Wazektomia - na czym polega, czy jest odwracalna, ile kosztuje?

Wazektomia nazywana jest antykoncepcją dla mężczyzn, chociaż tak naprawdę nie jest to antykoncepcja rozumiana w tradycyjny sposób. Co prawda zabieg pozwala na wyeliminowanie ryzyka niechcianej ciąży, jednakże jest to metoda inwazyjna - polega na podwiązaniu nasieniowodów. Ten prosty zabieg sprawia, że w spermie nie ma plemników, a tym samym kobieta nie może zajść w ciążę. Wazektomia nie jest trudnym zabiegiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z pewnego ryzyka, które jest powiązane z całą procedurą.

Wazektomia – co to jest?

Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem urologicznym. Lekarz przecina i podwiązuje nasieniowody, przez co blokuje się ich drożność. Po zabiegu nie ma możliwości dostania się plemników do ejakulatu. Mężczyzna ciągle ma wytryski (dochodzi do normalnych orgazmów), jednakże jego sperma nie jest w stanie zapłodnić kobiety. Wyprodukowane plemniki są po prostu wchłaniane przez organizm.

Bardzo często na wazektomię decydują się pary, które w ogóle nie chcą mieć dzieci. Zabieg ten prawie w 100% eliminuje ryzyko niechcianej ciąży (ryzyko spada do zera po pół roku od wykonania całej procedury). Niekiedy wazektomia jest zalecana mężczyznom, którzy z powodów zdrowotnych nie powinni się rozmnażać.

Co ważne, wazektomia jest legalna i bezpieczna. Często zabieg porównuje się do podwiązania jajników u kobiet. Należy podkreślić, że wazektomia nie jest sterylizacją. Nie prowadzi bowiem do stałej bezpłodności. Zabieg można odwrócić (w większości przypadków).

Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat

Wazektomia – skuteczność zabiegu

Po podwiązaniu nasieniowodów należy przez 7 dni powstrzymać się od stosunków seksualnych. Po pierwsze – mężczyzna jest w tym czasie osłabiony, może czuć ból w okolicach genitaliów. Ponadto w ejakulacie mogą znajdować się jeszcze plemniki. Zaleca się, żeby przez kilka miesięcy po zabiegu (do 5 miesięcy) nadal stosować inne metody antykoncepcji, np. tabletki hormonalne lub prezerwatywy. Musi dojść mniej więcej do 20 ejakulacji, by sperma całkowicie oczyściła się z elementów komórkowych.

Poza tym może się okazać, że zabieg – ze względu na nieprawidłowe wykonanie – jest nieskuteczny. Jeżeli cięcie i podwiązanie nie było dokładne, wówczas nasieniowody mogą samoczynnie się zregenerować i połączyć. Właśnie dlatego w odpowiednim czasie należy zbadać nasienie (wykonać morfologię nasienia). Pacjenci poniżej 34 r. ż. powinni poddać się badaniom w 12. i 14. tygodniu od zabiegu, a pacjenci powyżej 35 r. ż. w 16. i 18. tygodniu od zabiegu.

Wazektomia jest skuteczna, jeśli analiza laboratoryjna potwierdzi brak ruchomych plemników w ejakulacie.

Wazektomia – dla kogo?

Wazektomii teoretycznie może się poddać każdy mężczyzna. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię. Po pierwsze – nie można decydować o tego rodzaju zabiegu pod wpływem emocji. Często zdarza się, że mężczyzna zgadza się na wazektomię „na szybko”, np. pod wpływem stresu, gdy spóźnia się menstruacja partnerki. Nie warto jednak w takich chwilach wybierać jednej z najbardziej inwazyjnych metod antykoncepcji. Przed wykonaniem wazektomii należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz mieć dzieci, czy nie, lepiej odłóż zabieg w czasie. Wazektomia jest bezpieczna, jednakże istnieje 10% ryzyko, że nie uda się jej odwrócić.

Przed samym zabiegiem należy wykonać kilka badań, w tym morfologię krwi i antygen HBS.

Wazektomia – skutki uboczne

Wazektomia nie wpływa na układ hormonalny mężczyzny. Oznacza to, że ciągle produkowane są męskie hormony. Nie trzeba więc obawiać się np. utraty zarostu lub podwyższenia tonu głosu. Ponadto wazektomia nie oddziałuje niekorzystnie na popęd płciowy i jakość życia seksualnego. Zabieg nie ma wpływu np. na erekcję (podczas zabiegu nie narusza się żadnych naczyń i nerwów). Nie odbija się także negatywnie na wyglądzie lub ogólnym samopoczuciu. Sperma po wazektomii jest taka sama jak wcześniej. Ani jej wygląd, ani jej zapach nie ulegają zmianie.

Skutki uboczne wazektomii a powikłania

Należy jednoznacznie rozróżnić skutki uboczne od powikłań mogących się pojawić po wazektomii. Te drugie stanowią naturalną konsekwencję przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.

W miejscu, w którym lekarz dokonał nacięcia, może pojawić się krwiak lub siniak. Zwykle jednak symptomy te ustępują samoczynnie po kilku dniach od zabiegu. Czasami w spermie pojawia się krew. Nie należy się tym przejmować.

Do najczęściej występujących powikłań po wazektomii zalicza się stan zapalny. Jeśli pacjent zauważy takie objawy, jak: stan podgorączkowy, pojawienie się ropnej wydzieliny, zaczerwienienie lub ból, należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że do organizmu wdarła się infekcja, którą można wyleczyć antybiotykami.

Rzadkim powikłaniem zabiegu jest zapalenie najądrza. Do symptomów tego rodzaju przypadłości wlicza się przede wszystkim utrzymujący się ból i powiększenie najądrza. Wyleczenie jest możliwe po wdrożeniu terapii lekami przeciwzapalnymi i antybiotykami.

Wielu pacjentów po zabiegu narzeka na zespół bólowy po wazektomii. Może się on utrzymywać nawet do kilku tygodni. Najczęściej dolegliwości obejmują jądra i mosznę. Ból pojawia się po prostu w ciągu dnia, ma tępy i długotrwały charakter. Większa częstotliwość i natężenie dolegliwości jest związane z ruchem. Ból narasta w trakcie uprawiania sportu lub seksu. Jeśli dolegliwości utrzymują się długo i mają wyraźny wpływ na jakość życia mężczyzny, wówczas należy wdrożyć specjalne leczenie. Zdarza się, że lekarz zaleci rewazektomię lub ponowną wazektomię.

Do powikłań po wazektomii można zaliczyć także pojawienie się ziarniniaka nasiennego. Jest to specjalne zgrubienie, które powstaje przy końcach podwiązanych nasieniowodów. Można je wyczuć dotykiem. Niekiedy ziarniniak wywołuje lekki ból. Nie wymaga jednak leczenia.

Wazektomia a rak prostaty

Zabieg podwiązania nasieniowodów nie ma związku z ewentualnym późniejszym pojawieniem się raka prostaty. Trudno określić, w jaki sposób narodziła się ta plotka. Uznaje się, że zwiększona obserwowalność rozwoju choroby u mężczyzn po wazektomii jest wynikiem ich wzmożonej dbałości o zdrowie. Pacjenci po przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu często zgłaszają się do lekarza. Ich niepokój wzbudzają wszelkie nieprawidłowości w działaniu okolic intymnych. Nic zatem dziwnego, że u mężczyzn często badających się łatwiej zdiagnozować wczesne stadia raka.

Jeśli więc obawiasz się wazektomii tylko przez wzgląd na większą skłonność zachorowania na nowotwór, możesz być spokojny. Taka korelacja nie istnieje.

Czy wazektomia jest odwracalna? Przeciwwskazania wazektomii

Wazektomia nie jest niebezpieczna, jednakże trudno ją odwrócić. Z tego powodu powinna być odradzana młodym mężczyznom, którzy nie wiedzą, czy będą chcieli mieć potomstwo. Istnieje 10% ryzyka całkowitej utraty płodności. W większości przypadków można przywrócić drożność nasieniowodów. Niestety, nie jest tak zawsze. Z tego powodu – jeśli bezdzietny mężczyzna bardzo nalega na przeprowadzenie zabiegu – powinien wcześniej oddać nasienie do banku spermy.

Ponadto wazektomia nie powinna być przeprowadzana na mężczyznach, którzy nie są pewni swojej męskości. Tego typu zabieg wpływa na psychikę. Świadomość, że nie ma się możliwości zapłodnienia kobiety może działać deprymująco.

Wazektomia – ile kosztuje?

Sam zabieg kosztuje około 2 tysięcy złotych. Nie jest to tania operacja, jednakże warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Udana wazektomia całkowicie eliminuje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Tym samym zwalnia z obowiązku regularnego kupowania tabletek hormonalnych lub prezerwatyw.

Warto dodać, że wiele placówek oferuje spłatę zabiegu w ratach.

Może cię również zainteresować:

Więcej o: