Microblading - co to za zabieg i kto może go wykonać?

Microblading to makijaż permanentny brwi, który wykorzystywany jest nie tylko do upiększania i oszczędności czasu przy malowaniu. Tego rodzaju zabieg pozwala - przynajmniej pozornie - odzyskać brwi tym kobietom, które straciły je, np. wskutek chemioterapii lub ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa i alergiczna, a dobranie odpowiednich kosmetyków staje się dużym kłopotem. Pomaga także naprawić to, co nie do końca udało się naturze i zakryć blizny czy zlikwidować asymetrię oczu.

Microblading polega na wprowadzeniu, przy użyciu mikroostrza, specjalnego barwnika do warstwy kolczystej skóry. Celem zabiegu nie jest ani zagęszczenie, ani przyśpieszenie wzrostu nowych włosów. Sprawia on jedynie, że brwi wyglądają na gęstsze. Ponieważ włoski rysowane są na skórze, dzięki czemu uzyskuje się bardzo naturalny efekt.   

Jak się przygotować do zabiegu?

Mimo że zabieg nie jest zbytnio skomplikowany i nie wymaga specjalnego przygotowania, to trzeba przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze na trzy tygodnie przed microbladingiem nie można depilować ani regulować brwi. Po drugie nie wolno ich też farbować. Tuż przed samym zabiegiem kosmetyczka powinna poprosić nas o wypełnienie specjalnej ankiety. Należy w niej podać informacje o dolegliwościach i zażywanych lekach.

Kolejny etap to wybór odpowiedniego barwnika. Aby brwi wyglądały jak najbardziej naturalny pigment powinien być idealnie dobrany do ich naturalnego koloru. W tym powinna pomóc kosmetyczka. Jeśli ma doświadczenie, dobierze nam nam taki pigment, który sprawi, że makijaż nie będzie się zbyto rzucał w oczy, a brwi będą wyglądały bardzo naturalnie. Kluczowy jest także sam barwnik, którego używa dany salon kosmetyczny.

Microblading – jak wygląda zbieg?

Kiedy odpowiedni barwnik zostanie już wybrany, brwi smaruje się specjalna maścią znieczulającą. Zanim jednak preparat zacznie działać kosmetyczka przykłada do skóry szablon i odrysowuje go na skórze kredką. Ten obszar będzie później wypełniała pigmentem i taki kształt finalnie będą miały brwi. Jeśli będzie taka potrzeba, na tym etapie można jeszcze skorygować lub zmienić ich kształt.

Następnie kosmetyczka za pomocą specjalnego piórka delikatnie nacina skórę na odpowiednią głębokość i tworzy na niej zarys włoska, w który następnie wprowadzany jest pigment. Dzięki temu włos jest bardzo cienki i sprawia wrażenie naturalnego. Zabieg trwa około godziny. Jeśli w ciągu jego trwania znieczulenie przestanie działać w każdej chwili maść można ponownie nałożyć na skórę. Efekt nie jest widoczny od razu, lecz dopiero po tygodniu, kiedy barwnik trochę zbladnie. Pigment utrzymuje się w skórze przez ok. dwa lata.

Ile kosztuje microblading?

Koszt takiego zabiegu waha się od 500 do 800 zł. Cena obejmuje także korektę, którą najczęściej wykonuje się po trzech-czterech tygodniach od wykonania microbladingu, gdy brwi się zagoją – można wtedy delikatnie skorygować kształt lub dorobić włoski w miejscach, w których jest ich za mało.

Jak dbać o skórę po makijażu permanentnym brwi?

Po wykonaniu microbladingu brwi nie można dotykać ani moczyć, trzeba także pamiętać, aby:

  • po trzech godzinach zacząć smarować brwi maścią regenerującą, która przyspieszy gojenie ran, preparat trzeba nakładać co godzinę i za każdym razem używać czystego wacika kosmetycznego;
  • przez kilka pierwszych dni do mycia twarzy nie można używać mydła ani kosmetyków, należy także zrezygnować z makijażu (można go nałożyć dopiero po upływie trzech dób od wykonania zabiegu);
  • w czasie gojenia na skórze będą pojawiały się strupki, których nie wolno ruszać, w przeciwnym razie mogą pojawić się blizny;
  • przez pierwsze dwa tygodnie od wykonania microbladingu nie wolno korzystać z solarium, sauny oraz chodzić na basen. Skóry wokół brwi nie można wysuszać, dlatego silne peelingi nie są wskazane.

Retinol, kolagen i reszta: wielka moc czy ściema?

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi

Choć zabieg jest bezpieczny to nie każda kobieta może sobie pozwolić na jego wykonanie. Microbladingu nie wykonuje się u kobiet w ciąży czy karmiących piersią, a także uczulonych na lidokainę oraz epinefrynę. Zabiegu nie wykonuje się w okresie aktywnej choroby nowotworowej (dozwolony jest po pół roku po wyleczeniu). Przeciwwskazaniem do zabiegu są także:

Microblading nie może być wykonywany także u kobiet, które przyjmują leki rozrzedzające krew, albo sterydy, bądź w okresie ostatnich dwóch miesięcy miały silnie złuszczaną skórę lub przeszły inny zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: