Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy - to choroba na która zapada w Polsce aż 15 kobiet na 100 tysięcy, to najwięcej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Aż 60 proc. z nich nigdy w życiu nie wykonało badania cytologicznego. Jakie są wczesne objawy raka szyjki macicy, jak je wykryć?

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus HPV. Można się nim zarazić poprzez stosunek seksualny z zakażonym partnerem, bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Ale to nie jedyny sposób. Zakażeniem może się skończyć korzystanie z tych samych przyborów higienicznych czy kontakt z bielizną chorego.

Rak szyjki macicy – objawy

Rak szyjki macicy wczesne objawy. Rak szyjki macicy może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Kobiety, które nie wykonywały regularnych badań, zgłaszają się do lekarza, gdy między kolejnymi miesiączkami pojawi się krwawienie. Sporadycznie panie z rakiem szyjki macicy zgłaszają obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe i/lub krwawienie po stosunku seksualnym. Ból miednicy oraz cuchnąca wydzielina z pochwy zdarzają się niezwykle rzadko. U części kobiet pojawiają się także:

  • dyskomfort w dole brzucha,
  • bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

W większości przypadków do rozpoznania, że wokół szyjki macicy rozwija się nowotwór dochodzi przypadkowo. Ciągle ogromna grupa kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważny w profilaktyce przeciwnowotworowej jest czas. Nie przyjmują do wiadomości, że regularne wykonywanie badań cytologicznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie zmian, a im wcześniej zostanie wprowadzone leczenie, tym większe szanse na pełne wyleczenie.

Rak szyjki macicy – diagnoza

Rak szyjki macicy jakie daje wczesne objawy? Do rozpoznania zmian rakowych wokół szyjki macicy dochodzi zazwyczaj podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Gdy badanie ginekologiczne wykaże nieprawidłowości, lekarz wykona USG transwaginalne oraz pobierze wymaz do badania cytologicznego. Jeśli to ostanie będzie wątpliwe lub wynik będzie nieprawidłowy zleca się tzw. kolposkopię.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego mikroskopu wyposażonego w lupę, co umożliwia obejrzenie szyjki macicy nawet w czterdziestokrotnym powiększeniu. Dzięki temu lekarz może określić stan nabłonka szyjki czy też jego strukturę. Dodatkowo może zdecydować o pobraniu wycinka i zlecić wykonanie badania histopatologicznego.

Panie, które regularnie chodzą na badania, zazwyczaj nie mają się czego obawiać. Wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie. 

Stopień zaawansowania raka szyjki macicy określa się z pomocą badania USG z wykorzystaniem sond przezbrzusznych oraz dopochwowych. Czasem zleca się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. To ostanie pozwala ocenić wielkości guza, czy nacieka oraz czy choroba nie zajęła innych struktur, w tym węzłów chłonnych.

Rak szyjki macicy – leczenie

Zakres i sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześnie wykryty nowotwór tym większe szanse, to, że chorobę uda się pokonać. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badania cytologicznego raz w roku.

Jeśli zmiany są bardzo małe zazwyczaj stosuje się jedynie leczenie farmakologiczne. U niektórych pacjentek konieczne jest wykonanie drobnego zabiegu operacyjnego i wycięcie zmiany (tzw. konizacja szyjki macicy – polega ona na wycięciu stożkowego fragmentu szyjki macicy) Operacja nie ma jednak wpływu na płodność kobiety i nie zaprzepaszcza jej marzeń o dziecku i rodzinie. Niekiedy podaje się też chemioterapię w postaci leków tzw. cytostatyków.

W niektórych przypadkach konieczna jest jednaka radioterapia, która może zaburzać działanie i funkcje jajników, aby wyrównać zaburzenia podaje się hormonalną terapię zastępczą.

Jeśli zmiany są większe konieczna jest operacja. Podczas operacji lekarz wycina zmienione przez nowotwór narządy tj. macicę, okoliczne węzły chłonne, jajniki oraz jajowody. Następnie pacjentka przyjmuje serię radioterapii i/lub chemioterapii. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: