Ten kraj będzie pierwszym na świecie, który całkowicie wyeliminuje jeden rodzaj raka. Dzięki szczepieniom

Dzięki programowi darmowych szczepień w szkołach Australia jest na prostej drodze do całkowitego wyeliminowania zachorowań na raka szyjki macicy.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem International Papillomavirus Society Australia już niedługo może stać się pierwszym państwem na świecie, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany rak szyjki macicy. Jak to możliwe? Dzięki programowi darmowych szczepień, który doprowadził do drastycznego spadku prognozowanej liczby zachorowań na ten rodzaj nowotworu.

Za zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy odpowiada HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia najczęściej dochodzi w trakcie stosunku seksualnego (również analnego czy oralnego) bez odpowiedniego zabezpieczenia, ale również, gdy używa się ręcznika, przyrządów higienicznych lub ma się kontakt z bielizną osoby, która jest nosicielem wirusa.

Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

Australijski rząd finansuje szczepienia dla dziewczynek w wieku 12-13 lat już od 2007 roku, a od 2013 również dla chłopców. Dzięki temu wirus HPV może być skuteczniej wyeliminowany - na zasadzie tzw. odporności stadnej. Oprócz tego na darmową szczepionkę mogą liczyć również starsze nastolatki (do 19 roku życia). To spowodowało, że liczba kobiet w wieku 18-24 lat zarażonych wirusem HPV spadła z 22,7 proc. do zaledwie 1,1 proc.

Lepsza wersja

- Jeśli będziemy kontynuować ten program, może się okazać, że nie odnotujemy żadnych nowych przypadków już za 10-20 lat - mówi jeden z wynalazców szczepionki, prof. Ian Frazer.

Zasługą australijskich naukowców są również trwające dekadę badania, które potwierdziły, że najlepszą ochronę przed rakiem szyjki macicy daje ulepszona (dziewięciowalentna) wersja szczepionki.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Przełomowe odkrycie: szczepionka, która ratuje kobiety przed rakiem. Niestety nie jest refundowana

Nazywa się Gardasil 9 i można ją dostać w Polsce, ale niestety nie jest refundowana. Władze płacą wyłącznie za cytologię, która nie wykrywa HPV, tylko ewentualne komórki, w których wystąpiły zmiany w wyniku infekcji. Natomiast szczepionkę finansują niektóre samorządy, więc trzeba szukać jej na własną rękę.

Nie tylko szczepienia

W kwestii profilaktyki raka szyjki macicy Australijczycy są wzorem do naśladowania dla całego świata. Oprócz darmowych szczepionek, tamtejszy rząd płaci również za program rutynowych cytologii dla kobiet w wieku od 25 do 74 lat.

Każda z nich może co pięć lat wykonać ulepszoną wersję badania, które wykrywa niepokojące zmiany, zanim rozwiną się w nowotwór. Na razie korzysta z niego 50-60 proc. mieszkanek Australii, ale według profesora Frazera, gdyby wszystkie panie badały się regularnie, szczepienia byłby niepotrzebne.

Źródło: The Guardian.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (68)
Ten kraj będzie pierwszym na świecie, który całkowicie wyeliminuje jeden rodzaj raka. Dzięki szczepieniom
Zaloguj się
 • lalamido76

  Oceniono 42 razy 28

  Autyzm! Chemtrails! Australia nie istnieje, bo ziemia jest plaska i nie ma czegos takiego jak antypody! #fakenews! :D

 • zgryz3

  Oceniono 37 razy 25

  "Drastyczny" spadek liczby zachorowań?! Autorko/Autorze, wyraz "drastyczny" odnosi się do zjawisk szokująco NEGATYWNYCH, a nie pozytywnych.

 • this.man

  Oceniono 32 razy 18

  Nie jestem antyszczepionkowcem, ale akurat szczepionka przeciwko HPV budzi wiele kontrowersji, a reklamowanie jej jako szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy to spore nadużycie, a czas pokaże czy nie oszustwo.
  Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (a tak naprawdę przeciwko kilku jego typom) została wprowadzona na rynek w 2006 roku. W Australii dziewczynki w wieku 12-13 lat szczepi się od roku 2007. Najczęściej na raka szyjki macicy zapadają kobiety pomiędzy 45 a 59 rokiem życia. Czyli o skuteczności szczepień przeciwko HPV będzie można tak naprawdę mówić za 33 (45-12) do 46 (59-13) lat.

 • eryn_7

  Oceniono 30 razy 16

  "gdyby wszystkie panie badały się regularnie, szczepienia byłby niepotrzebne."
  Naprawdę?
  Zamiast usuwać przyczynę, lepiej walczyć wcześnie ze skutkami?

 • popieramkukiza

  Oceniono 24 razy 14

  Nie ma darmowych szczepionek !
  Co Kanadyjscy badacze mówią o HPV. Po przebadaniu ponad 195 tysięcy pacjentek (które przeszły wszystkie 3 etapy szczepień) kanadyjscy badacze ustalili, że 958 z nich wymagało stałej hospitalizacji, której bezpośrednią przyczyną było podanie szczepionki. Zdecydowanie więcej, bo aż 19 321 młodych kobiet, musiało z kolei skorzystać z natychmiastowej pomocy oddziałów ratunkowych.
  Badacze brali pod uwagę tylko udokumentowane przypadki, w których konieczna była wizyta lub dłuższy pobyt w szpitalu. Nie uwzględniono sytuacji niewymagających pomocy specjalisty, choć pacjentki skarżyły się na uciążliwy ból całego ciała.
  Zebrane dotąd dane skłaniają jednak fachowców do tego, by ostrzegać przed podejmowaniem decyzji o szczepieniu zbyt pochopnie i zalecać jej stosowanie tylko w przypadku poważnego obciążenia genetycznego.

 • ewelina_1

  Oceniono 15 razy 11

  "Za zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy odpowiada HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)."
  Gedrasil 9 chroni przed 9 typami wirusa HPV.
  Jesli więc ten kraj, chce CAŁKOWICIE wyeliminować raka szyjki macicy, to co ten kraj ma zamiar zrobić z pozostałymi typami HPV oraz nie-wirusowymi przyczynami raka?

 • raz_albo_dwa

  Oceniono 22 razy 10

  A co na to Terlikowski? Przecież te szczepienia prowadzą do rozwiązłości!

 • eryn_7

  Oceniono 10 razy 10

  Nie Gedrasil 9, tylko Gardasil 9.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 15 razy 7

  Kluczowym jest słowo "prognozowany"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX