Zarówno testy ciążowe, które wykonujemy w domu, jak i te, którym poddajemy się w laboratorium, mają za zadanie wykrycie gonadotropiny kosmówkowej - kobiecego hormonu ciążowego określanego też jako hCG. HCG może być oznaczana zarówno we krwi, jak i w moczu, a poszczególne testy różnią się przede wszystkim czułością, co odbija się na ich skuteczności.
Kobiecy organizm zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową już ósmego dnia po zapłodnieniu. Jest ona wytwarzana zarówno przez łożysko, jak i przez samą zapłodnioną komórkę jajową, ma to miejsce jednak dopiero, gdy przyczepi się ona do ściany macicy. Poziom hCG jest najwyższy w pierwszym trymestrze ciąży. Chcąc sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, można zdecydować się zarówno na test domowy, jak i na laboratoryjny pamiętając jednak, że ten drugi wykrywa zazwyczaj obecność hCG nie w moczu, ale we krwi.
Gonadotropina kosmówkowa (HCG)
Po jakim czasie można zrobić test ciążowy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy powinniśmy wykonać test ciążowy, wiele zależy bowiem od tego, na ile jest on czuły. Warto więc pamiętać, że im mniejsze stężenie hCG jest wykrywane przez test, tym szybciej mamy pewność, że uzyskamy wiarygodny wynik.
Spóźniający się okres - ile może spóźnić się miesiączka?
O wiarygodności testów laboratoryjnych najczęściej mówi się wówczas, gdy wykonuje się je po około dziesięciu dniach od terminu oczekiwanej miesiączki. Najczęściej przeprowadza się je po to, aby potwierdzić, a potem monitorować ciążę zagrożoną. Same badania, bez względu na to, czy mają na celu ustalenie obecności hCG we krwi, czy w moczu, mają charakter ilościowy. Pozwala to na większą dokładność, a tym samym pacjentka może dowiedzieć się nie tylko tego, czy jest w ciąży, ale i tego, kiedy doszło do zapłodnienia, a nawet – czy rozwój płodu jest prawidłowy.
Czułość testu jest wyrażana w lU/l (lub mIU/ml), przy czym w laboratoriach analitycznych przyjmuje się, że o pozytywnym wyniku testu można mówić wtedy, gdy stężenie hormonu jest wyższe niż 5 mlU/ml. Cena badania hCG we krwi waha się od 20 do 35 złotych.
Gdybyśmy mieli wskazać te testy ciążowe, które cieszą się największą popularnością, z pewnością byłyby to domowe testy ciążowe, które można kupić bez recepty w każdej aptece. Do każdego z nich należy podchodzić indywidualnie, a informacja na temat jego czułości zwykle podawana jest już na opakowaniu. Te, które są najmniej czułe, są w stanie wykryć hormon dopiero wówczas, gdy jego stężenie wyniesie 1000 lU/l. Również w tym wypadku sprawdza się zasada, zgodnie z którą im mniej hormonu jest niezbędne do pojawienia się wyniku pozytywnego, tym większa jest wiarygodność testu. Najbardziej popularne testy domowe badające poziom hCG w moczu zwykle odznaczają się skutecznością oscylującą w granicach 95 procent. Oznacza to, że zawsze należy brać pod uwagę możliwość uzyskania fałszywego wyniku.
Nie sposób też jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy należy wykonać domowy test ciążowy. Producenci rozwiązań tego typu deklarują zwykle, że już po dziesięciu dniach od momentu zapłodnienia wyniki testów powinny być wiarygodne, choć nie można zapominać i o tym, że do zapłodnienia może dojść już po dniu, w którym odbył się stosunek. Aby uniknąć nieścisłości, dobrze jest przyjąć zasadę, zgodnie z którą moment zapłodnienia powinien być szacowany na dzień owulacji. W praktyce oznacza to, że test najlepiej jest wykonać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.
Gdy sięgamy po domowe testy ciążowe, musimy mieć świadomość tego, że są one zbudowane w różny sposób, a co za tym idzie – różny jest też sposób ich stosowania. Kluczowe znaczenie ma zatem szczegółowe zapoznanie się z dołączoną do nich instrukcją.
Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik. Kiedy zrobić test ciążowy?
Test płytkowy jest uznawany za najpopularniejszą z form domowego testu ciążowego. Zwykle przypomina swoim wyglądem plastikowy prostokąt z dwoma okienkami. Mniejsze jest przeznaczone do nakropienia moczu, większe – do odczytu wyniku.
Sposób korzystania z testu płytkowego nie jest skomplikowany, wystarczy więc, że zbierzemy odrobinę moczu do czystego i suchego pojemnika, a następnie, z użyciem pęsetki, umieścimy kilka kropel we wskazanym miejscu. Dwie czerwone kreski informują nas o wyniku pozytywnym, jedna zaś – o negatywnym.
Test tego rodzaju jest wykonywany w próbce moczu, a co za tym idzie, naszym pierwszym krokiem powinno być zebranie moczu do pojemnika (jeśli test go nie zawiera, najlepiej kupić taki pojemnik bezpośrednio w aptece). Kolejnym krokiem jest zwykle zanurzenie paska w pojemniku aż do poziomu zaznaczonego na nim. Gdy odłożymy pasek na płaską powierzchnię, już po kilku sekundach będziemy mogły zapoznać się z wynikiem badania.
Sam kształt testu sprawia, że często określany jest on również jako flamastrowy. Składa się ze specjalnego uchwytu, dwóch pól przeznaczonych do odczytu, a przede wszystkim – z końcówki, która na kilka sekund powinna trafić pod strumień moczu.
Na rynku mamy dziś do czynienia także z testami strumieniowymi i paskowymi w ich bardziej zaawansowanej postaci. Różnica dotyczy w tym wypadku przede wszystkim sposobu, w jaki odczytywane są ich wyniki. Pola, na których tradycyjnie pojawiają się kreski, tu są wyposażone w wyświetlacz cyfrowy, wynik zaś przybiera postać plusa lub minusa albo komunikatu słownego.
Choć wiele kobiet zdaje się o tym zapominać, również badanie USG jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Co więcej, jest ono najbardziej wiarygodne. Badanie to różni się nieco od zwykle wykonywanego USG, w tym przypadku bowiem mamy do czynienia z USG dopochwowym.
Oczywiście, również to rozwiązanie nie jest wolne od wad, podstawowy problem wiąże się zaś z tym, że można je wykonać stosunkowo późno. Zwykle lekarz decyduje się na nie, gdy poziom hCG wynosi nawet 1500 jednostek, a więc wówczas, gdy kobieta jest już w ciąży przez około sześć tygodni.
Przy określaniu terminu badania USG zawsze decydujący jest głos lekarza. Ten ostatni może zresztą sam stwierdzić, czy jego pacjentka spodziewa się dziecka. Zwykle już po pięciu tygodniach od czasu ostatniej miesiączki można dostrzec w badaniu ginekologicznym zmiany związane z ciążą. Nawet w takim przypadku lekarz zaleca jednak wstrzymanie się z przeprowadzeniem badania USG aż do szóstego tygodnia.
Ceny testów ciążowych różnią się między sobą. Wpływ na to ma przede wszystkim rodzaj testu, choć pewną rolę odgrywa również to, w jakim miejscu został on kupiony. W aptekach najczęściej możemy zaopatrzyć się testy strumieniowe i płytkowe. Gdy korzystamy z usług aptek internetowych, cena testu płytkowego może wynosić zaledwie 3 złote podczas gdy najtańsze testy strumieniowe można kupić wydając 4 złote.
Nie da się wykluczyć wystąpienia fałszywego wyniku testu. Najczęściej wiąże się on z tym, że zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania zbyt wcześnie. Aby zminimalizować ryzyko błędu, starajmy się więc starannie policzyć, ile dni upłynęło od owulacji mając na uwadze to, że nie zawsze pokrywa się ona z datą współżycia.
Jeśli chcemy mieć pewność, że test nie wprowadza nas w błąd, powinnyśmy do proponowanych przez producentów ośmiu dni doliczyć jeszcze pięć lub siedem, jest to bowiem czas, który plemnik jest w stanie spędzić w drogach rodnych oczekując na zapłodnienie.