Zatkane ucho - mały wielki problem

Zatkane ucho to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości, z którymi niemal każdy z nas zetknął się przynajmniej raz w życiu. Z jednej strony mamy wrażenie, że nie jest ona na tyle niebezpieczna, aby konieczne było szukanie pomocy lekarskiej, z drugiej jednak zatkane ucho znacząco obniża nasz komfort życia, gdy zaś towarzyszą mu szumy - staje się nie do wytrzymania. Jak sobie z nim radzić?

Zatkane ucho - przyczyny

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest ustalenie przyczyn naszych problemów z zatkanym uchem, jeśli bowiem nie ustalimy, co odpowiada za ten stan, nie będziemy też w stanie dopasować odpowiednich środków zaradczych.

Najczęściej ucho jest zatkane woskowiną, a więc wydzieliną, która gromadzi się w nim naturalnie i nie musi być nawet usuwana, w zdecydowanej większości przypadków bowiem oczyszcza się nawet bez pomocy z zewnątrz. Niestety, gdy w przewodach słuchowych gromadzi się ona w nadmiarze, nasz organizm nie radzi sobie najlepiej z jej oczyszczaniem. Co więcej, dość szybko tworzą się z niej czopy, a im są one większe i bardziej zwarte, tym większe są nasze problemy ze słuchem.

Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Bywa i tak, że uczucie zatkania ucha towarzyszy nam w tym samym czasie, w którym zmagamy się ze stosunkowo silnym katarem. Obrzęk śluzówki nosa może się rozprzestrzeniać, w pewnym momencie dochodzi więc także do przewodów. Jeśli zjawisko jest jednorazowe, nie mamy powodu do niepokoju, możemy mieć bowiem pewność, że zatkane ucho przestanie być naszym problemem w tym samym momencie, w którym poradzimy sobie z katarem. Jeśli jednak katar nawraca, a my nie interweniujemy u lekarza, problem może narastać stając się coraz poważniejszym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Zatkane ucho - co robić?

Jeśli ucho zatkało nam się z powodu nagromadzonej w nim woskowiny, nie powinniśmy podejmować prób jej samodzielnego usuwania, a już na pewno nie powinniśmy robić tego z pomocą patyczków kosmetycznych. Skutek takich zabiegów jest przeważnie odwrotny od zamierzonego. Ucho zatyka się jeszcze bardziej, a usunięcie woskowiny staje się zadaniem coraz bardziej skomplikowanym. Co więcej, patyczki często prowadzą do uszkodzenia błony bębenkowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc w takim przypadku wizyta u lekarza, który podejmie próbę wypłukania woskowiny. Najczęściej odbywa się to z wykorzystaniem wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza, choć niejednokrotnie lekarz używa też wodnego roztworu węglowodanu sodowego, który jest w stanie zmiękczyć czopy. Może się okazać, że nawet zabieg wykonany przez specjalistę nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku alternatywą dla niego staje się zastosowanie przez laryngologa specjalnego narzędzia. Dziś jest to zabieg bezbolesny, nie ma więc powodów do obaw.

Jak odetkać ucho zatkane wodą?

Z doświadczenia wiemy jednak, że za zatkane ucho nie zawsze odpowiada nadmiar woskowiny. Bywa, że sprawczynią takiego stanu rzeczy jest też woda. Z problemem tym mamy do czynienia zwłaszcza na basenie, choć nie jest on nam obcy także podczas codziennej kąpieli. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku położenie się zaraz po kąpieli na tym boku, na którym znajduje się zatkane ucho. W pozycji takiej należy pozostać około 10 minut. Jest to najbezpieczniejsza metoda pozwalająca wodzie na swobodne opuszczenie ucha, nie wszyscy chcą ją jednak praktykować z uwagi na jej czasochłonność.

Wodę z ucha można również wytrząsać poruszając gwałtownie głową, a nawet – suszyć uszy suszarką, choć w tym wypadku należy pamiętać o wykorzystaniu jedynie minimalnego nawiewu. Jeśli jednak problem się powtarza, najlepszym rozwiązaniem wydaje się odwiedzenie lekarza. Ten oceni stan naszych uszu, w tym zwłaszcza kanałów słuchowych. Spróbuje też ustalić przyczynę problemów z zatykającym się uchem i najskuteczniejsze sposoby na uporanie się z tym zjawiskiem. Wizyta u lekarza jest zalecana zwłaszcza wówczas, gdy woda pozostaje w uchu przez długi czas, jej obecność może bowiem prowadzić do poważnych i trudnych do opanowania infekcji. Często konieczne jest wówczas leczenie farmakologiczne.

Może również cię zainteresować:

Woskowina uszna - w jaki sposób pozbyć się jej nadmiaru?

Błona bębenkowa - ważny element narządu słuchu. Budowa, funkcje i choroby błony bębenkowej (perforacja błony bębenkowej)

Ucho pływaka

Więcej o: