Woskowina uszna to woskowata wydzielina, która przybiera kolor od miodowego do ciemnobrązowego. Produkują ją gruczoły woskowinowe, które umiejscowione są w okolicach małżowiny usznej.
Wydzielina ta spełnia bardzo ważne funkcje w sferze kanału słuchowego zewnętrznego. Jej główne zadania to osłona, oczyszczanie i nawilżanie uszu. Stanowi ochronę przed wieloma grzybami, bakteriami i owadami.
Ciekawostka: naukowcy z Uniwersytetu w Nagasaki, odkryli, że gen ABCC11 odpowiada za to, czy woskowina w uchu ludzkim jest wilgotna, czy sucha. W trakcie badań okazało się, że wilgotna woskowina występuje u Europejczyków i Afrykańczyków, z kolei sucha u Azjatów.
Woskowina uszna gromadzi się przez długi czas.Objawy nie pojawiają się dopóki wydzielina nie zamknie światła przewodu.
Zazwyczaj usuwa się sama. W sytuacji gdy tak się nie stanie, wiele osób zaczyna się niepokoić. Warto pamiętać, by w takiej sytuacji zachować rozsądek i nie korzystać z ryzykownych metod.
Nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym to dosyć powszechny problem. Wówczas mogą pojawić się nieprzyjemne objawy – m.in. pieczenie, ból oraz pogorszenie słuchu. Niektórzy odczuwają także ból i szumy uszne. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Nagromadzenie woskowiny w przewodach słuchowych nie zawsze wymaga działań z naszej strony. Czasami wystarczy trochę poczekać i wydzielina naturalnie zniknie z uszu sama. Jednak w momencie, gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy, należy coś z tym zrobić.
Mimo że w sieci dostępnych jest wiele sposobów na usunięcie woskowiny w warunkach domowych, nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. To raczej opcja dla odważnych. Dla wielu osób taki domowy zabieg okazał się bardzo nieprzyjemny. Poza tym, gdy nie mam wprawy, możemy spodziewać się skutków ubocznych.
Popularnością cieszy się ostatnio także zabieg świecowania uszu. Jednak nie wszyscy lekarze są przekonani, co do skuteczności i bezpieczeństwa do tej metody – często więc jesteśmy ostrzegani przed niebezpiecznymi dla naszego zdrowia konsekwencjami.
Warto więc w przypadku tego typu problemów wybrać się do laryngologa i skorzystać ze sprawdzonych, tradycyjnych metod. Możemy także skorzystać z różnych preparatów rozpuszczających i zmiękczających woskowinę. Są one dostępne w większości aptek.
Uwaga! W przypadku nagromadzenia woskowiny w uchu nie powinniśmy używać patyczków higienicznych. Zazwyczaj pogarszają one tylko sytuację, gdyż przesuwają wydzielinę w głąb ucha.