, ¿e "wszyscy tak maj± i nie ma siê czym martwiæ"? My, dla pewno¶ci, zapytali¶my lekarza, czy to rzeczywi¶cie b³aha dolegliwo¶æ, czy ju¿ objaw choroby. Gro¼niejsze "paj±czki z odnogami" czy zygzaki? Lepiej to sprawdziæ!
Chocia¿ najbardziej boimy siê nowotworów, g³ównym zabójc± kobiet i mê¿czyzn w Polsce s± choroby kr±¿enia. Wiele z nich mo¿na skutecznie leczyæ, ale trzeba je na czas rozpoznaæ i w³a¶ciwie interpretowaæ sygna³y, które wysy³a organizm. Co z czêst± dolegliwo¶ci±, czyli ko³ataniem serca? Dr Micha³ Domaszewski, lekarz rodzinny, wyja¶nia.
Wierzysz, ¿e - jak w reklamie - po³kniesz tabletkê bez recepty i rozwi±¿esz problem nie¶wie¿ego oddechu? Dr Micha³ Domaszewski, lekarz rodzinny, studzi nieuzasadniony optymizm.